• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Faik Öztrak: Lobicilere anlattıklarınızı halka da anlatacak mısınız?

faik-oztrak-lobicilere-anlattiklarinizi-halka-da-anlatacak-misiniz

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK sonrasında basın açıklaması yaptı
03 Ocak 2019 Perşembe 15:31

 CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK sonrasında basın açıklaması yaptı.

Öztrak'ın açıklamasından satır başları şöyle;

(Enflasyon rakamları) Bu 2002'den sonra başlayan AKP döneminin en yüksek yılllık enflasyonu ama bakana sorarsanız hedefi tutturmuşlar. Bu olsa olsa sarayda içilen efulilerin, badem unuyla pişen yemeklerin yan etkisidir. Türkiye, enflasyonu en yüksek olan 10 ülke arasında girmeyi başardı. 

Üretici enflasyonu yüzde 33,6 oldu. 16 sene sonra bu ülkeye geldiğinden çok daha yüksek bir ÜFE saray tarafından yaşatıldı. Bu bazı sektörlerdeki vergi indirimlerine, zorunlu indirimlere, TÜİK başkan yardıcmısının değişmesine rağmen gerçekleşti. Yüzde 7 denen hedeften yüzde 90 sapmayı ifade ediyor. Bu başarı mı? Bu makyajları akanlara göre memurlara emeklilere enflasyon farkı verilecek. Bu hiçbir işe yaramayacak. Mutfaktaki yangın yetmezmiş gibi alışveriş poşetlerini parayla satmaya başladılar. Saray poşet parası toplayıp çevreyi koruyacakmış. Bu iktidar çevreyi korumakta samimiyse önce ihanetten vazgeçecek. Saray yandaşları ülkeyi rant için talan ederken kimse poşet parasının çevreyi korumak için çıkarıldığını bize anlatmasın.  

MUTFAK YANGINI YETMİYOR VATANDAŞA POŞET SATIYOR

Mutfakta yangın büyüyor bu da yetmezmiş gibi vatandaşa 25 kuruşa poşet satıyor. Bir yandan İngiltere'den en fazla çöp ithal eden ülke olacağız bir yandan da çevreci olacağız. 

Bu hükümet çevreci ise önce çevreyi katletmekten vazgeçilecek. Saray'ın yandaşları ülkenin doğasını rant uğruna katlederken bu tür uygulamalar samimiyetsizdir. 

Bir öneride bulunacağım. Çevreyi korumak için 2 yöntem var. Ya kirleteni cezalandırırsınız ya kirletmeyeni ödüllendirirsiniz. 

2018'in sonunda 10. kalkınma planı dönemini de tamamladık. 2014-2018 yıllarını kapsıyor. Erdoğan'ın tek adam olma hülyasının başladığı ve bittiği yıllar. Ekonominin bu noktada gösterdiği performans bu rejimin milletin derdine ne kadar derman olduğunu ortaya koyacaktır. AKP iktidarları millete ne söz vermiş. 2018 sonunda 1.97 kuruş olacaktı dolar. Sapma yüzde 144. Milli gelir 1 trilyon 286 milyar dolar olacak denmiş. 763 milyar dolar olacak diyorlar şimdi. 2018'de 15 bin 996 dolar olacak demişler kişi başı gelir için. 9385'de kalacağını söylüyorlar şimdi. İşsizliği yüzde 2,7'ye indireceğiz demişler işsizlik yüzde 11. Sapma yüzde 57. Tartışmanın, denetimin olmadığı sistem vatandaşa hayır getirmez. Bu rakamlar 2023 hedeflerinin de hayal olduğunu gösteriyor. 

Geçtiğimiz haftalarda sorduğum bir konuyu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Orta Vadeli Plana dayanak olması gereken plan ortada yok. 11. plan yok, Meclis'ten geçmedi. Plan olmadan bütçe gayrimeşru doğmuştur.  EYT'ye fırsatçı diyen saraydaki kibir abidesi atanmış bakanlarının emekli maaşlarını almalarının önünü açmıştır. Erdoğan anayasayı bir kez daha çiğnemiştir. Şahsi koltuk hesabı için binanın taşıyıcı kolonlarına balyozla girişenler milletin aşına saldırmaktadır.

Çiftçimiz 2018'de girdi ve ürün fiyatları arasında hiç olmadığı kadar ezilmiştir. 

Saraydan çıkmayan müteahhitlerin tuzu kuru. Adrese teslim ihaleleri almaya devam ediyorlar. Ekonomiyi daha fazla dolarkolik hale getirmeyin, dedik. Saray dolar ve avro üzerinden ihale dağıtmaya devam ediyor.

448,5 milyar dolar olmuş dış borç. Bu 2002'den bu yana gerçekleşen en yüksek oran. Bu 2009 krizinin de üzerinde.

"EKONOMİ DAMADA BIRAKILDIĞINDAN BERİ..."

Merkez Bankası'nın her yıl nisanda yapılması gereken olağan genel  kurulu ocak ayına çekilmiş. Öyle anlaşılıyor ki MB'nin 2018 karı Hazine'ye aktarılacak. Sarayın aklına MB finansmanını seçime kullanmak gelmiş. Dün akşam TL'deki hareketliliği beraber izledik. Bunlar geçmişte de denendi, sonunda hüsran olmuştur. Ekonomi damadın eline bırakıldığından beri dikiş tutmuyor. 

Seçim nedeniyle yapılan vergi indirimlerinin seçimden sonra IMF talimatıyla misliyle alınacağını gösteriyor. Bir daha soruyorum IMF ile seçimden sonra anlaşma yapacak mısınız? 

Kapalı kapılar ardından lobicilere yaptığınız açıklamaları halkımıza da yapacak mısınız?

Kibir ittifakı şimdiden evlatlarını yemeye başladı.

SORU - CEVAP

İYİ Parti ile müzakereler devam ediyor. Açıklama yapmak zarar verir. 

Binali Yıldırım'ın İBB Başkan adayı olurken aynı zamanda TBMM makamını işgal etmesinin hukuken ne anlama geldiği kamuoyunda yeterince tartışıldı. Sarayı artık kaybetme korkusu iyice sarmıştır. Evdeki bulgurdn olmamanın hesabını yapıyorlar.

Erdoğan seçimelere gidene kadar ekonominin konuşulmasını istemiyor. Seçimlere kadar CHP'yi suçlayacak. Kimse CHP'yi vatan hainliğiyle suçlayamaz. Bunu iddia edenler aynaya bakacaklar.


Haber okunma sayısı: 249Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ