• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

'15 Temmuz gecesi 187 general neredeydi?'

15-temmuz-gecesi-187-general-neredeydi-

TSK’daki FETÖ’cüleri 15 Temmuz öncesinde kamuoyuna açıklayan Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, darbe gecesinden sonra ihraç edilmeyen 187 generalin o gece ne yaptığını sordu
14 Eylül 2017 Perşembe 09:47

 ANTALYA, (DHA) - Ergenekon ve Balyoz davalarında 4 yıl 10 ay cezaevinde kaldıktan sonra beraat eden Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski askeri savcısı olan emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, 15 Temmuz'a kadar gelindiğinde orduda 358 amiral ve general bulunduğunu belirterek, "Bu generallerin 171'i darbeye iştirak nedeniyle tutuklandı. 187 amiral ve general o gece neredeydi?" dedi.

 

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'nun (Salı Grubu) haftalık olağan toplantısına, Ergenekon, Balyoz, hipnozla işkence, sahtecilik, yağma davalarında kumpasa uğrayıp toplam 43.6 yıl hapis cezasına mahkum edilen, 4 yıl 10 ay cezaevinde kaldıktan sonra beraat eden Hava Kuvvetleri Komutanlığı eski askeri savcısı emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok konuk oldu. 12 Eylül darbesinin yıldönümündeki toplantı, Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulubü'nde (ATİK) yapıldı.

Ahmet Zeki Üçok, toplantıda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki FETÖ yapılanmasını anlattı. FETÖ kumpaslarıyla hakkında 34 dava açıldığını, 1054 yıl hapis cezasıyla yargılandığını belirten Üçok, FETÖ'nün en radikal ve tehlikeli örgüt olduğunu söyledi. Üçok, hakkında verilen mahkumiyet kararlarının hepsinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini belirtti.

TSK'daki FETÖ yapılanmasının 1986 yılında askeri okullara giriş sınav sorularının çalınmasıyla ortaya çıktığını belirten Üçok, örgütün TSK içindeki yapılanmasının 2006 ile 2015 yılları arasında zirveye ulaştığını iddia etti. TSK'da vatanına, milletine bağlı askerlerin tasfiye sürecinin çok önce başladığına işaret eden Üçok, "İlker Başbuğ döneminde 377, Necdet Özel döneminde 576 subay tasfiye edilmiştir. 15 Temmuz'a kadar gelinen süreçte TSK'nın üst düzey yönetiminin büyük sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. TSK'nın kendi içinde bu sorgulamayı yapması şart" dedi.