• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Utangaç hastalara kadın hekim hakkı

utangac-hastalara--kadin-hekim-hakki

Diyarbakır-Kamu Hastaneleri Birliği (KHB) Diyarbakır Genel Sekreterliği’nce Türkiye’de bir ilke imza atılacak.
10 Haziran 2013 Pazartesi 05:28

KHB’nin Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi (DEAH) bünyesinde kadın hastalar için oluşturacağı ameliyathanede, erkek doktorlardan “utanan” kadınlar hemcinsleri tarafından bıçak altına alınacak. Ayrıca “Çözüm Süreci” çerçevesinde Türkçe’nin yanı sıra Kürtçe, Arapça ve İngilizce de hizmet verilen Diyarbakır’daki hastanelerde dil bilen personel, hasta vatandaşları kapılarda karşılayıp işlemleri bitene kadar refakat edecek.   

‘Kadınlar utanıyor’
KHB Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, kadınlara özel ameliyathanenin Türkiye’de bir ilk olacağını belirterek şunları söyledi:
“Bölgede yaşayan kadınlar ‘cerrahi ameliyatlarda utanıyoruz. Sadece kadın doktor ve hemşire istiyoruz’ diye bizden talepte bulundular. Biz de her türlü düşünceye saygılı olmamız nedeniyle talebi gündeme alıp, bazı sivil toplum örgütleri ile görüştük. Olumlu tepkiler aldıktan sonra DEAH bünyesinde personelin sadece kadın olduğu bir ameliyathane tasarladık. Basur, kıl dönmesi, kadın hastalıkları gibi problem yaşayan kadınlar bize başvurmaları halinde bu ameliyattan yararlanabilecek. Düşünce ve fikir özgürlüğü var. Biz kimseye zorla gelin burada ameliyat olun demeyiz. Bu isteğe bağlı olarak sunacağımız bir hizmettir. Erkelerden böyle bir talep gelmedi, şayet onlardan da özel talepler gelirse değerlendiririz. Çünkü amacımız vatandaşlarımıza çağdaş normlarda insanca sağlık hizmeti sunmaktır.”

Haklı talep mi kısıtlama mı?

Konuyu Milliyet’e değerlendiren vatandaşlar ise şu açıklamalarda bulundu:
Esin Özbey: Bu ülkede herkesin korktuğu özellikle bu günlerde endişe ettiği özgürlüklerin kısıtlanması konusu var. Böylesi bir ortamda kadının iradesizleştirilmesi söz konusu olabilir. Hizmet, hastanın rahat etmesi gibi bir amaç barındırıyorsa belki haklı bir talebin karşılanması şeklinde algılanabilir.
Dilay Orak: Ailem Diyarbakırlı, ben İstanbul’da büyüdüm. Bazı kadınlar tanıyorum, evde eşlerine bile söylemedikleri, utandıkları hastalıklar var. Bu tarz durumlar eğitim eksikliğinden kaynaklanıyor. İnsanlar eğitim sorunu nedeniyle ortaya giriyor. Bu da bir ihtiyaç, ben bu durumu ihtiyaç olduğundan dolayı hayata girdiğini düşünüyorum.
Pembe Ağahatun: Bana sorarsanız ‘doktor-hekim’ olarak kadın erkek olması haram değil. Yaşamın başı sağlık ise bu uygulama utanan kadınlara faydalı bir çalışma olmuş. Ben de şahsen kadın doktorun olduğu bir yerde, erkek doktora muayene ve ameliyat olmak istemem.
Yılmaz Çam: Bazı kadınlarımız var ki erkek doktorun karşısına çıktığı zaman konuşmıyor. Bu eğitimle alakalı bir durumdur. Bazı kadınlar sırtını bile erkek doktora açmaz. Hoş görmemiz gerekiyor.Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/utangac-hastalara-kadin-hekim/gundem/detay/1720750/default.htmEtiketler: İstanbul , Türkiye , Diyarbakır , Kürtçe , Arapça , olabilir , insanlar , Tarz , istemem , İngilizce , Istanbul , sadece

Haber okunma sayısı: 3828Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ