Gerçek Sözcü Özel Haber

YKS haksızlığı ve Z kuşağı

yks-haksizligi-ve-z-kusagi

Koronavirüs, en çok bağışıklığı düşük insanların vücuduna yerleştiği gibi, ülkelerin de en zayıf sistemlerini ele geçirdi. Bizim de en zayıf noktamız olan ekonomi ve eğitim sistemimizi vurdu.
05 Mayıs 2020 Salı 14:44

 Koronavirüs, en çok bağışıklığı düşük insanların vücuduna yerleştiği gibi, ülkelerin de en zayıf sistemlerini ele geçirdi. Bizim de en zayıf noktamız olan ekonomi ve eğitim sistemimizi vurdu. Virüs nedeniyle binlerce kişi işsiz kalırken, işçilerin hayatı yok sayılarak, sokağa çıkma kısıtlamasında dahi çalıştırılmaya devam edildi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin açıkladığı verilere göre, Nisan ayında en az 220 işçi hayatını kaybetti. Bu işçilerin yüzde 47'si Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. 42 tarım, 31 ticaret büro, 28 sağlık, 22 inşaat, 22 de taşımacılık alanında çalışan işçi öldü.

Dünyayı sarsan virüsten etkilenen küçük esnaf ise ihtiyacı olan yardıma ulaşamazken, normalleşmede ilk adım AVM'lerin açılması oldu. Bunun yanında virüsün en çok etkilediği bir diğer alan da turizmdi. Havayolu şirketleri uçmadığı halde sattığı biletin parasını iade etmedi, erken rezervasyon yapan oteller, tur şirketleri çok zor durumda kaldı. Dış turizmden ümidini kesen turizmcilerin tek beklentisi yerli turizm oldu. Önündeki en büyük engelden biri ise eğitimdi. Bununla ilgili bir düzenleme beklediler. Ve elbette iktidar onları kırmadı.


Haziran ayında yapılacak olan ve Covid-19 nedeniyle Temmuz ayına ertelenen üniversitelere giriş sınavı, iç turizmi etkilememesi için yeniden öne çekilerek, dün yeniden haziran ayına alındı. Bu arada gençler sınavın erkene çekilmemesi için birkaç gün önce 2 milyona yakın tweet attı. İktidar seslerini duymadı. Biz de ilk kez sınavın ertelendiğini değil, öne çekildiğini gördük. Okul yüzü görmeyen, iki aydır evde kapalı kalan herkesin yaşadığı belirsizliği daha katmerli yaşayan gençlerin geleceği, psikolojileri yok sayıldı.


Üniversite giriş sınavını belirleyen YÖK Başkanı sustu, her fırsatta gençlerin psikolojilerinin önemini anlatan Milli Eğitim Bakanı “Bizim konumuz değil” diyerek kenara çekildi. Gençler yalnız bırakıldı. Her iki kurum da çok iyi biliyordu bu sınavın erkene çekilmesinin doğru olmayacağını. Ama sustular. Kararı Cumhurbaşkanına bıraktılar.
Gençler bu kararın ardından yine sosyal medyada tepkilerini dile getirdiler. Hatta 'sandıkta görüşürüz' etiketiyle başlık açtılar. Gece geç saatlerde ise YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan nihayet 'gençleri sevindirecek' bir açıklama geldi. Saraç, sınav süresinin 30 dakika artırıldığını, birinci basamak puanının da 10 puan düşürüldüğünü söyledi.


Peki bu değişiklikler yapılırken ikinci bir virüs dalgasının gelme olasılığı hesaba katıldı mı? Onca işsiz varken, otellerin ne şekilde hizmet vereceği hala belirsizken, iki kuruşluk turizm geliri için onlara yaşatılan bu strese değer miydi bütün bunlar? Ya da gençlerin sözünün hiç mi hükmü yoktu?


İktidar nasıl ki eğitimde bilimi yok saymanın eksikliğini pandemide nasıl gördüyse, gençlerin ülkedeki etkisini de unutmuşa benziyor. 31 Mart 2019 seçimlerinde büyükşehirleri neden kaybettiğini hatırlamıyor. Seçimin sonucunun iktidar aleyhine değişmesinin önemli bir sebebinin yerel seçimlerde, 18 yaşını dolduran 1 milyon 156 bin gencin oylarıydı.


Bu durum belli ki daha sonra hatırlanmış olacak ki Erdoğan, “Bu süreci siyasi istismara kurban etmeden, azmimizle, kararlılığımızla, birliğimize sahip çıkarak hep birlikte atlatacağımıza inancım tamdır. Gelecek sizlere emanet edeceğimiz güçlü Türkiye'yi birliğimizi bozmaya çalışa odaklara rağmen inşa etmeye devam edeceğiz” dedi.


Ancak iktidarın bir şeyi hatırlamasında fayda var. Z kuşağı bu gençler ve çok farklılar. Zeki, işbitirici, teknolojiyi iyi kullanan, bireyci, disiplini sevmeyen milenyum çocuklarının en önemli özellikleri arasında kendilerine karşı yapılan haksızlığa karşı asla susmamaları, geri adım atmamaları. Çaba harcamayı bilmeyen, çabuk sıkılan bu gençler, otoriteye karşı çıkarlar ve kural tanımazlar. Kısacası farklı bir kuşak bu gençleri tanımamız, anlamamız ve ona göre kararlar almamız gerek...


Haber okunma sayısı: 1453Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ