Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP'li Öztrak'tan büyüme rakamları yorumu: Damadın kovulmasından belli -

chpli-oztraktan-buyume-rakamlari-yorumu-damadin-kovulmasindan-belli--

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın açıklaması yapıyor.
30 Kasım 2020 Pazartesi 14:38

 CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak basın açıklaması yapıyor.

Öztrak'ın açıklamasından satır başları şöyle:

BÜYÜME RAKAMLARI

Aslında bu büyüme biraz yabancıların ölü kedinin sıçraması diye tabir ettiği mekanik bir büyüme. Tüm dünyada buna benzer bir eğitim izliyoruz. Bu tür toparlanmaların ardından ikinci bir çakılışın gelmesi endişesi küresel olarak mevcut. Türk ekonomisi dünyadan farklı olarak son 2 yıldır büyümeyen bir ekonomi.

Üçüncü çeyrekte finans ve sigorta sektörü yüzde 41 büyümüş. Eğer finans sektöründeki bu büyüme olmasa hizmetler sektöründe ciddi bir çöküş görülecekti.

Ucuz ve sübvansiyonlu kredilerle, gelecek yılların talebi bu döneme çekildi. Yani gelecek yılların büyümesinden çalındı. Peki, bu büyüme sürdürülebilir mi? Sürdürülemez olduğunu Damadın kovulmasından, Merkez Bankasının ve kamu bankalarının “kazık fren” yapmasından anlıyoruz.Gerçek işsizlerimizin sayısı 2,7 milyon kişi artmış. Bu dönemde iş başında olmayanlarda da dahil işsizlerimizin sayısı 12 milyon 654 bin kişiye ulaşmış.

BORSA İSTANBUL'UN KATAR'A SATILMASI

Borsa İstanbul hisselerinin yüzde 10’u Katar’a satıldı. Ama kaça satıldı, hangi şartlarla satıldı, daha fazla para veren var mıydı? Kimse bilmiyor. İhale Kanunu’na tabi değil, Sayıştay denetlemiyor, milletin meclisi hesap soramıyor.
Sarayın kibirlisinin talimatı yetiyor. Milletin malını, millete hesap vermeden, haraç mezat satıyor.

Yarın Çay Kur’u da, Ziraat Bankası’nı da, Halk Bankası’nı da, Vakıflar Bankası’nı da,
BOTAŞ’ı da, ETİ Madeni de dilediğine peşkeş çekebilecek.

BERAT ALBAYRAK'IN VARLIK FONU'NDAN AYRILMASI

Önce milletin malı Katar’a verildi, sonra da Damat, Fon’daki Başkanvekilliği görevinden affedildi. Ama yerine yeni Hazine ve Maliye Bakanı atanmadı. Anlaşılan başkan vekilliği makamına atanmak için, Hazine ve Maliye Bakanı olmak yetmiyor. Damat olacaksın. Bu kabile devleti anlayışıyla yatırımcılara nasıl güven verilir?

KATAR ELEŞTİRİSİ

Bankalar, limanlar, AVM’ler, dijital platformlar, maç yayın hakları, Kanal İstanbul arazileri, ordumuza zırhlı araç üreten şirketler, borsamız ve elbette ordumuzun en stratejik varlığı olan Sakarya Tank Palet Fabrikası… Hepsini Katar’ın üstüne yapıyorlar.

Katar aşkıyla, milletin katar katar malını Katar’a veriyorlar. Üst düzey yatırımdan anladığınız, 83 milyonun varını, yoğunu 2,8 milyon nüfuslu bir ülkeye satıp, savmak mı? Korkarız, bu kafayla: Yakında Türkiye’nin tapusunu da Katar’daki “Üst Düzey Yatırımcının” üstüne yaparsınız…

KORONAVİRÜS YARDIMLARI

Derin Yoksulluk Ağı’nın İstanbul’un ilçelerinde yaptığı araştırmaya göre yoksul vatandaşlarımızın; yüzde 84’ü yeterli besine ulaşamadığını, yüzde 53’ü artık daha fazla öğün atladığını, yüzde 49’u bazı besin gruplarına hiç ulaşamadığını söylüyor.

Her 10 aileden 6’sının eline 500 lira bile geçmiyor. Kirada yaşayan her 10 aileden 4’ü evden çıkarılmış. Ankete katılanların yüzde 50’si düzenli destek alarak ayakta kaldığını, bunların da yüzde 40’ı, desteği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığını söylemiş.

Allah’tan bizim belediyelerimiz var. Sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla geliştirdiğimiz projeler, milletimizin yüzünü güldürüyor. Güldürmeye de devam edecek.

Ankara Büyükşehir Belediyemiz zor durumdaki lokantacı esnafından aldığı yemek ve yiyecekleri, karantinadaki ihtiyaç sahibi yurttaşlarımıza ulaştırıyor. Hem esnaf kazanıyor, hem de ihtiyaç sahibi aileler.

Mersin’de Büyükşehir belediyemiz, salgın süresince kapalı kalan esnaflarımızın meskenlerinde kullandığı su bedelinin 500 TL’ye kadar olan kısmının belediye tarafından ödenmesi için hazırlık yapıyor.

Peki, Saray Hükümeti ne yapıyor? Salgını yönetemeyince, rakamları yönetmeye çalışıyor. Onu da ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar.

KORONAVİRÜS VAKALARI

Bilim Kurulu, doğru vaka sayısını biliyor muydu? Vaka sayısı 5 bini geçtiğinde ne yaptı? 10 bini aştığında ne önerdi? Vaka sayısı 20 bini, 30 bini aştığında neden sustu? Bugüne kadar ne için toplandı, Ne için karar verdi?

Bir sorumuz da Sağlık Bakanı’na: Gerçek vaka sayılarının geriye doğru açıklayacağınızı söylediniz. Bu sayılar hala ortada yok. Ülkemizde vaka sayısı,
10 binin, 15 binin, 20 binin üzerine hangi tarihlerde çıktı? Kritik vaka sayısı eşikleri aşılırken, Hangi tedbirleri aldınız?

AYRINTILAR GELİYOR...


Haber okunma sayısı: 446Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ