• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

İşte Erdoğan’ın Melih Gökçek’e verdiği talimat! Açıkça söylemiş

iste-erdoganin-melih-gokceke-verdigi-talimat-acikca-soylemis

Hükümete yakın yazarlardan Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Melih Gökçek'e "bir an önce istifa etmesini söylediğini" yazdı.
09 Ekim 2017 Pazartesi 08:42

 Kamuoyunda, görevinden istifa ettirileceği iddiaları konuşulan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, geçtiğimiz hafta Ak Saray’a çıkmış ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaklaşık 2 saat süren bir görüşme gerçekleştirmişti. Görüşme sonrası twitter hesabından açıklama yapan Gökçek “Külliye’nin karşısına yapılacak müzenin detaylarını anlattım” demişti. Ancak söz konusu görüşmede Gökçek’in koltuğunun akıbetinin masaya yatırıldığı ortaya çıktı.

Gelişmeleri köşesine taşıyan Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi ise Gökçek’e kısa sürede istifa etmesinin bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söylendiğini kaleme aldı.

İşte Selvi’nin bugünkü yazısından ilgili bölüm;

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüştüğü Melih Gökçek'e, “Bu işi fazla uzatma” dediği söyleniyor. Gökçek'in, “Benim bu şekilde çekilmem doğru olmaz” dediği ve yerel seçimlerin yapılacağı tarihe kadar görevinin başında kalmak isteğini ilettiği söyleniyor. Erdoğan'ın ise Gökçek'e yaptığı hataları sıralayıp, Ankara'daki gerilemeye neşter vurulmadığı takdirde seçimlerin kaybedilme tehlikesini anlattığı söyleniyor. Erdoğan, değişim ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu anlatıyor ve Gökçek'in hukukunun korunacağını belirtiyor. Gökçek ayrılırken tekrar, “Bu işi fazla uzatma” diyor. Görevden ayrılanlar için hiçbir taahhüt altına girilmiyor ama eğer Gökçek sorun çıkarmadan çekilmeyi başarırsa, onun için yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan başdanışmanlığı ve milletvekili adaylığı gibi seçenekler konuşuluyor.

Hatta Gökçek'ten sonra iki model üzerinde duruluyor. 2019 seçimlerinde büyükşehir belediye başkan adayı olarak gösterilebilecek yüksek profilli bir isim mi olsun, yoksa seçimlere kadar görev yapacak sadakati ön planda olan düşük profilli bir isim mi olsun şeklindeki seçenekler tartışılıyor.

Mümtaz Soysal'ın siyasete kazandırdığı bir deyimdi “vuruşarak çekilmek”. AK Parti geleneğinde ise vuruşmak değil, mutabakat esas alınıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Bu iş ‘ben yaptım oldu' demekle olmaz” uyarısı önemli. O nedenle Melih Gökçek başta olmak üzere istifası istenen isimlere, “onurlu bir çekiliş” imkânı sunulmalı.


Haber okunma sayısı: 246



Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ