• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

'AKP parti olma özelliğini yitirecek'

akp-parti-olma-ozelligini-yitirecek

Erdoğan, partinin başına geçmek için rutin takvimi beklemeyecek gibi görünüyor, 2018 ilkbaharında erken seçim sürpriz olmayacak. Erdoğan, seçimlerden önce AKP’deki ayıklamayı da bitirmek istiyor
20 Nisan 2017 Perşembe 10:59

 Yaşar Aydın - Birgün - Yüksek Seçim Kurulu çok büyük ihtimalle 28 Nisan Cuma gününe kadar kesin sonuçları açıklayacak. Tarihe en şaibeli YSK olarak geçme pahasına bunu yapacak. Aynı gün kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla 18 madde kabul edilmiş olacak. Referandumda oylanan 18 maddeden 3 maddesi hemen yürürlüğe girmiş olacak. Bunların içinde Erdoğan’ın partisine yeniden üye olmasına olanak sağlayacak madde de var. Bu değişiklik özellikle AKP içinde birçok taşın yerinden oynaması ya da AKP’nin başka bir şeye dönüşmesi anlamına gelecektir.

AKP parti olma özelliğini yitirecek

Referandum sonrası AKP’de Erdoğan heyecanını görmek mümkün. Sayıları az olmakla birlikte bazı AKP’liler endişe de duyuyor. Konuştuğumuz endişeli AKP’lilerin ilk sözü “Artık parti olma özelliğimiz kalmayacak” oldu. Bu isimlere neredeyse on yıldır Erdoğan’ın tek başına yönettiğini hatırlattığımızda “Güçlü liderlere alışığız. Erbakan da öyleydi. Ama önemli bir teşkilat geleneğimiz var. O yok olacak” karşılığını verdiler. Bu görüşün yaygın olmadığını bilmekle birlikte dipte mayalanan endişeyi görmek açısından önemli.

Genel başkanlık seçim takvimine bağlı

Başbakan Binali Yıldırım, Erdoğan’ın partiyle ilişkisine dair takvimi kamuoyuyla paylaştı. Yıldırım’a göre Erdoğan’ın partiye katılacağı tarih nisan sonu. Ama Yıldırım’a göre Erdoğan’ın partinin başına geçmesi için daha zaman var. Yıldırım’ın işaret ettiği tarih AKP’nin olağan kongre takvimi olan 2018 ilkbaharı. Çankaya ve Saray arasında konuşulduğu belli olan takvimi sekteye uğratabilecek birkaç nokta var. Bunlardan en önemlisi de erken seçim ihtimali.AKP kulislerinden aldığımız bilgi Yıldırım’ın kesin vurgularına rağmen Erdoğan’ın Genel Başkanlık tarihinin seçim tarihiyle doğrudan ilgili olduğu. Erken seçim ihtimali tamamen rafa kaldırılmış da değil. AKP’lilerden edindiğimiz izlenim 2017’de bir erken seçimin zor olduğu ama Erdoğan’ın partinin başına geçmek için rutin takvimi beklemeyeceği yönünde. AKP’yi yakından takip eden gazetecilerin de değerlendirmeleri buna yakın. Onlara göre 2017 sonbaharı değil ama 2018 ilkbaharında bir erken seçim sürpriz olmayacak.

Önce temizlik sonra seçim

Kulislere göre AKP’de dün yapılan genişletilmiş il başkanları toplantısından çıkan sonuç örgüt içi bir temizliğe gidileceği yönünde. Bu konuda Saray’ın tek belirleyici olmak istediği sır değil. Özellikle büyük kentlerde zaman kaybetmeden müdahale edilmesi bekleniyor. Toplantıda AKP’de yaşanan oy kayıplarının nedeni olarak bazı örgütlerin yeterli eforu göstermemesinin altı çizilmiş. Yenilenmenin işareti verilmiş. Şimdi gözler Erdoğan eliyle yürütülecek ve AKP’nin derinlerine doğru inmesi beklenen temizliğe çevrildi.

Üstelik bu temizlik için Erdoğan’ın çok da fazla beklemeye niyeti yok gibi. Erdoğan, partinin başına geçmeden, seçimlerden önce AKP’de ayıklamayı bitirmek istiyor. Parti kadroları için bu ayıklama en geç sonbaharda başlatılacak il kongrelerinde yaşanacak. Parti MYK’si ve kabine değişikliğinde takvimler daha erken bir tarihi gösteriyor.

AKP içinde referandum sonuçlarını Erdoğan’ın mutlak zaferi olarak görenlerin yanı sıra bunu abartılı bulanlar da var. Özellikle 7 Haziran benzetmesi AKP’de de rastladığımız bir örnek oldu. AKP’nin bu zorlu sınavı atlatabilmesi için başta eskiler olmak üzere herkesi kucaklayan bir yöntem izlemesini savunan hatırı sayılır bir isim havuzu şimdiden oluştu.

Bildiğini okuyacak

16 Nisan Referandumu’na AKP içinde farklı okumaların yapıldığını geçen birkaç gün içinde bile görmek mümkün. Ama işin esasını belirleyecek olanın Erdoğan’ın tercihleri olduğu da bu süreçte netleşti. Erdoğan ülkeyi artık ele geçirdiği devlet aygıtlarıyla yönetme tercihini kullanacak. Partiyi de ihtiyaç duyduğunda kullanacağı aparata dönüştürecek.

Bu fikri yönelimi yeni de değil. AKP içinde ‘teşkilat geleneği’ne sahip kadrolar bu sistemin dışında kalacaktır. Referandumda aradığı kuvveti bulamayan, içeride ve dışarıda yıpranan Erdoğan’ın bu süreci yönetmesi ve başarıyla çıkması çok zor görünüyor. Ama görünen o ki yine de o bu yolu deneyecek.


Haber okunma sayısı: 3122Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ