• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP'li Abdullafif ŞENER Meram tıp fakültesini TBMM gündemine taşıdı.

chpli-abdullafif--sener-meram-tip-fakultesini-tbmm-gundemine-tasidi

Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğü'nün 99. maddeleri gereğince Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY ve Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını istedi
10 Nisan 2019 Çarşamba 15:01

CHP2li Şener  TBMM İçtüzüğü'nün 99. maddeleri gereğince Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat OKTAY ve Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin KOCA  tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını isteyerek bir soru önergesi hazırladı.

   

               Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi 2018 yılı içerisinde eski hastane alanına yaklaşık 700 metre uzağına yapılan yeni hizmet binasına taşınmıştır. Üniversite hastanesine ait bazı birimler hâlâ eski hizmet binalarının bulunduğu alanda hizmet vermektedir.

Bu bağlamda;

1-    Eski hizmet binasında bazı birimler onkoloji, çocuk ve çocuk acil gibi tıbbi birimler ile dekanlık satın alma ve öğrencilerin eğitim gördükleri derslikler eski hizmet binasında bırakılmıştır.  Bu nedenlerden dolayı birtakım aksilikler çıkmaktadır. Hastalar hangi poliklinik ve servisin nerde olduğunu bilmemektedirler.  Bu tür sorunları nasıl aşmayı düşünüyorsunuz? Eski hizmet binasında hangi birimler kalmıştır. Çocuk ana bilim dalı ve çocuk acil eski binada hizmet göstermektedir. Bunun sebebi nedir? Çocuk acile yetişmek isteyenlerin yeni binaya gittikleri ve geri çevrildikleri doğru mudur? Böylesi bir belirsizlik hayati önem taşımaktayken neden önlem alınmamakta, yeni binada da niçin bir çocuk acil daha kurulma gereği duyulmamıştır?2-    Örneğin Trafik kazalı bir ailede aynı aileye ait bir çocuğun aynı ambulans içerisinde hastanenize nakledildiklerinde aynı ambulans içindeki çocuğun veya büyüklerinin hayati önem taşıyan müdahaleleri nasıl yapılmaktadır?

3-    Hastanede kullanılan tabii cihaz ve laboratuvarlar kimisi eski binada, kimisi de yeni binadadır. Bu nedenle hastalar cihaz MR, röntgen ve tahlil gibi hizmetleri alırken yer yer zorlanmaktadırlar. Bu konuyu nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?

4-    Tıbbi tahlil labradoralar yeni binaya taşındığı için kan ve diğer numunelerin biriktirilerek belli saatlerde taşınması gecikmekte, dolaysı ile tahlil sonuçlarında saatler süren bir gecikme yaşanmaktadır. Hayati önem taşıyan bu gecikmeleri nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

 

5-    Onkoloji Anabilim Dalı ve yataklı servisi eski binada bırakılmıştır. Malumunuz Onkoloji çeşitli hastalıkların ve anabilim dallarını içine alan bir daldır. Onkoloji bölümünde tedavi olan bir hasta veya yeni bina alanında bulunan ve başka birimlerde tedavi olan hastaların onkoloji bölümüne karşılıklı nakillerinde birtakım zorluklar yaşanmaktadır. Bu zorlukları nasıl gidermeyi düşünüyorsunuz? Hasta nakilleri sırasında bazı hastaların kendi imkânları ile iki hastane arasında nakledildiği doğru mudur?  Yoğun bakım ve ağır derecedeki hastalar tetkik ve tedavi amaçlı nakil edildikleri esnada hayati tehlikeleri nasıl giderilmektedir? Binalar arası nakillerde ambulans hizmeti veriliyor mudur? Veriliyorsa hangi hastalara verilmektedir?

6-    Tasarruf tepirleri nedeni ile birtakım tıbbi ilaçların, cihazların ve cihazlarda bulunan ve kullanılan kitler ile sarf malzemelerinin hastaneye alınamadığı doğru mudur?

7-    Bazı birimlerde Dr. Öğretim görevlilerine ve doçentlere özel muayene hakkı verilmemektedir? Bunun sebebi nedir? Kadın doğum servisinde hiçbir kadın olan öğretim görevlisine özel muayene hakkı verilmediği iddia ediliyor bunun sebebi nedir? Neden kadın doğum servisinde özel muayene yapan tüm doktorlar erkektir?

8-    Yeni yapılan hastanenin otopark alanının yetersiz olduğu bu nedenle hastaların ve çalışanların zorluk çektikleri doğru mudur? Yeni hastane alanı yeni bina ve hizmet alanlarının yapılması için müsait midir? Kaç m2’lik boş alana ve inşaat alanına sahiptir? Fiziki alan yeterli midir? Hastane içerisinde ve yakınlarında hiçbir bankaya ait ATM bulunmadığı bu durumun hastalar ve yakınları açısından birçok sıkıntıya sebep olmaktadır? Neden henüz ATM’ler kurulmamıştır?

9-    Hastaların ve hasta yakınlarının eczane, lokanta ve ihtiyaçlarını gidereceği alışveriş merkezleri uzak olduğu, hastane içerisinde bulunan kantinin fiyatlarının ise çok yüksek olduğu doğru mudur?

10- Yeni hizmet binasına giden yol vatandaşın özel arazi üzerine açıldığı bu yolun arazinin sahibi tarafından kapatıldığı doğru mudur?

11- Hastane içerisinde Türkcell haricindeki operatörlerin çekmediği doğru mudur? Bu konu ile ilgili olarak diğer servis sağlayıcılar ile görüşülüp bu durumla ilgili bir talep ve bilgilendirme yapılmış mıdır? 

 


Haber okunma sayısı: 159Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ