• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Cihadın içeriği belli oldu: Savaş esirleri ganimet sayılır

cihadin-icerigi-belli-oldu-savas-esirleri-ganimet-sayilir

Müfredatta temel ibadetler arasında yer alan “cihad” kavramının ayrıntısında “savaş esirleri ganimetin bir parçasıdır” denildi
22 Eylül 2017 Cuma 08:32

 MUSTAFA KÖMÜŞ - BİRGÜN / Ders kitaplarının içeriğiyle ilgili her gün yeni bir ayrıntı ve gerici bir bakış açısı ortaya çıkmaya devam ediyor. Müfredatın açıklandığı andan itibaren tartışılan ‘cihad’ kavramının ayrıntıları da belli oldu. Milli Eğitim Bakanı’nın ‘Cihat kendi nefsinle mücadeledir’ açıklamasına rağmen cihadın ‘Allah yolunda savaş olduğu’ ve savaşta esir alınanların da ganimet sayıldığı söylendi. İmam hatip liselerinde okutulan Akaid dersinde de ahiret inancının anlatıldığı bölümde ahirete inanmayanlar için ahlaksız, çalıp çırpar, hak hukuk gözetmez gibi ifadeler kullanılıyor.

Allah yolunda savaştır

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde temel ibadetler arasında yer alan ‘cihad’ kavramının ayrıntıları da belli oldu. Bakan İsmet Yılmaz ve iktidar kanadı bu yönden gelen eleştirileri her zaman cihadın sadece savaş olmadığını kendi nefsiyle mücadele anlamına geldiğini söyleyerek cevap vermişlerdi. Halbuki içerik öyle görünmüyor. Bu yönde şu ifadeler kullanıldı: “Allah (c.c) yolunda savaşmayı ifade etmek üzere cihad kavramının yanında gazâ ve fetih kavramları da kullanılmıştır. Gazâ, din için yapılan savaş anlamında kullanılmıştır.” Devamında da savaş sonrasında kazanılan her şeyin ganimet olduğu belirtilerek “Gayrimüslimlerden savaş yoluyla elde edilen mallar, esirler ve araziler ganimet olarak kabul edilir. Savaş esirleri, ganimetin bir parçasıdır. Düşman askeri esir alındıktan sonra onunla ilgili karar verme yetkisi şahıslarda değil kamu otoritesindedir” denildi. Savaşı gerektiren hallerin anlatıldığı bölümde de şu ifadeye yer verildi: “İrtidat fıkhi terim olarak bir Müslüman’ın İslam dininden çıkmasını ifade eder. Bu kişiye mürted denilmektedir. Fakihler dininden dönüp düşman safına geçen, mürtedler ile savaş yapılabileceğini kabul etmişlerdir.”

Ahirete inanmayan ahlaksızdır


İmam hatip liselerinde okutulan Akaid dersinde okutulacak olan kitapta ahiret inancının anlatıldığı bölümde ahirete inanmayanlar için ahlaksız, çalıp çırpar, hak hukuk gözetmez ifadeleri kullanıldı. Kitap şu ifadeler kullanıldı: “Ahiret inancı olmadığı takdirde insanların iyi olması, ahlaklı davranışlar sergilemesi, diğer insanlara şefkat ve merhametle bakması da mümkün olmaz. Çünkü insanı ahlaklı olmaya sevk eden en önemli rukünlerden biri de ahiret inancıdır. Ahirete inanmayan birisi hiçbir ahlaki kural tanımadan zevklerini tatmin etmeye çalışır. Helal haram tanımaz, hak hukuk gözetmez. Çalıp çırpar, insanlara karşı zorbaca davranışlar sergiler. Bu durumda ahlâk bozulur, vicdanlar ortadan kalkar, çıkarcılık ve fırsatçılık toplum hayatına hâkim olur.”

 


Haber okunma sayısı: 1600Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ