Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP'li Özkan Yalım'dan son zamları TBMM Gündemine taşıdı

chpli-ozkan-yalimdan-son-zamlari-tbmm-gundemine-tasidi-

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım tren, otoyol ve posta hizmetlerine yapılan zammı meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanlığı ve Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığına hitaben soru önergeleri verdi.
08 Ekim 2019 Salı 13:32

CHP'li Yalım Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğü'nün 99. maddeleri gereğince Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhanı CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım tren, otoyol ve posta hizmetlerine yapılan zammı meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanlığı ve Altyapı ve Ulaştırma Bakanlıkları  tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını isteyerek yazılı soru önergeleri verdi  


Yalım'ın dikkat çektiği konular;
Türkiye bu haftalarda zam haberinin ardı arkası kesilmiyor. Köprü ve otoyollarla birlikte tren ve posta ücretleri de zamlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama yüzde 20 zam yapıldığını açıkladı. Bunun ardından Posta ücretleri ve tren biletlerine de zam yapıldığı açıklandı. TCDD Taşımacılık bünyesinde olan yüksek hızlı tren ve konvansiyonel olarak adlandırılan geleneksel tren bilet fiyatlarına, yüzde 20 artırdı. Buna göre Ankara-İstanbul (Pendik'e kadar) hızlı tren bilet fiyatı (normal) 71 TL'den 85.50 TL'ye çıktı. Ankara-İstanbul (Halkalı ya da Bakırköy) de 96 TL'ye yükseldi. Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hızlı tren bilet fiyatları da 31 TL'den 37.50 TL'ye yükseldi.

Bu bağlamda;

1- Emekli ve memurlara yüzde 4 + yüzde 4 zam yapılırken, Devlet İstatistik Kurumunun açıkladığı enflasyon yüzde 9.26 iken tren bilet fiyatlarına, otoyol-köprü geçiş ücretlerine ve posta hizmetlerine yüzde 20 zam yapılamasının sebebi nedir? Yapılan zam oranı çok yüksek değil midir? Yapılan zammı geri almaya veya memur maaşı zam oranına düşürmeyi düşünüyor musunuz?2- 2018 yılında tren biletlerine uygulanan indirimli biletlere 2018 yılında ve önceki yıllarda indirim oranı yüzde 20 oranında yapılırken 2019 yılı başında indirim oranı (yüzde 15) oranına çekilmiştir. Bu değişimin sebebi nedir? Bu yapılan gizli zam değil midir? İndirim oranını eskisi gibi yüzde 20 oranına yükseltmeyi düşünüyor musunuz?

3-Tren biletlerinde uygulanan indirim sadece bir maddeden indirimi uygulanmaktadır. Örneğin genç sınıfındaki 14-26 yaş sınıfında gidiş-dönüş bilet alan bir genç için sadece bir indirim yapılmaktadır.  Gidiş-dönüş alınan biletin indirimi tekrar bilet üzerine yansıtılmamaktadır. Gidiş-dönüş indirim oranını ayrıca tüm indirim tiplerine ilaveten uygulamayı düşünür müsünüz?

4-Hızlı Tren ve diğer tiren seferlerinde satılan gıda ve içecek gibi ürünlerin BİM Market zincirinden satın alındığına dair iddialar vardır. Bunun sebebi nedir? BİM Market Zincirlerinin ortaklarının bu satın almanın yapılması ile ilgileri var mıdır? Bu alımlar ile ilgili yapılan ihaleler nasıl ve ne zamanlarda yapılmaktadır?

5-E-bilet satışının yapıldığı telefon uygulamaları ve internet sitesinin özel bir firma tarafından işletildiği, bu firmaya acente gibi bilet satışından kar verildiği iddiaları vardır bu iddialar doğru mudur?

6-Tren biletlerinin satışını yapan acentelerin kar oranları nedir? Neye göre belirlenmektedir?

7-Bilet satış gişelerinin özelleştirildiği doğru mudur? Özelleştirme yapıldı ise bunun sebebi nedir? Bu özelleştirme nasıl yapılmıştır?

8-Bilet satış acentelerinin yoğun günlerde sistem üzerinden biletleri kendileri için ayırdıkları bu nedenle sistem üzerinden bilet almak için uğraşan vatandaşlarımız bilet bulamazken acentelerin bilet sattıkları doğru mudur?

9-Otoyol ve köprülerden alınan ücretlerden elde edilen gelirler nerelerde kullanılmaktadır?

10-Şehir içlerinde kalan otoyol gişelerini ne zaman kaldırmayı düşünüyorsunuz?

11-Konya ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan Konya Lojistik Merkezi ne zaman tamamlanacaktır? Projenin gecikmesinin sebebi nedir? 2020 yılı için ne kadarlık bir bütçe öngörülmektedir?

 

 

 


Haber okunma sayısı: 439Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ