Gerçek Sözcü Özel Haber

ABD’nin saygın gazetesinden S-400 yorumu

abdnin-saygin-gazetesinden-s-400-yorumu

ABD'nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, Türkiye'nin geçen hafta teslim aldığı S-400 hava savunma sistemi ile ilgili bir başyazı yayınladı. Yayın kurulu imzasıyla yayınlanan makalede, "Erdoğan, NATO yerine Putin'i tercih etti.
15 Temmuz 2019 Pazartesi 10:35

 Aylardır dünya kamuoyunun tartıştığı S-400 hava savunma sistemi geçen hafta sonunda Türkiye’ye teslim edildi… Uluslararası kamuoyunun yakından takip ettiği süreç hakkında ABD’nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal detaylı bir makale hazırladı.

Bir başyazı formatında hazırlanan ve “Yayın kurulu” imzası taşıyan, “Erdoğan, NATO yerine Putin’i tercih etti” başlıklı makalede, “Türkiye, ABD’nin potansiyel yaptırım uyarılarına rağmen Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini teslim almaya başladı. ABD ve NATO’nun Türkiye’nin hala ittifaktaki yerini yeniden düşünmekten başka bir seçeneği yok. En basitinden bu satın alma Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması anlamına gelmelidir. ABD’li yetkililer Türkiye’nin S-400’ünü kullanmaya yardım edecek Rus teknikerlerin NATO’nun savunma sistemlerini inceleme fırsatı bulabilecek bir pozisyonda olduğunu söylüyor. S-400’ler öyle ya da böyle NATO uçaklarını düşürmek için tasarlandı” ifadesi yer aldı.

 

Yayın kurulu imzası taşıyan makalede, S-400 sürecinin Rusya Devlet Başkanı Putin’in başarısı olduğuna dair ifadeler kullanıldı. 

Makalede Trump ile Erdoğan arasında G-20’de gerçekleşen samimi görüşmeye de yer verildi. Makalede, “G-20 Zirvesi’nde ABD Başkanı’nın yatıştırıcı yaklaşımını Türkler, Trump’ın yaptırımı es geçeceği şeklinde yorumlamış olabilir. Eğer Trump bir şey yapmazsa, Kongre Cumhurbaşkanı Erdoğan’a müttefiklerine ihanet etmenin bedelini göstermeli” yorumu kullanıldı.

TRUMP NE DEMİŞTİ?
ABD Başkanı Trump ile Erdoğan Haziran ayının sonunda G-20 Zirvesi kapsamında Japonya’da bir araya gelmişti. Trump, Türkiye'nin Obama (eski ABD Başkanı Barack Obama) döneminde mağdur edildiğini ve Patriot hava savunma sistemi satın almasının engellendiğini vurgulamıştı. Trump, “Obama ‘Hayır' dedi. Sürekli ‘Hayır' dediler. Ve savunması için ihtiyacı vardı. Sonra Rusya’ya gittiler, S-400 aldılar. Çünkü Patriot almasına izin vermediler. Benden önceki yönetim bunu satın almasına izin vermedi” şeklinde konuşmuştu.

Trump o görüşme sırasında Türkiye’yi de sevdiğini söylemiş ve Türkiye’ye haksızlık yapıldığını açıkça dile getirmişti.


Haber okunma sayısı: 231Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ