Gerçek Sözcü Özel Haber

Boş dolabın fişini çekiyoruz

bos-dolabin-fisini-cekiyoruz

Kiminle konuşsak “Daha önce böylesi bir yoksullukla karşılamamıştık” diyor. İstanbul’un göbeğinde oturan Nuran ve Şerif çifti de aynı şeyi söylüyor. Mahalleye getirilen mobilya artığı odunları yakıyor, içi boş buzdolabının fişini çekiyor.
03 Ocak 2021 Pazar 10:33

 Rıfat Kırcı/Havva Gümüşkaya

İstanbul’un tam göbeğinde, ülkenin en zengin ilçelerinden biri Şişli’de yoksulların sıkışıp kaldığı bir mahalle Kuştepe. Yüzlerce metre yüksekliğe uzanan gökdelenlerin arkasında kaybolup gidiyor. Orada Şerif ve Nuran Pil çiftinin evine konuk olacağız. Mahallenin başındaki polis karakolunu geçtiğimiz andan itibaren sokakta halı yıkayan kadınlara, gruplar halinde sohbet eden gençlere, yalınayak koşuşturan çocuklara ve çiçek demetleri yapan yaşlılara rastlıyoruz.

Sokağa çıkma yasağı var ama herkes dışarda bir iş peşinde. Yabancı olduğumuzu hemen fark ediyorlar. Her biri ayrı ayrı kime geldiğimizi, neden geldiğimizi sorguluyor. Bir anda mahallenin çocukları sarıyor etrafımızı “Abla nereye gideceksiniz?” diye hep bir ağızdan soru yağmuruna tutuluyoruz. Gideceğimiz yeri bulmamızda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Derken doğru sokağı buluyoruz. Şerif abi bizi evinin önünde bekliyor.

bos-dolabin-fisini-cekiyoruz-824050-1.

Küçük bir bakkalın üst katı burası. Önce giriş kapısından geçiyoruz ardından demir parmaklıklı merdivenleri tırmanıyoruz. Nuran abla da kapıda bekliyor, buyur ediyor içeriye. İçerde soba yanıyor. Belli biz geleceğiz diye ateşi harlamış. Salonda oturup sohbet etmeye başlıyoruz. Şerif abi 60 yaşında, bebek yeleği ve gözlük satarak para kazanmaya çalışıyor. Nuran abla ise 56 yaşında, kronik rahatsızlıklarından dolayı çalışamıyor. Zaten eve giren tek düzenli gelir de Nuran ablanın aldığı 565 liralık engelli maaşı.
Haber okunma sayısı: 1320Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ