Gerçek Sözcü Özel Haber

Örtülü harcama 1.3 milyarı aştı

ortulu-harcama-13-milyari-asti

Örtülü ödenek harcamalarının büyük bölümünün 24 Haziran seçimlerinden önce yapılması dikkat çekti. Seçimden önceki 3 ayda örtülüden 579 milyon lira harcandı. Öte yandan bütçe, 9 ayda 56.7 milyar liralık açık verdi.
16 Ekim 2018 Salı 06:57

 Bütçeden yapılan gizli harcama 9 ayda 1 milyar 310 milyon 698 bin liraya ulaştı. Örtülü ödeneğin 1 milyar 122 milyon liralık büyük bölümünün 24 Haziran seçimlerinden önce harcanmış olması dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın eylül ayı bütçe sonuçlarına göre, ocak-eylül aylarını kapsayan 9 aylık dönemde bütçeden yapılan gizli hizmet harcamalarının 1 milyar 307 milyon 997 bin lirası mal ve hizmet alımlarına, 2 milyon 701 bin liralık küçük kısmı ise bina ve benzeri inşaat yapımına gitti.

Gizli hizmet ödeneği, 24 Haziran seçimlerinden sonra fiilen uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne kadar Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından ortak kullanılıyordu. Yeni sistemle birlikte Başbakanlık kaldırıldı, örtülü ödenekten harcama yapma yetkisi tek başına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a geçmiş oldu.

SEÇİM ÖNCESİ HIZLI ARTTI

Bütçedeki resmi verilere göre, bu yılın ilk 6 aylık döneminde 1 milyar 123 milyon liralık gizli hizmet harcaması yapıldı. Ocak-haziran döneminde örtülü ödenekten yapılan aylık ortalama harcama 187 milyon lirayı aştı. Seçimden hemen önceki nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan 3 aylık dönemde ise harcamalar daha hızlandı, toplam gizli harcama 579 milyon liraya, aylık ortalama harcama da 193 milyon liraya kadar çıktı. Buna karşılık seçimden sonraki temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 ayda toplam harcama 185 milyon liraya, aylık ortalama harcama da 61.6 milyon liraya düştü.VERGİ GELİRLERİ ARTTI


Haber okunma sayısı: 359Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ