• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Kılıçdaroğlu'ndan Ali Erbaş'a sert sözler: Sen ancak o koltuğu kirletirsin!

kilicdaroglundan-ali-erbasa-sert-sozler-sen-ancak-o-koltugu-kirletirsin

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında, Ayasofya'nın cami statüsünde ibadete açıldığı gün yaptığı konuşmaya tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı sert sözlerle eleştirdi.
28 Temmuz 2020 Salı 14:35

 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında, Ayasofya'nın cami statüsünde ibadete açıldığı gün yaptığı konuşmaya tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı sert sözlerle eleştirdi.

Ayasofya’nın 86 yıl sonra cami olarak ibadete açıldığı Cuma namazında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, elinde kılıçla okuduğu cuma hutbesinde “Fatih Sultan Mehmed Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır, dokunanı yakar; vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” demişti.

Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada Ali Erbaş'a yönelik şu ifadeleri kullandı;

İstanbul işgal edildiğinde İngiliz Muhipler Cemiyeti kuruluyor. Bir sürü yandaşlar geliyor oraya, dönemin sarayı her türlü desteği veriyor. Mustafa Kemal için idam fermanı çıkarılıyor. 'Neden Türkiye'yi kurtarıyorsun, bak ne güzel keyfimiz yerinde' diye. Sevr anlaşmasını imzaladılar. Rıfat Börekçi de dönemin Diyanet İşleri Başkanı'ydı. O da şeyhülislamın tam aksine fetva verdi.

"ATATÜRK OLMASAYDI O CAMİLERİN HİÇBİRİNDE 5 VAKİT EZAN OKUNMAZDI"

Tarihi bilmeden belli koltuklara oturursanız kendi tarihinizi reddetip yabancıların size dayattığı tarihi öğrenirseniz siz o koltuğa layık değilsiniz. Çıkacaksınız öyle bir konuşma yapacaksınız ki haddinizi aştığınızı bilecek ve geri almak için çaba harcayacaksınız. Bu o koltuğun hakkını veremiyorsun demektir. Sen erdemli, dürüst değilsin. O kişi bilmeli Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmasaydı bugün o camilerin hiçbirinde 5 vakit ezan okunmazdı. Bunu biliyor musun sen!Lanet sözcüğü, sevgi, hoşgörü varken kullanılır mı? Belki lanet sözcüğünü Erdoğan için kullanmış olabilir onu da söylesin. Buna rağmen bu sözcüğü bir din adamının kullanması doğru değildir. Dua okunur, e okusaydın o zaman. Ağzını kapatan mı vardı? Bunlar tarihin de gerçeğin de ne olduğunu bilmiyorlar. O koltuğun kendisine paye vereceğini sanıyorlar. O koltuğu sadece ve sadece kirletiyorsunuz.
 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında Cumartesi Anneleri'nin 800. eyleminde gerçekleşen polis müdahalesi hakkında açıklama yaptı.

800 haftadır gözaltında kaybedilen evlatlarını arayan Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’na karanfil bırakma eylemine polis sert müdahalede bulunmuştu. Karanfil bırakmak isteyen Hanife Yıldız’a polis yerlerde sürükleyerek engel olmuştu.

Kılıçdaroğlu, bugünkü grup toplantısında polis müdahaleyi eleştirerek şu ifadeleri kullandı;

800 haftadır bir grup anne evlatlarını arıyor. Evlatları kaybolduğu zaman bazıları 12, bazıları 16, 20, 30 yaşlarındaydı... Nerede kayboldu onların evlatları? Asıl soru bu. Bu anneler evlatlarını nerede arıyorlar. Gözaltına alındılar, tutuklandılar, bir süre sonra hiç kimse haber alamadı. 800 haftadır Galatasaray'a gelip 800. haftada bir karanfil bırakmak istediler. Öldüklerini biliyoruz ama mezarı nerede, gidip bir Fatiha okuyalım diyorlar. Bunu bile çok gördüler. Evladım nerede diye soran annenin sesini duymayan insanlara ben insan demem. Hani faili meçhuller olmayacaktı? Bir insanın hayatı bu kadar ucuz olamaz. Berfo ana oğlunun mezarının nerede olduğunu bilmeden hayatını kaybetti. Berfo analara ne diyeceğiz?

Diyarbakır'daki anneler de mübarek annelerdir. O evlatların terör örgütüne gitmesini kim sağladı, ortamı kim hazırladı? Anneler arasında hiçbir ayrım yapmıyoruz.

Bir ayıbı dünya görmesin diye engelliyorlar. Ama dünya bunları görüyor zaten.

 

 


Haber okunma sayısı: 360Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ