• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Fen Liselerinde FETÖ Tipi uygulamaya bakanlık neden göz yumuyor

fen-liselerinde-feto-tipi-uygulamaya-bakanlik-neden-goz-yumuyor

Ankara merkezli ve Türkiye genelinde FETÖ Tipi yapılanmaya dikkat çekildi.
09 Ekim 2019 Çarşamba 11:50

 CHP'nin gündeme getirdiği Feto tipi yaplanma şu şekilde CHP bu yaşanan olayı TBMM'nin gündemine taşıdığı yanıtlarının merakla beklendiği 

10/01/1999 tarihli ve 23579 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Fen Liseleri Yönetmeliğine göre, Fen liseleri; eğitim-öğretim süresi 4 yıl olan yatılı ve karma okullardır. Bu okullarda öğrenci velilerinin istekleri doğrultusunda gündüzlü öğrenciler de öğrenim görebilirler. Fen Liseleri, öncelikle fen alanı ile ilgili yükseköğretim kurumlarının bulunduğu yerlerde açılır. Fen liselerinde, Bakanlıkça uygun görülen ders çizelgeleri ve öğretim programları uygulanır. Fen programlarında laboratuvar ve uygulama çalışmalarına ağırlık verilir. Eğitim-öğretim Türkçe yapılır. Matematik ve fen grubu derslerindeki teknik terimlerin yabancı dildeki karşılıkları da öğretilir. Temel amacı “ Bilim İnsanı” yetiştirmek olan bu okulların en büyük özelliği yurt genelinde yapılan sınavlarda tercih sıralaması sonucu oluşan en yüksek puanları alan öğrencilerden oluşmasıdır. Bunun yanı sıra bu okullarda görev yapan öğretmenler de yazılı ve sözlü sınavlardan geçerek göreve gelirler. Görevleri süresince de seminer, kurs ve hizmet içi eğitimlerle sürekli kendilerini geliştirmeleri sağlanır. Ayrıca 10/01/1999 tarihli 23579 sayılı yönetmelik ek-1 formuna alanında yüksek lisans yapmış olmaları maddesinin eklenmesiyle verilen eğitimin kalitesi bir basamak daha yükseltilmeye çalışılmıştır.

Bu bağlamda;

1-Fen Liseleri Yönetmeliği’ne göre temel amacı “Bilim İnsanı” yetiştirmek olan bu yatılı okullarda iddialara göre yeni FETÖ tipi bir yapılanma ortamları oluşturulmaya başlanmıştır. Ankara İli ve İlçeleri başta olmak üzere Türkiye genelindeki yatılı okullarda okuyan kız ve erkek öğrencilere “Diyanet ablası-abisi” adındaki kişilerin genelde perşembe akşamları yurtlarda ve okullarda dini sohbetler düzenlendiği iddiaları vardır.  Sohbetlere katılmayan öğrencilere ise, diğer sohbetlere katılan öğrenciler tarafından sohbetlere katılmaları için baskı uygulandığı iddiaları vardır. Bu iddialar doğru mudur? Araştıracak mısınız?

2-Yurtlara ve okullara ”abi-abla” diye tabir edilen yabancı kişilerin girmelerine neden ve nasıl izin verilmektedir?3- “Diyanet ablası-abisi” olarak ifade edilen kişiler kimlerdir? Diyanetin görevlendirdiği kişiler midir? Yoksa Diyanet Yurtlarında kalan öğrenciler midir? Bu konuyu araştıracak mısınız? Abi-abla söylemi FETÖ tipi bir söylem değil midir? Bu söylemleri kullanan ve bu oluşuma izin veren, göz yuman öğretmen ve yöneticiler ile abi Abla diye tabir edilen kişilerin FETÖ ile ilişkilerini araştıracak mısınız?

4-Bu tür bir yapılanmaya göz yumarak bu yapılanma tipi ile sürekli oy kaybeden partinize oy devşirmek için uyguladığınız yeni bir yöntem midir?

5-Ankara’nın ilçelerinin birisinde Fen Lisesinde yatılı olarak okuyan 9.sınıf öğrencisi bir kızın ailesine attığı mesaj aynen şöyledir. “Bugün yurtta birleri ağızdan ağıza bunu anlatıyor. Perşembe günleri yurda diyanetten ablalar, abiler gelecekler sizinle konuşacaklar eğer isterseniz isimlerinizi alacağız. Sizlerle toplantı ve sohbet yapacaklar. Bence hepiniz gidin! Çünkü çok rahatlatıcı sizinle konuşup şunu yapın bunu yapın diye bilgiler veriyorlar. Bu toplantı için hemen bizim odadakiler atladılar hemen isimlerini yazdırdılar. Ben ise bu tür toplantılara gelmek istemiyorum. Benim bu tür toplantılarla işim olmaz ismimi de kesinlikle yazmayın dedim.  O anda ortamda bulunan arkadaşlarımın bazıları suratıma tip tip bakıp homurdandılar.”  

Çocuğun ailesi de bu mesaj karşısında çocuklarına şu mesajı atıyorlar “Sevgili kızım senin de dediğin gibi senin bu tür toplantılarla işin olmaz ve olmamalı biz seni ilim irfan sahibi ol diye Fen Lisesi’nde okuman için kaç km öteye senden hasret kalarak gönderdik. Yüce dinimizin kaynağı Allah’ın Kitabı Kuran-ı Kerim’dir.   Dinini açar okur oradan öğrenirsin. Senin bu tür toplantılara katılmanı istemiyoruz. Ülkemizin başına 15 Temmuz gibi bir belayı böyle toplantılar yapan FETÖCÜLER sardı. Daha akıllanmamış mı sizin okul yetkilileri! Okulunuzun önceliği ve amacı sizi Fen Lisesinden mezun etmektir. Biz senin bu tür bir eğitim almanı isteseydik imam hatip lisesine gönderirdik. Biz 14 yıllık yaşamın borunca ailen olarak seni dürüst olman, Allah’ını, Peygamberini seven ve Atatürk’ün yaptıklarını unutmayan bir birey olarak yetiştirmeye çalıştık. LÜTFEN SEN ÖYLE KAL… Seni seviyoruz. Bu konuda senin aklına güveniyoruz.”  Diye bu mesaja cevap veriyorlar. Bakan olarak bu mesaj hakkında söylemek istedikleriniz nedir? Bunu merak ediyoruz?

6-Özel sınav ile atanması gereken öğretmenlerin sınavsız olarak Fen ve Sosyal Bilgiler Liselerine atandıkları iddiaları vardır. Bu iddialar doğru mudur? Fen Liselerinde kadrolu olan kaç yüksek lisans yapmış öğretmen görev yapmaktadır? Yüksek lisans yapmamış olarak görev yapan kaç öğretmen vardır? Bu tür okullarda öğretmenlerin yeterliliklerini öğrenci- veli anketleri ile ölçüyor musunuz?

7-Okullarda genellikle din dersi öğretmenlerinin liyakat esaslarına haiz olmadan müdür-müdür yardımcısı olarak atandığı iddiaları vardır. Mutlaka her okulda bir din dersi öğretmeninin yönetici olarak görev yaptığı iddiaları vardır. Türkiye genelinde kaç okul vardır? Bunlardan hangilerinde din dersi öğretmeni kadrosunda olan kaç müdür ve müdür yardımcısı vardır?

8-Devlet okullarında eğitimin kalitesinin bir basamak daha yükseltilmeye çalışıldığına bu hususlar göz önüne alındığında siz inanıyor musunuz?

9-Geçmişinde Atatürkçü kişiliğiniz ile tanınan bir insandınız. Bu nedenle bakan olarak atanmanız Atatürkçü çevrelerde bir umut ışığı yakmıştı. Şimdi bakan olarak yaptığınız, yapmak zorunda kaldığınız bazı uygulamaların ve çalışmaların Atatürkçü kimliğinize zarar verdiğine inanıyor musunuz? Milli Eğitim Bakanı olarak yapmak istediklerinizi tam manası ile hayata geçirebildiniz mi?

 


Haber okunma sayısı: 610Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ