• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Renault’tan İtalyanlara zeytin dalı

renaulttan-italyanlara-zeytin-dali

Fransız otomobil üreticisi Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard, İtalyan otomobil üreticisi Fiat ile olası bir anlaşmanın şu anda masada olmadığını söyledi ancak ileriki bir zamanda yeniden değerlendirilme ihtimalini göz ardı etmedi.
22 Ekim 2019 Salı 11:37

 Reuters’ın haberine göre Senard France Inter radyosuna yaptığı açıklamada “Bugün masada değil” dedi ancak daha sonra Renault’un Fiat ile birleşmeyi yeniden değerlendirebileceği yönündeki spekülasyonla ilgili olarak kimsenin “asla ‘asla’ dememesi gerektiğini” de sözlerine ekledi.

Bu ayın önceki günlerinde kar uyarısı yapan ve CEO Thierry Bollore’yi görevden alan Renault, Haziran ayında Fiat’la birleşme anlaşmasından vazgeçmişti.

FCA ve Renault ortaklığı taraflar açısından ne ifade ediyor?FCA ve Renault ortaklığı taraflar açısından ne ifade ediyor?

İtalyan otomobil üreticisi Fiat Chrysler (FCA), otomobil sektöründe teknolojik gelişmeler ve sıkılaşan emisyon düzenlemelerinin yarattığı riskler karşısında birlikte hareket etmeleri için Fransız rakibi Renault'ya birleşme teklifi iletmişti. Renault, FCA'dan gelen birleşme teklifini dostane bulduğunu ve değerlendirdiğini açıklamıştı.

Fiat Chrysler, Renault'a birleşme teklifi sunduFiat Chrysler, Renault'a birleşme teklifi sundu

Ortaklığın gerçekleşmesi durumunda Fransız üretici Avrupa’da gözde olan ürünleri için Amerika pazarına giriş imkanı sağlamış olacak. Pazarlar arası bu faydanın haricinde ortak platform, ortak güç ünitesi ve ortak yazılım geliştirmeleriyle birlikte üretim maliyetini de ciddi anlamda azaltmış olacak. Ayrıca FCA’nın Renault Grubu’nun elektrikli otomobil tecrübesinden de faydalanması bu duruma örnek olarak gösterilebilir.


Haber okunma sayısı: 8130Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ