• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

AKP, OHAL uygulamasını kalıcı hale getiriyor! 'Anayasaya aykırı'

akp-ohal-uygulamasini-kalici-hale-getiriyor-anayasaya-aykiri

Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu AKP'nin Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından hazırladığı ve güvenlik soruşturması içeren taslak metnin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirtti.
08 Aralık 2019 Pazar 09:48

 Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) OHAL ile getirilen güvenlik soruşturmasına ilişkin iptal kararının ardından uygulamada doğan boşluğu gidermek gerekçesiyle iktidarın hazırladığı taslak metin tepki çekmeye devam ediyor.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; güvenlik soruşturmasının Anayasa’ya aykırılığının AYM kararıyla da ortaya konulduğunun altını çizen Anayasa Profesörü ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu yaptığı açıklamada, “İktidar kendi güvenlik soruşturması taslağını hazırlıyor. İşe alımlarda, ilgili kişinin yeterliliğine ve kazandığı sınavlara bakılmalı, güvenlik soruşturmasına gerek olmamalıdır” dedi.

Kaboğlu, AKP’nin uygulamada doğan boşluğu gidermek gerekçesi ile hazırladığı metne karşın CHP’nin de bir metin hazırlığında olduğunu anlattı.

SINIRLARI BELLİ DEĞİL

AKP, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile uygulamaya koyduğu güvenlik soruşturmasını kalıcılaştırıyor. İktidarın, AYM’nin,“Sınırları belirsiz ve özel hayata müdahale anlamına geliyor” tespitiyle aldığı iptal kararı nedeniyle uygulamada doğan boşluğu gidermek amacıyla taslak metne göre, ilk defa veya yeniden kamu hizmetine atanacakların tümünde “sadakat, tarafsızlık, devlete bağlılık” gibi kriterler de aranacak.

 


Haber okunma sayısı: 220Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ