• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Memura zamda kritik 24 saat

memura-zamda-kritik-24-saat

Memur ve emeklisinin zam pazarlığında hükümetten yeni teklif bekleniyor. Anlaşma olmazsa duruma hakem el atacak. Ama memur işi şansa bırakmamak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’la son bir görüşme yaptı
21 Ağustos 2017 Pazartesi 08:40

 

 


Memur ve emeklisinin alacağı zam merakla bekleniyor. 1 Ağustos’ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde sendikalar 2018 için yüzde 10+6, 2019 için de yüzde 10+8 zam talep etmişti. 14 Ağustos’ta da hükümetin teklifi belli olmuş ve gelecek iki yılın 6’şar aylık dönemlerinde yüzde 3’er zam artı enflasyon farkı önerilmişti. Bu teklif nedeniyle memur masadan kalkmıştı.

YÜZDE 3.5 KONUŞULUYOR

Memur-Sen, “Kabul edilemez” dediği teklifin yükseltilmesini talep etmiş ve yıllık yüzde 11’in altındaki teklife mesafeli yaklaştıkları mesajını vermişti. Ancak daha sonra kulislere zammın her 6 aylık dönem için yarım puan artırılacağı, yani dört tane yüzde 3.5 olacağı konuşulmaya başlandı. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, Başbakan Binali Yıldırım’la görüşerek taleplerini yineledi.

'MALİYE FRENLİYOR'

Aradan 1 hafta geçmesine rağmen hükümet kanadından şu ana kadar açıklama gelmedi. Tekliflerin düşük kalmasında ve yeni teklifin gecikmesinde Maliye bürokratlarının ince hesap yapmasının etkili olduğu iddia ediliyor. Pazartesi yani bugün kritik. 24 saat içinde teklif gelmezse  veya gelen teklif de düşük bulunursa
memur, anlaşmazlık metni imzalayacak.

İSTANBUL'DA SÜRPRİZ GÖRÜŞME

Anlaşmazlık durumunda son kararı bayramdan önce açıklamak üzere Hakem Kurulu verecek. Ali Yalçın, son 1 haftada işi şansa bırakmamak için yoğun bir  diplomasi trafiği yürüttü. Dün İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la sürpriz bir görüşme gerçekleştiren Yalçın, memurun taleplerini iletti.
Zamda son sözü Erdoğan’ın söyleyeceği belirtildi.

UZLAŞMA FIRSATI KAÇMASIN


Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, “Hakkımızdan bir kuruş fazlasına tamah etmeyiz. Hakkımızdan bir kuruş eksiğine de rıza göstermeyiz. Ya uzlaşıp Türkiye’yi büyüteceğiz ya da uzlaşma fırsatını elimizden kaçıracağız. Biz istiyoruz ki, emeğin maaş rakamlarını enflasyon canavarı değil milletin adamı (Cumhurbaşkanı)
yükseltsin” diye konuştu

Kamu görevlilerinin ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019 yıllarında sosyal ve mali haklarında yapılacak iyileştirmelerin belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde bugün son gün. Memur konfederasyonları ve Kamu İşveren Heyeti'nin görüşmesinden ya uzlaşma çıkacak ya da hakem kuruluna gidilecek. Konfederasyonlar, Kamu İşveren Heyeti'nin ilk teklifi olan 2 yılda yüzde 3'erlik 4 zam ve enflasyon farkına 'Kapalıyız' derken; masaya yeni bir öneri gelmesini bekliyor. Yeni öneri kabul görürse, toplu sözleşme tutanağı imzalanacak. Eğer anlaşma olmazsa kararı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu verecek.

  

EN AZ 380 LİRA

 

Halen en düşük memur emeklisi maaşı bin 871 lira. Masaya 3 alternatifli zam teklifiyle oturan Memur-Sen'in talebi, bu maaşı 2 yılda toplam 720 lira zamla 2 bin 591 liraya yükseltiyor. Kamu İşveren Heyeti'nin ilk teklifi ise en düşük emekli maaşına toplam 234 lira zam ve ayrıca enflasyon farkı verilmesini içeriyor. Üzerinde konuşulan bir formül ise düşük memur ve memur emeklisi maaşlarına 90 lira seyyanen zam, 2018 ve 2019'da yüzde 3.5'lik 4 zam ve enflasyon farkı şeklinde. Eğer böyle bir formül hayata geçerse de en düşük memur emeklisi maaşı bin 871 liradan 2019'un ikinci yarısında 2 bin 250 liraya yükselecek. Toplam artış 379,29 lira olacak. Ayrıca enflasyon farkı oluşursa, zam daha da yükselecek. Memurlar ve memur emeklileri, zam oranının yanı sıra Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye talebi konusunda verilecek kararı da merakla bekliyor.

 

 

EK İMKANLAR SAĞLAYACAĞIZ

 

Başbakan Binali Yıldırım, toplu sözleşmeyle ilgili olarak, "Umarız hakeme ihtiyaç kalmadan makul bir seviyede anlaşma sağlanır" dedi. Sendikaların görevinin olabildiğince çok imkan almak, kendilerinin görevinin de hesapları denk düşürmek olduğunu söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Gönlümüz çok arzu eder, çok çok fazla verelim ama şartlar ortada, bölge şartları, dünya şartları ortada. Memurlarımızı enflasyonun altında bir ücrete mahkum etmeyeceğiz. Enflasyon kayıplarını vereceğiz. Hatta bir takım yan imkanlarla da bunun üzerinde de bazı imkanları sağlamış olacağız. Bugüne kadar yapılan çalışmalar konusunda Sayın Çalışma Bakanı ve Memur- Sen Başkanı bana bilgi verecek. Bundan sonraki safahat hakkında bir hareket tarzı belirlemiş olacağız."Haber okunma sayısı: 1655Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ