Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP'li Yalım Üniversitede memur servisinde kişibaşı 19 lira servis bedeli alınmasını sordu

chpli-yalim-universitede-memur-servisinde-kisibasi-19-lira-servis-bedeli-alinmasini-sordu-

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım bazı kurumlarda servislerin iptal edilmesini ve servis ücterlerini kişi başı fahiş ücret verilmesini TBMM gündenmine taşıdı?Yalım'ın soru önergesi 10 maddeden oluşuyor.
18 Eylül 2019 Çarşamba 06:36

 CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım bazı kurumlarda servislerin iptal edilmesini ve servis ücterlerini kişi başı fahiş ücret verilmesini TBMM gündenmine taşıdı?Yalım'ın soru önergesi 10 maddeden oluşuyor 

Bazı kamu kurumlarında servis ve yemek hizmetlerinin bütçe ödenek yokluğu nedeni ile iptal edildiği duyumları vardır.

Bu bağlamda;

1-    Bazı üniversitelerin ve kamu kurumlarının dışarıdan hizmet alımı ile gerçeklesen personel servisleri ödenek yokluğu nedenli ile yapılamadığı bu servislerin Temmuz ayı itibarı ile durduğu doğru mudur? Bu ödenekler hangi kalemden neye göre yapılmaktadır? Tüm çalışan servis kullanan kullanmayan personelin sayıları baz alınarak kişi başına mı bir ödeme yapılmaktadır?

2-    Türkiye genelinde tüm kamu kurumlarında ödenek yokluğu nedeni ile yemek ve servis hizmetleri yanı sıra hangi kalem hizmetlerde aksama yaşanmaktadır? Hangi kalem ödemeler tasarruf tedbirleri amacıyla durdurulmuştur?

3-    Uşak Üniversitesinin ödenek durumu nedir? Servis hizmetlerinde ve diğer hizmetlerinde bir aksama söz konusu mudur?4-    Geçtiğimiz yıl içerisinde ikiye bölünen Konya Selçuk Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi kampüs alanlarının ayrılmadığı için henüz fiili bir bölünme olmamıştır. Bu nedenle her iki üniversite henüz aynı kampüs alanını kullanmaktadırlar. Aynı kampüs alanını ve servisleri ortak kullanan adı geçen üniversitelerde servisler 1 Temmuz 2019 tarihi itibarı ile iptal edilmiştir. Şehir merkezinden 25km uzakta bulunan kampüs alanına akademik, idari personel ve yardımcı personellerin işlerine gelip gitmeleri problem olmuştur. Kampüs alanına geliş gidişlerde kullanılan servis problemini nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

5-    Konya Selçuk Üniversitesi Alaattin Keykubat Kampüsü içerisinde birde Selçuk Üniversitesi Rektörlüğüne ait olan Selçuk Tıp Fakültesi Yerleşkesi bulunmaktadır. Söz konusu bu servisleri orada çalışan doktorlar, hemşireler, hasta bakıcılar, daha doğrusu tüm sağlık çalışanları kullanmaktadır. Servis hizmetlerindeki aksamalar nedeni ile hayati önem taşıyan bu kişilerin işlerine yetişememeleri durumunda sorumlu kim olacaktır? Bu konuda nasıl tedbir almayı düşünüyorsunuz?

6-    Konya Selçuk Üniversitesinde kullanılan servisler ortalama 25-35 km’lik mesafede servis hizmeti dışarıdan satın alınmaktadır. 45 kişilik otobüsler ile yapılan bu servis hizmetlerine mesafesine göre 600 ile 800TL günlük geliş-gidiş sefer ücreti ödenmektedir. Otobüslerin 45 kişilik olduğu göz önüne alınırsa kişi başı yaklaşık 14 ile 18TL arasında bir fiyat ödenmektedir. Konya’da toplu ulaşım 2,10TL olduğu göz önüne alınırsa ödenen bu ücret çok yüksek değil midir?  Bu ücret neye göre hesaplanıp hizmet satın alınmaktadır? Servisler iptal edildikten sonra bazı personellerin aynı durumdaki 45 kişi taşıyan otobüsleri kendi aralarında anlaşarak ve para toplayarak günlük 150TL’ye tutukları doğru mudur? Bu 150 TL ve 800 TL aradaki fark neden bu kadar yüksektir? Servis kullanamayan personellere ek bir ödeme yapmayı düşünüyor musunuz?

7-    Selçuk Üniversitesi’nin geçtiğimiz dönemlerde kendisine ait olan otobüslerin olduğu, bu otobüslerin hem personel taşıdığı hem okulun teknik gezilerine katılan öğrencileri taşıdığı bilinmektedir. Bu servisler eski olmaları bahane edilerek kaldırılmıştır. Bunların kaldırılma sebebi nedir? Bu otobüsler neden tamir edilmemiş ya da yenilenmemiştir? Öğrencilerin teknik gezileri şimdi nasıl yapılmaktadır? Teknik gezilerin ücretleri öğrencilerden mi alınmaktadır? Üniversite bünyesine yeni servisler satın almak daha ekonomik olmayacak mıdır?

8-    Bir otobüs için aylık 21 iş günü düşünüldüğünde, Aylık 800*21=16.800TL bir aylık ücreti tutmaktadır. Yıllık olarak ise 201.600TL’lik servis başına yaklaşık bir ödeme çıkmaktadır. Bunun yerine bir yıllık kira bedeli ile otobüsler alınıp devlet malı olarak kullanılamaz mı? Her fakülte ve yüksekokul kendi ödeneklerini kullanarak en azından birer otobüs satın alsa hem bu otobüsler ortak servis havuzunda kullanılır. Hem de okulların kendi teknik gezilerinde kullanılır. Böylesi bir uygulama daha ekonomik bir çözüm olmaz mı?

9-    Ülke genelinde bölünen üniversitelerde ödenek yokluğu nedeni ile fili bölünme işlemlerinin yapılamadığı tüm kampüs ve bina yapımlarının durduğu ya da hiç başlamadığı doğru mudur? Peki, bu üniversiteler fiili olarak bölünememişler ise neden bölünme kararı alınmıştır? Bölünme kararlarını iptal etmeyi düşünmüyor musunuz?

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesinin servis ve ödenek durumu nedir? Aksama var mıdır


Haber okunma sayısı: 357Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ