Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP komisyon talep etti: Kızılay vergi kaçırma kurumuna dönüştü

chp-komisyon-talep-etti-kizilay-vergi-kacirma-kurumuna-donustu

Kızılay’a yapılan bağışların Ensar Vakfı’na aktarılmasına tepkiler sürerken, CHP konuyu Meclis’e taşıdı. Önergede, Kızılay’ın bir yardım kuruluşu olmaktan çıkıp bazı şirketlerin vergi kaçırmalarına fırsat sağlayan bir kurum haline dönüştüğü belirtildi.
03 Şubat 2020 Pazartesi 10:35

 Kızılay’a yapılan bağışların Ensar Vakfı gibi vakıf ve derneklere aktarılmasına tepkiler sürerken, konuyu Meclis’e taşıyan CHP, komisyon kurulmasını talep etti.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan önerge TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Önergede “Kızılay’ın halkın büyük desteğini alan kurumlardan biri olduğu ancak 28 Ocak 2020 tarihinde kamuoyuna yansıyan belgelerden Kızılay’ın bir yardım kuruluşu olmaktan çıkıp bazı şirketlerin muvazaalı işlemler yoluyla vergi kaçırmalarına fırsat sağlayan bir kurum haline dönüştüğü anlaşılmaktadır” denildi.

 

"VERGİDEN KAÇINMAK VERGİ KAÇIRMAKTIR"

Önergede, bağışa ilişkin olarak Kızılay Genel Başkanı’nın “Tamamen yasaldır, bu bir şartlı bağıştır. Vergi kaçırmak farklıdır, vergiden kaçınmak farklıdır” açıklaması eleştirilirken, 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’na göre Türkiye Kızılay Derneği ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ne makbuz karşılığı yapılan nakdi bağış ve yardımların tamamının kurum kazancından indirilebildiğine dikkat çekildi.Önergede şu görüşlere yer verildi:

 

 

“Bu hükme göre Başkentgaz’ın Kızılay’a yaptığı 8 milyon ABD Doları bağış tutarının aktarıldığı tarihteki TL karşılığı kadar bir tutarı 2017 yılına ilişkin olarak verdiği Kurumlar Vergisi Beyannamesinde indirim konusu yapma hakkı doğmuştur. Ensar Vakfı, 2012/3582 sayılı ve 16.08.2012 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıflar arasına alınmıştır. Dolayısıyla bağış doğrudan Ensar Vakfı’na yapılmış olsaydı sadece o yıla ait kurum kazancının yüzde 5’ine kadar olan kısmını vergi matrahından indirilebilecekti. Bu bilgilerden hareketle söz konusu bağışın yurt yapılmak üzere doğrudan Ensar Vakfı’na yapılmayıp Kızılay üzerinden yapılmış olmasının amacının devlete ödenecek vergiyi azaltmak olduğu anlaşılmaktadır.

"PARAVAN KUŞKUSUNU TBMM ARAŞTIRMALI"

Nitekim 2015 yılında 54 milyon olan Yardım Toplama Gelirleri toplamı 2016 yılında 1 milyar 173 milyona, 2017 yılında 2 milyar 261 milyona ve 2018 yılında 3 milyar 465 milyona çıkmıştır. Kamuoyunda Kızılay’ın yandaş şirketlerden yandaş vakıflara para aktarılmasında paravan olarak kullanılan ve böylece bu şirketlerin vergi kaçırmalarına yardımcı olan bir kurum haline geldiği kuşkuları ortaya çıktığından Türkiye Kızılay Derneği’nin aldığı bağış ve yardımlar ile bunların kullanılmasına ilişkin işlemlerin araştırılması ve varsa mevzuata aykırılıkların tespit edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılmalı.”


Haber okunma sayısı: 1455Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ