• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP'li Özkan Yalım Yatılı Okulların Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı.

chpli-ozkan-yalim-yatili-okullarin--sorunlarini-meclis-gundemine-tasidi-

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım yatılı okullarda şaşanan sorunları gün yüzüne çıkardı.
01 Ekim 2019 Salı 20:04

Türkiye genelinde bazı illerde yatılı okullarda okuyan öğrencilerimizin sosyal imkanları, yurt yemek ve pansiyon imkanlarında aksaklıklar olduğu bazı velilerimiz tarafından gündeme getirilmektedir. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na önergemizi sunduk dedi.

CHP'li  Yalım'ın soruları şöyle;


Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği bulunmaktadır. Türkiye genelinde İstanbul,  Ankara, İzmir ve Konya gibi iller başta olmak üzere yatılı okullarda okuyan öğrencilerin sosyal imkânları ve yurt yemek ve pansiyon imkânlarında aksaklıklar olduğu bazı veliler tarafından gündeme getirilmektedir?

Bu bağlamda;

1-2019-2020 Eğitim öğretim yılı henüz yeni başlamışken bazı yatılı fen liseleri, yatılı bölge okulları ve Milli Eğitim’e bağlı diğer yatılı okulların pansiyonlarında sabah kahvaltıları, Öğlen ve akşam yemeklerinde problemler olduğu birçok veli tarafından dile getirilmektedir.  Bazı yatılı okullarda kahvaltının eksik verildiği, ekmeklerin bayat olduğu, yemeklerin soğuk olarak verildiği yönlerinde şikâyetler vardır. Bazı okullarda ise öğlen çıkan yemeğin, aynen ısıtılarak akşam yemeği olarak verildiği iddiaları vardır doğru mudur? İki öğün aynı yemeğin üst üste verilmesi öğrencilerin beslenmeleri açısından sağlıklı gelişimlerini olumsuz yöne etkilememekte midir? Yemeklerin pişirilerek uzun süre bekletilmesi;  yemeklerin bozulmasına sebep olup, öğrencileri zehirleyerek hayatlarını tehlikeye sokacağı ihtimali neden göz ardı edilmektedir? Bu konularda bir uyarı genelgesi yayınlamayı düşünüyor musunuz? Bu sorunları nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

2-Bazı okullarda ehil olmayan kişilerce yemeklerin çıkarıldığı, kalifiyeli olamayan elemanlar ile geçici çözümler üretildiği için sık sık aşçı ve diğer yardımcı personellerin değiştiği, bu nedenlerde yemek kalitesi ve lezzetinin devamlılığın bozulduğu doğru mudur? Bu tür hizmetlerde memur veya devamlı işçi çalıştırarak sorunları çözmeyi düşünüyor musunuz?

3-Pansiyonlarda çıkan yemekler ilerde bir zehirlenme vakalarında zehirlenme nedeninin teşhisi yapılması için belli bir dönem saklanmakta mıdır? Okullara bu konuda bir yaptırımınız var mıdır?4-Ortak alanların banyo ve tuvaletlerin sık sık temizlenmediği de iddialar arasındadır. Pansiyonların temizliklerinin sık sık ve düzenli olarak eleman yetersizliği bahane edilerek yapılamadığı ve öğrencilerin kendi kaldıkları odaları kendileri temizlediği doğru mudur?

5-Malumunuz fen liselerinin çoğu şehir dışlarına inşa ediliyor. Hepsinin yatılı kısmı bulunuyor. Bu tür yatılı okulların birçoğunda 24 saat güvenlik görevlisi bulunmuyor.  Tüm yatılı okullara güvenlik görevlisi atamayı düşünüyor musunuz?

6- Bazı okulların kronik bir şekilde ısınma problemlerinin devam ettiği, geceleri yurtların soğuk olduğu, duş ve banyo sistemlerinin düzenli çalışmadığı yönlerinde şikâyetler vardır. Bu sorunları nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

7-Fen liselerinde ve yatılı okullarda ödenek yokluğundan bazı araç gereçlerin alınmadığı bunların veliler tarafından temin edilmesi istendiği doğru mudur?

8-Yatılı okullarda resmi araç bulunmadığı için hastalanan öğrencilerin hastanelere nöbetçi öğretmenlerin araçları ile götürüldükleri doğru mudur?

9-Yatılı okulların bazılarında spor etkinliği yapacak tesislerin bulunmadığı doğru mudur? Bu konu nasıl çözülecektir?

10-Paralı olarak pansiyonda okuyan öğrencilerin ücretlerinin çok yüksek olduğu, yurt zamlarının memur maaş artışından çok fazla yapıldığı için velilerin bu ücretleri ödemekte zorlandığı iddiaları vardır. Söz konusu ücretleri makul bir seviyeye düşürmeyi veya tüm öğrencilerin parasız olarak okumalarını hedefliyor musunuz? 


Haber okunma sayısı: 579Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ