• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

12 SORUM VAR:

Algan HACALOĞLU

Algan HACALOĞLU

E-Posta :

KABUL EDİLEN ANAYASA DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ ÜZERİNDE, “TBMM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ UZLAŞMA KOMİSYONU ÜYELERİNE” VE “UZLAŞMAYA DESTEK VERENLERE” 12 SORUM VAR:


(I.-) Mevcut Anayasa’nın “Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması” ile ilgili 13. Maddesinden: (ANAYASANIN SÖZÜNE VE RUHUNA) ile  (VE LAİK CUMHURİYET) ifadelerinin Anayasadan çıkartıması, Uzlaşma Komisyonu tarafından ne diye önerilmektedir? Bu ifadeler ne diye bazılarını rahatsız etmektedir?


(II.-) (Anayasanın “Bilim ve sanat hürriyeti” ile ilgili 27. Maddesinden  YAYMA HAKKI”, ANAYASANIN 1 İNCİ, 2 NCİ VE 3 ÜNCÜ MADDELERİ HÜKÜMLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA KULLANILAMAZ.ifadelerinin Anayasadan çıkartılmasını, Uzlaşma Komisyonu tarafından ne diye önerilmektedir? Bu ifadeler ne diye bazılarını rahatsız etmektedir?

(III.-) Anayasanın Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı ile ilgili 34. Maddesine Uzlaşma Komisyonu tarafından yapılmak istenen İDARİ MAKAMLAR, KANUNA DAYANARAK TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜNÜN YAPILACAĞI YERİ, GÜZERGÂHI VE ZAMANINI HAKKIN DEMOKRATİK İŞLEVİNİ VE ETKİSİNİ DİKKATE ALARAK BELİRLER.şeklindeki değişiklik “DEMOKRATİKLEŞME RUHUNA ve DEMOKRASİNİN ÖZÜNE ne düzeyde uygundur? rn

Anayasa mevcut haliyle (pratikde hükümetin/polisin müdahale ve provakasyonuna açık olmakla beraber) “HERKES, ÖNCEDEN İZİN ALMADAN, SİLÂHSIZ VE SALDIRISIZ TOPLANTI VE GÖSTERİ YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLEME  HAKKINA SAHİPTİRilkesini içermektedir. O nedenle sormak lazım: 4 Partinin ortak önerisi ile ne yapılmak istenmektedir..

(IV.-) Anayasanın “Suç ve Cezalara Dair Esaslar”a ilişkin 38. Maddesinin “İdare, kişi hürriyetinin kısıtlanması sonucunu doğuran bir müeyyide uygulayamaz” şeklindeki 12. Fıkrasından “(SİLAHLI KUVVETLERİN İÇ DÜZENİ BAKIMINDAN BU HÜKME KANUNLA İSTİSNALAR GETİRİLEBİLİR.) ifadesinin Anayasadan çıkartılması, Uzlaşma Komisyonu tarafından ne diye önerilmektedir? Siyasilerin, T.Silahlı Kuvvetlerinin iç düzenine müdahalesi ne zaman sona erecekrn


(V.-) Anayasanın “Kamulaştırma”ya ilişkin 46. Maddesinden; “KAMULAŞTIRILAN TOPRAKTAN, O TOPRAĞI DOĞRUDAN DOĞRUYA İŞLETEN KÜÇÜK ÇİFTÇİYE AİT OLANLARIN BEDELİ, HER HALDE PEŞİN ÖDENİR.” ilkesinin ANAYASADAN ÇIKARTILMASINI, TBMM Uzlaşma Komisyonu hangi gerekçe ile önermektedir?  Bunun açıklamasını özellikle CHP’nin Sosyal Demokrat milletvekilleri açıklamalıdır.

rn

 

rn

(VI.-) Anayasanın 49. (Çalışma hakkı ve görevi), 50. (Çalışma şartları ve dinlenme hakkı) ve 55. (Ücrette adalet sağlanması) Maddeleri ile kapsanan  “(ÇALIŞMA, HERKESİN HAKKI VE ÖDEVİDİR) ve (ÜCRET EMEĞİN KARŞILIĞIDIR.) ilkelerinin,    ANAYASADAN ÇIKARILMASI TBMM Uzlaşma Komisyonu tarafından “ne diye/hangi gerekçe ile” önerilmektedir. 


Keza, TBMM Uzlaşma Komisyonu tarafından Anayasaya ilave edilmesi önerilen “asgari ücretten vergi alınmaz.” ilkesi, geçmişte savunduğumuz, ancak günümüzde, “sadece sermaye kesimlerinin çıkarına hizmet edecek, emekçilere fiilen hiçbir yarar sağlamayacak, kayıtdışılığı artıracak, vergi ödeme  kültürünü daha da yozlaştırıp, vergi kaçaklarını artıracak” bir öneridir. ANAYASADA YER ALMAMASI GEREKİR. “Emeğin hakkı” ancak, “örgütlülük ve doğru siyasi irade” ile korunur) 

(VII.-) Anayasanın “Sendika Kurma Hakkı” ile ilgili 51. Maddesinde yer alan (AYNI ZAMANDA VE AYNI İŞ KOLUNDA BİRDEN FAZLA SENDİKAYA ÜYE OLUNAMAZ.) ve (SENDİKA VE ÜST KURULUŞLARININ TÜZÜKLERİ, YÖNETİM VE İŞLEYİŞLERİ, CUMHURİYETİN TEMEL NİTELİKLERİNE VE DEMOKRASİ ESASLARINA AYKIRI OLAMAZ.) ilkelerinin, ANAYASADAN ÇIKARILMASI, TBMM Uzlaşma Komisyonu tarafından, dört partinin desteği ile “NE DİYE/HANGİ GEREKÇE İLE” önerilmektedir.  rn

 

(VIII.-) Anayasanın “Konut Hakkı” ile ilgili 57. Maddesinde yer alan  (...DEVLET TOPLU KONUT TEŞEBBÜSLERİNİ DESTEKLER.) ilkesinin, ANAYASADAN ÇIKARILMASI, TBMM Uzlaşma Komisyonu tarafından, dört partinin desteği ile “NE DİYE/HANGİ GEREKÇE İLE” önerilmektedir.  

(IX.-) Anayasanın “Yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşları” ile ilgili 62. Maddesinde yer alan (...YABANCI YURTTAŞLARA YURDA DÖNÜŞLERİNDE YARDIMCI OLUNMASI)  ilkesinin, ANAYASADAN ÇIKARILMASI, TBMM Uzlaşma Komisyonu tarafından, dört partinin desteği ile “NE DİYE/HANGİ GEREKÇE ile” önerilmektedir. 


(X.-) Anayasanın “Milletvekilliği ile bağdaşmayan işler” ile ilgili  82. Maddesi’ne ilişkin  TBMM Uzlaşma Komisyonu tarafından, dört partinin desteği ile getirilen değişiklik YETERLİ DEĞİLDİR. MİLLETVEKİLLİĞİ TAM GÜN YAPILMALIDIR...


(3.Fıkra ile getirilenMilletvekilleri, bu sıfatlarından kaynaklanan konum ve yetkilerini kendilerine çıkar ve yarar sağlamak amacıyla kullanamaz, üçüncü kişilere doğrudan veya dolaylı ücretli iş yapamaz.” ilkesi ve 5. Fıkra ile getirilen “Siyasi Etik Komisyonu kurulması” doğrudur; ancak bu düzenleme ülkemizde siyaseti Batı Demokrasi ülkeleri ilke ve standartlarına çıkarmak için YETERLİ DEĞİLDİR.

(A.-) CHP’nin yıllardır vermiş olduğu ancak iktidar partilerinin gözardı ettiği “SİYASİ ETİK/AHLAK YASASI” tekliflerinin temel ilkeleri ANAYASAYA TAŞINMALIDIR. (Gn. Başkan Kılıçdaroğlu’nun bu konuda CGP Grup Toplantısında verilmiş sözü vardır. Gereği yapılmalıdır.) Milletvekilleri TAM GÜN siyaset yapmalı, ek kazanç sağlayacağı hiçbir faaliyeti olmamalıdır.

rn

(B.-) Anayasada yer alan, “kamu yararına çalışan derneklerin ve devletten yardım sağlayan ve vergi muafiyeti olan vakıfların, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar


ilkesi bir 12 Eylül zihniyetinin dayatmasıdır. “Gelir karşılığı olmamak kaydıyla”  milletvekilleri, arzu ederlerse görev alabilmelidir.

(22.Dönemde AKP’li bayan milletvekili bu nitelikteki Jokey Klübünde başkanlık görevini üstlenmiş, eşzamanlı olarak milletvekilliğini de sürdürmüştür.)


(XI.-) Anayasanın “Başkanlık Divanı” ile ilgili 94. Maddesinde yer alan  (İLK SEÇİLENLERİN GÖREV SÜRESİ İKİ YILDIR, İKİNCİ DEVRE İÇİN SEÇİLENLERİN GÖREV SÜRESİ İSE O YASAMA DÖNEMİNİN SONUNA KADAR DEVAM EDER.)  ilkesinin, ANAYASADAN ÇIKARILMASI, TBMM Uzlaşma Komisyonu tarafından, dört partinin desteği ile “NE DİYE/HANGİ GEREKÇE İLE” önerilmektedir. 


(XII.-) Anayasanın “Ormanların korunması ve geliştirilmesi” ile ilgili 169. Maddesinde yer alan  (ORMANLARI YAKMAK, ORMANI YOK ETMEK VEYA DARALTMAK AMACIYLA İŞLENEN SUÇLAR GENEL VE ÖZEL AF KAPSAMINA ALINAMAZ.)  ilkesinin, ANAYASADAN ÇIKARILMASI, TBMM Uzlaşma Komisyonu tarafından, dört partinin desteği ile “NE DİYE/HANGİ GEREKÇE İLE” önerilmektedir. 

(Algan HACALOĞLU-İstanbul-7 Kasım 2013)


İzlenme: 814 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ