• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi taslak müfredatına Alevilik konuldu, Atatürk tamamen kaldırıldı

din-kulturu-ve-ahlak-bilgisi-taslak-mufredatina-alevilik-konuldu-ataturk-tamamen-kaldirildi

Bugün askıya çıkarılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin taslak öğretim programında Atatürk'le ilgili tüm bölümler çıkarılırken, Alevilik-Bektaşilik konularına ver verildi.
21 Temmuz 2017 Cuma 11:46

 Milli Eğitim Bakanlığınca, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin (4-8 ve 9-12) öğretim programlarının taslakları askıya çıkarıldı.

4-8 ve 9-12’nci sınıfların öğretim programlarını değerlerdiren Eğitim Uzmanı Alaaddin Dinçer,
ilköğretim 4 ve 8. sınıflardaki din kültürü müfredatıyla eski plan arasındaki en önemli farkın Atatürkçülükle ilgili hiçbir şeyin olmaması olduğunu söyledi. Dinçer, “Bazı üniteler Atatürkçülükle ilişkilendiriliyordu. Atatürk’ün askerlikle ilgili sözleri vardı. Yeni müfredatta bu kazanımlarla ilgili en ufak bir şey yok. Tamamen değerler eğitimi konulmuş” diye konuştu.

Diğer yandan, yeni müfredatta Alevilikle ilgili konulara da yer verildi. Alevilik-Bektaşilik konularının yer aldığı derslerde, Cem ve Cemevi, Muharrem Orucu gibi Alevilikle ilgili bilgiler yer alıyor. Müfredatta ayrıca Tasavufi yorumlar konusu da bulunuyor.

31 Temmuz tarihine kadar sürecek askı sürecine katkıda bulunmak isteyen paydaşlar, taslak öğretim programları kategorisinde bulunan görüş bildirme formunu kullanarak görüş, öneri ve katkılarını ulaştırabilecek.


Haber okunma sayısı: 2549Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ