• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

İlk ameliyat Rektör Mustafa Şahin'den!

ilk-ameliyat-rektor-mustafa-sahinden

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesine kazandırılan 1. Ameliyathane Modülü’nde ilk ameliyat Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından gerçekleştirildi.
10 Mayıs 2016 Salı 08:32

 Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesine kazandırılan 1. Ameliyathane Modülü’nde  ilk ameliyatı gerçekleştirdi.

Ameliyattan sonra Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin’e ameliyathane ile ilgili teknik bilgileri veren Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, 1.Ameliyathane Modül’ünün teknik ve mekanik özellikleri ile dünya standartlarında tasarlandığını söyledi. Yılmaz, “İçerisinde toplam 6 ameliyat odası bulunan ameliyathane DIN 19646-4 ASHREA (Ameliyathane Hijyenik Alan Standartları) gibi dünya standartları göz önüne alınarak projelendirilmiştir” dedi.

Odalarda saatte 25 kez, temizden kirliye doğru hava değişimi olacak şekilde iklimlendirme sistemi kullanıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz; “%99.9 oranında hava sızdırmazlık sağlayan (partikül geçirmeyen) hepafiltre kullanılmıştır. HVAC (Streil Alan Havalandırma Sistemi) kontrolleri otomasyon üzerinden sağlanmaktadır. İklimlendirme standartları ISO-14.644 ‘e uygundur. Yan etkenler göz önüne alınarak her oda ayrı ayrı projelendirilmiştir” dedi.

Kullanıcı isteklerine uygun tasarım ve malzeme seçimi yapıldığını belirten Yılmaz şunları söyledi; “Ameliyathane projesinin amacının, hasta güvenliğinin ve kolay iş akışının sağlanması, enfeksiyon kontrolünde, cerrahi ekiplerin performansında, araç -gereç kullanım ve veriminde başarılı ve kaliteyi üst düzeye çekecek bir mimari uygulanmasıdır. Ameliyathane içinde kirli alan, yarı steril alan ve steril alanlar net olarak ayrılmıştır. Yapı malzemeleri olarak partikül ve mikroorganizma kontrolünü asgari düzeye çeken malzemeler kullanılmıştır. Kapılar tam sızdırmaz özelliktedir.  Mekanik tasarım 3 odaya 1 santral düşecek şekildedir.”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise özellikle teknik özellikleri bakımından dünya standartlarında bir ameliyathanenin hastanemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bölge için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Haber okunma sayısı: 2523Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ