• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

YHT'de şimdi de 'kumanda merkezi' riski

yhtde-simdi-de-kumanda-merkezi-riski

Ankara YHT hattındaki facianın ardından yapımına başlanan sinyalizasyon tamamlandığında, kumanda merkezinin taşınması gündeme gelecek. BTS’den Eroğlu, “Taşıma gerçekleşirse ciddi aksaklıklar yaşanabilir” uyarsında bulundu.
11 Ocak 2019 Cuma 09:04

 Ankara’da 13 Aralık’ta yaşanan ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği tren facianın ardından olmadığı ortaya çıkan sinyalizasyon sisteminin kurulum çalışmaları bitmeden, bu kez de kumanda merkezinin taşınması gündeme geldi.  Öte yandan Ankara'daki arızalara müdahale edecek ekibin Çankırı'da olması farklı bir tartışmayı da gündeme getirdi.

Birgün gazetesinden Burcu Cansu'nun haberine göre TCDD, Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile imzaladığı protokol gereği içerisinde trafik kumanda merkezinin de bulunduğu 49 bin metrekarelik alanı boşaltacak. Protokol uyarınca binaların boşaltımı devam ederken kazaları önleme ve sistemi kontrol açısından önemli bir yer tutan trafik kumanda merkezinin de Eryaman ya da kazanın yaşandığı Marşandiz İstasyonu’na taşınması planlanıyor. Ancak kurulumu uzun zaman gerektiren ve en geç Ağustos ayına kadar taşınması gereken, yeni kumanda merkezine ilişkin henüz hiç bir çalışma yürütülmediği öğrenildi.

AKSAKLIKLAR YAŞANABİLİR

 Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS) TCDD’nin sahip olduğu alanın Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne verilmesine ilişkin açtığı dava Ankara 9. İdare Mahkemesi’nde sürüyor. BTS Genel Yayın Sekreteri Ahmet Eroğlu, “Yeni kumanda merkezinin büyük bir titizlikle kurulması gerekir. Bizler taşınmaması gerektiğini belirtsek de protokol gereği taşıma işlemi gerçekleşecek. Yeni kumanda merkezinin kurulumu tam olarak bitmeden taşınma gerçekleşirse ciddi aksaklıklar yaşanabilir” dedi.

Kumanda merkezinin faciaların önlenmesi noktasında çok önemli olduğuna dikkat çeken Eroğlu, şunları söyledi: “Kumanda merkezinde kullanılan malzemeler yurt dışından ithal edilecek. Oldukça masraflı ve kapsamlı bir süreç gerektiren kumanda merkezinin kurulması için titiz bir çalışma gerekir. Protokol gereği en geç ağustos ayında kumanda merkezinin taşınması gerekirken, hiçbir çalışmanın başlamamış olması anlaşılır gibi değil. Yeni kumanda merkezinin kurulumun ve kontrollerinin yapılması için uzun bir zaman gerekirken böyle giderse kontrolleri yapılmadan ve tamamlanmadan yeni kumanda merkezine geçiş yapılması kaçınılmaz.”

ONARIM EKİBİ ÇANKIRI’DA

Öte yandan Ankara’daki YHT bakım ve onarım hizmetlerinin Çankırı’da bulunan Vademsaş Firması tarafından yürütülmesinin de büyük sorun yarattığı öğrenildi. Tren ulaşımı açısından büyük önem taşıyan makas arızalarına müdahalenin bile 5 saatten önce yapılamadığı bildirildi.


Haber okunma sayısı: 121Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ