• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

1 milyon kriptolu mesaj için özel ekip kuruldu

1-milyon-kriptolu-mesaj-icin-ozel-ekip-kuruldu-

ByLock soruşturmasında 18 milyon mesaj çözüldü. 1 milyon mesajın ise kriptolandığı anlaşıldı. Bu mesajların, örgüt yöneticilerinin kritik talimatlarını içerdiği düşünülüyor.
08 Eylül 2017 Cuma 12:06

 Sabah gazetesinin haberine göre, FETÖ'nün örgüt içi kriptolu haberleşme programı ByLock'la ilgili yürütülen soruşturmada önemli bir aşamaya gelindi. Şu ana kadar 18 milyon mesaj çözülürken, 1 milyon mesajın ise kriptolandığı tespit edildi. Örgüt yöneticileri arasında kritik talimatları içerdiği değerlendirilen mesajların çözümü için özel ekip görevlendirildi.

PROGRAMIN ŞİFRESİ KIRILDI

FETÖ'nün kriptolu haberleşme programı ByLock'u MİT deşifre etmişti. Örgütün kullandığı programın sunucusu Litvanya'dan getirilerek MİT'te oluşturulan bilişim ekibi tarafından şifresi kırılarak örgüt içi yazışmaları içeren mesajlar ortaya çıkarılmıştı.MİT'in Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli olarak yaptığı çalışmalar sonucu programı telefon ve tabletlerine kurup yazışmalar yapanların 102 bin kişilik listesi tespit edilerek ilgili illerin başsavcılıklarına gönderildi. Darbe davası iddianamelerine bu mesajlar eklendi. Bunların yanı sıra Ankara Başsavcılığı'nca ByLock özelinde ayrı bir soruşturma dosyası oluşturuldu. Soruşturma dosyasına bugüne kadar deşifre edilen 18 milyon mesaj kondu. Örgütsel faaliyetler içeren mesaj içeriklerinin yanı sıra programda aktif olarak yer alanların örgüt trafiklerine yönelik soruşturmada, dikkat çeken bir ayrıntıya da ulaşıldı.

'KRİTİK TALİMATLAR İÇEREN MESAJLAR'

FETÖ'nün kriptolanmış programın içinde kriptolanmış mesajlar kullandığı tespit edildi. Bugüne kadar çözülemeyen 1 milyon kriptolu mesaja ulaşıldı. Bu mesajların çözümü için de bilişim uzmanlarından özel bir ekip kuruldu. Soruşturma birimleri ise bu mesajların örgütün üst düzey yöneticileri tarafından paylaşıldığı üzerinde duruyor. Örgütün kritik talimatlarını içerdiği için kriptolandığı değerlendirilen mesajların deşifresi halinde kilit isimler arasındaki iletişim trafiği de ortaya çıkarılacak.

Kaynak: 1 milyon kriptolu mesaj için özel ekip kuruldu


Haber okunma sayısı: 196Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ