• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

YSK CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu'ndan yeni açıklama

ysk-chp-temsilcisi-mehmet-hadimi-yakupoglundan-yeni-aciklama--

YSK, AK Parti temsilcisi sayın Recep Özel 'in, 31 Mayıs 2019 tarihinde 8 YSK Üyesi ile alınan; Şişli ilçe seçim kurulu başkanı ve müdürünün talep dilekçeleri üzerine yapılacak bir işlem olmadığına dair verilen kararına yaptığı itirazı görüşerek, karar verdi.
12 Haziran 2019 Çarşamba 11:27

 YSK, AK Parti temsilcisi sayın Recep Özel 'in, 31 Mayıs 2019 tarihinde 8 YSK Üyesi ile alınan; Şişli ilçe seçim kurulu başkanı ve müdürünün talep dilekçeleri üzerine  yapılacak bir işlem olmadığına dair  verilen kararına yaptığı itirazı görüşerek, karar verdi.

Sayın  Recep Özel, 6 Mayıs'ta İBB seçiminin iptaline sebep oldukları YSK tarafından kabul edildildiği karar altına alınan ilçe seçim kurulu başkanları hakimlerin geçici olarak görevlerinden uzaklaştırılmalarını ve İlçe seçim kurulu müdürlerinin ise değiştirilmelerini talep etmişti.

YSK önce 6 Mayıs  iptal kararı uyarınca İstanbul  39 ilçe 76 ilçe seçim kurulu başkanı ve üyeleri(memur ve siyasi partili üyeler) ile ilçe seçim kurulu müdürleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu ve soruşturma başlayarak,ifadeler alındı.

YSK, ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında savcılık soruşturması yspılamıyacağının farkına varınca; suç duyurusunu, işlemsiz olarak geri çekti.
 

2802 Sayılı Kanunun 86.maddesine göre bu kez suç duyurusunu 31 Mayıs 2019 tarihli yazı ile hakim,seçim kurulu üyeleri ve müdürleri için HSK 'ya yaptı.
 YSK Başkanı Sayın Sadi Güven ise Yasanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak; ilk kez olan bir geceyarısı kararı ile İstanbul 'da görev yapan 13 ilçe seçim kurulu müdürlerini civar illerde ilçe müdür yardımcısı sıfatıyla  geçici olarak görevlendirdi. Bu müdürler, İstanbul seçiminden sonra müdür olarak İstanbul 'daki görevlerine devam edecekler. Şişli ilçe seçim kurulu müdürü de uzaklaştırıldı. Buradaki takdir, yasa gereği YSK Başkanındadır. 
 

YSK, AK Parti YSK Temsilcisi sayın Recep Özel 'in itirazı üzerine 11 Haziranda ilçe seçim kurulu başkanı hakimler hakkında idari tasarruf ve yaptırım uygulama yetkisi HSK 'da, diğer ilgililer hakkında ise YSK Başkanı 'nında olduğundan, Yüksek Seçim Kurulunca yapılacak bir işlem veya alınacak bir karar olmadığına karar verildi. 
Derler ki; YSK, erkeği kadın, kadını erkek yapmak dışında her şeyi yapabilir. Zira Anayasamızın 79.maddesi uyarınca kararlarına herkes uyar.
 

 


Haber okunma sayısı: 112Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ