• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Nikah tasarısında madde ile gerekçesi birbirine uymuyor

nikah-tasarisinda-madde-ile-gerekcesi-birbirine-uymuyor

Tasarıda, nikahın müftülükler tarafından da kıyılacağı belirtildi. Gerekçede ise “il ve ilçe müftülerine” ibaresi yer aldı. İmamlara da nikah kıyma yolu gerekçede engellenirken, tasarıda ise bu yol açık
07 Ekim 2017 Cumartesi 07:33

 Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılmak istenen değişiklikle il ve ilçe müftülükleri evlendirme memurları arasına alındı. Ancak, aynı tasarının gerekçesinde ise “il ve ilçe müftülerine” ibaresi yer aldı. Tasarıda “çoğul”, gerekçede “tekil” ifade edilen bu düzenleme, kafaları karıştırdı.

Tasarı, imamlara nikah kıyma yetkisi getirirken, aynı tasarının gerekçesinde ise nikah kıyma yetkisi engelleniyor. CHP Milletvekili Avukat Mahmut Tanal, yasa tekniğine uyulmadan tasarının İçişleri Komisyonu'ndan geçtiğine dikkat çekti, bu durumu “korsan tasarı” olarak niteledi. Kanun yapma konusunda özensiz davranıldığını ve bu yüzden yasaların uygulanmasında sorunlar yaşandığını belirten Tanal, “SÖZCÜ'ye şunları söyledi:

KADININ GÜVENCESİ

Medeni nikah kadının güvencesidir. Tasarı, kadını güvencesiz bırakıyor. Tüm kadın kardeşlerimiz tehlikeye karşı uyarılmalı ve tehlikenin farkına varmalı. Evlenme yaşından küçüklerin ve tecavü- ze uğrayanların daha çok “imam nikahı”yla evlendiklerine dikkat çeken Mahmut Tanal, yapılmak istenen düzenlemeyle bunlara da af getirilmek istendiğini belirtti. İmamların bir kısmının sözleşmeli olduğuna dikkat çeken Tanal, köylerde kadrolu imam sayısının az olduğunu, bu durumda sözleşmeli imamların da nikah kıyabilecekleri ortamın hazırlanmak istendiğini söyledi.

screenshot
 ÇOCUK EVLİLİKLERİ

CHP'nin araştırmasına göre son 15 yılda ülkemizde boşanmalar yüzde 38, fuhuş yüzde 790, çocukların cinsel istismarı yüzde 434, cinsel taciz yüzde 449, uyuşturucu bağımlılığı yüzde 678 oranında arttı. Ülkemizdeki çocuk hükümlü sayısı 5 yılda 5 kat yükseldi. 2002- 2016 yılları arasında 5 bin 734 kadın cinayeti gerçekleşti, son 10 yılda 482 bin kız çocuğu ülkemizde zorla evlendirildi.

BAROLAR: İZİN VERİLMESİN

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu da müftülük nikahına karşı çıktı. “Bu tasarının yasalaşmasına izin verilmemesini” isteyen komisyon şu açıklamayı yaptı: “Bu maddenin gerekçesinde, ‘Vatandaşlarımızın evlenme işlemlerini kolaylaştırmak ve daha kolay ve seri bir şekilde hizmet almalarını sağlamak amacıyla il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi verilmektedir' denilmek suretiyle, çok zayıf, fiilen ve hukuken kabul edilemeyecek bir gerekçe ortaya konulmuş- tur. Bütün il ve ilçelerde, belediyelerin ve bunların evlendirme işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili memurlarının mevcut olduğu, köylerde de bu yetkinin, muhtarlara ait olduğu dikkate alındığında, bu gerekçe kendisini yok etmiş olmaktadır. Esas amacın, ülke gündemini değiştirmek olduğu bilinmesine rağmen, yine de devleti idare etmenin ve siyasetin, din ve devlet işlerinin, birbirine karıştırıldığı bir alan haline getirilmesi, asla kabul edilemez. Dinin alanı, sadece ibadetle sınırlı kalmalıdır.”


Haber okunma sayısı: 4968Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ