• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Gözler CHP'de

gozler-chpde

İYİ Parti ile işbirliğindeki belirsizlik nedeniyle Kemal Kılıçdaroğlu aday belirleme konusunda özel çalışırken, bugün açıklanacak aday sayısı dar kapsamlı tutuldu.
06 Aralık 2018 Perşembe 06:22

 CHP’de; İYİ Parti’yle işbirliği kapsamının hala belli olmaması nedeniyle bugün açıklanacak adaylarla ilgili belirlenen çerçevenin dar tutulduğu belirtiliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hafta başından beri pek çok adayı doğrudan kendisinin belirlediği; bu doğrultuda bugün açıklanacak adaylar arasında bazı sürprizler yaşanabileceği kaydediliyor.

CHP’de 31 Mart yerel seçimleri için bugün önce Merkez Yürütme Kurulu (MYK), ardından Parti Meclisi (PM) toplantısında üçüncü grup adaylar belirlenecek.

CHP daha önce iki farklı grupta toplam 252 aday açıklarken, bugün ise 300’e yakın aday açıklanması hedefleniyordu. Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, aday belirlemeye yönelik yapılan çalışmalarda İYİ Parti’yle işbirliği kapsamının henüz belli olmaması bugün açıklanacak aday listesinin çerçevesinin de dar tutulmasına neden oldu.Torun’la baş başa çalıştı

Edinilen bilgiye göre; yaklaşık 200 adayın belirlenmesinin ardından Kılıçdaroğlu’nun da hafta başından bu yana pek çok adayın daha belirlenmesine yönelik özel bir çalışma yürüttüğü öğrenildi. Bu kapsamda Kılıçdaroğlu’nun dün CHP’nin kadın aday adaylarıyla olan toplantıya daha az zaman ayırarak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile baş başa çalıştığı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun aday listesi üzerinde çalışması bugün açıklanacak adaylar arasında bazı sürprizlerin olabileceği yorumlarına neden oldu. CHP kulislerinde; İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir adaylarının değil, ancak üç kente ilişkin bazı ilçelerin açıklanabileceği konuşuluyor.

CHP içinde İYİ Parti’nin geçen hafta Balıkesir, önceki gün de Mersin büyükşehir adaylarını açıklanmasının rahatsızlık yarattığı ifade edilirken; İYİ Parti’nin söz konusu hamlelerle CHP’yi sıkıştırmayı amaçladığı yorumları yapılıyor. CHP’de bugün açıklanacak adaylar arasında İYİ Parti ile olası işbirliği kapsamında olan bazı adayların olabileceği kaydediliyor.

CHP’nin sahip olduğu mevcut büyükşehir belediyeleri arasında Eskişehir’de mevcut Başkan Yılmaz Büyükerşen, Aydın’da mevcut Başkan Özlem Çerçioğlu ve Hatay’da mevcut Başkan Lütfü Savaş’ın tekrar aday gösterilmesi bekleniyor. CHP’nin ayrıca Bursa, Mardin ve Malatya büyükşehir adaylarını bugün açıklaması bekleniyor.

Açıklanacak il adayları

Büyükşehir belediyelerinin yanı sıra CHP’nin eğilim yoklaması yapılan Çanakkale, Sinop ve Bilecik adayları da bugün kesinlik kazanacak. Ayrıca il belediyesi olarak Kılıçdaroğlu’nun memleketi olan Tunceli ve aralarında Zonguldak, Rize, Kırşehir ve Çankırı’nın olduğu pek çok il belediyesi adayının açıklanacağı belirtiliyor.

Konya İl Başkanlığı’nın bugünkü PM öncesi bazı ilçelerde aday açıklaması ise parti içinde tartışmaya neden oldu. PM’de henüz karar alınmadan Konya’da Doğanhisar ve Akşehir adaylarının ilan edilmesine yönelik Konya İl Başkanı Barış Bektaş, söz konusu ilçelerde tek aday olduğu için adayların PM öncesi açıklandığı ifade etti. Bugün Konya’dan Doğanhisar ve Akşehir’in yanı sıra Hüyük ve Yunak ilçe adaylarının da açıklanması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre İYİ Parti ile teknik anlamda görüşmelerin bittiği, iki partinin de karşılıklı olarak teknik raporları birbirlerine sundukları öğrenildi. İşbirliği konusunda gelinen noktada CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener arasındaki yapılacak görüşmede alınacak siyasi kararın belirleyici olacağı kaydediliyor. Teknik heyetlerin bu aşamadan sonra işbirliğinin kapsamına yönelik başka bir çalışma yapmayacağı ama iki parti arasındaki diyaloğun sürdürülmesine yönelik görüşmelerin sürebileceği ifade edildi. 

‘Yerele kadın eli değsin...’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun partisinin kadın aday adaylarına “Belli illerde kadın belediye başkan adayı çıkarın diye telefon ediyorum, şuradan nasıl oluyor da bir kadın belediye başkanı adayı çıkmaz diye. Kadın eli yerel yönetimlerde de olsun” dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle, CHP Kadın Kolları’nın düzenlediği toplantıya katıldı. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda, Kılıçdaroğlu’nun Türk siyasetinin cumhuriyet devrimlerinde geriye gidiş nedeniyle tıkandığını belirterek, “Cumhuriyet devrimlerinden geriye gidiş bir anlamda kadının siyasetten soyutlanmasıdır. Kadın siyasetin içine güçlü olarak girdiği takdirde geriye gidişin önü de kesilecektir. Çünkü kadın gerçeği görüyor” dediği belirtildi. 

İmamoğlu ‘Hazır ol’ paylaşımını beğendi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için ismi geçen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün gazeteci Osman Diyadin’in Twitter’dan yaptığı “CHP’nin İBB adayının İmamoğlu olduğu”na dair paylaşımı, İmamoğlu tarafından beğenildi. Diyadin paylaşımında: “İstanbul’da CHP’nin Büyükşehir adayı an itibarı ile kesinleşti. Banko yani. Kılıçdaroğlu ‘Hazır ol’ dedi. O seçim kampanyası için kolları sıvamaya başladı. O isim; Kısa zamanda büyük işlere imza attığı söylenen Beylikdüzü’nün Trabzonlu Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu” ifadelerine yer verdi.

‘Sahaya indi’

Öte yandan İmamoğlu ilk kez kendi ilçesi dışında CHP’li bir ilçenin düzenlediği etkinliğe katıldı. İmamoğlu dün akşam CHP Çekmeköy İlçe Başkanlığı’nda partililere “Beylikdüzü modeli seçim ve yönetim çalışması” başlıklı sunum yaptı. İmamoğlu’nun bu etkinlikle ‘sahaya indi’ği yorumları yapıldı.

Açıklanması bekleniyor

Bu arada önceki gün İmamoğlu ve İstanbul’daki CHP’li belediye başkanları Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. İmamoğlu’nun toplantıda adaylığa sıcak baktığını ve partinin yetkili kurullarının açıklama yapmasını beklediğini söylediği öğrenildi. Toplantıya katılan başkanların da İmamoğlu’nu tebrik ettiği belirtildi. Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan İmamoğlu, “Her belediye başkanımızın ajandasında ve heybesinde İstanbul var. CHP’li başkanlar olarak geleceği düşünmek gibi vazifemiz var. Yüreğimizden kimse şüphe etmesin” dedi. Telefonla görüştüğümüz İmamoğlu, “Her ay yaptığımız olağan toplantıdan birini gerçekleştirdik. Yerel yönetimlerin sıkıntısını ve ‘neler yapabiliriz’i konuştuk. Süreç neyi gösterir hep beraber göreceğiz yakında” dedi. 
 


Haber okunma sayısı: 196Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ