• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

ÇÖZÜM DIŞ ODAKLAR DEĞİLDİR... CHP, TÜRKİYE’NİN AYDINLIK GELECEĞİNİN TEK GÜVENCESİDİR...

Algan HACALOĞLU

Algan HACALOĞLU

E-Posta :

rn

ÇÖZÜM DIŞ ODAKLAR DEĞİLDİR... CHP, TÜRKİYE’NİN AYDINLIK GELECEĞİNİN TEK GÜVENCESİDİR...

rn

 

rn

21 Ocak 2014’de, AB Konseyi’nin periodik “Zirve Toplantılarından” biri daha yapılacak. Türkiye’nin, çok sorunlu kritik bir dönemden geçmekte olduğu bir kesitte yapılacak olan bu toplantıya, doğal olarak Başbakan R.T.Erdoğan da katılacak.

rn

 

rn

Bu topantı vesilesiyle Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'a, 17 Ocak tarihinde bir mektup göndermiş.

rn

 

rn

Basına yansıdığı şekliyle mektubunda, Rompuy'un Ankara ziyareti sırasında yaptıkları görüşmeyi hatırlatan Kılıçdaroğlu, “CHP’nin, Avrupa Birliği’ne katılmak için Türkiye'nin yaptığı reformların güçlü bir destekçisi olduğunu, Avrupa ideallerini benimsediğimizi, Türkiye'nin AB’ye katılımının ‘daha dinamik, daha rekabetçi ve yaratıcı bir Avrupa için katma değer’ yapacağına inandığımızı” vurgulamış.  

rn

 

rn

Sn.Kılıçdaroğlu, aynı mektup ile, toplantıda, Türkiye’ye AB tarafından verilecek mesajların;

rn

·         “Türkiye-AB ilişkilerinin karşılıklı ve de tüm dünya için olan önemine dikkat çekmesi gerektiğinin;

rn

·         AB'nin, varılan koşullu mutabakatlar çerçevesindeki Türkiye'nin katılımına mutlak bağlılığını tekrar açıkça ve kuşkuya yer bırakmayacak bir şekilde teyid etmesinin büyük önem taşıdığının,”

rn

altını çizmiş.

rn

 

rn

Sayın Genel Başkan’ın, AB Konseyi Başkanı’na bu hatırlatmaları yapması çok yerindedir. Zira “AB’ye, Eşit koşullu Tam Üyelik”, Türkiye’nin geciktirilmiş bir  hakkıdır.

rn

 

rn

Ancak Sn Kılıçdaroğlu’nun söz konusu mektubunda yer alan, “Toplantıda AB tarafından Türkiye’ye yönelik olarak verilecek mesajlarda”;

rn

·         “Bağımsız bir yargı ve işleyen bir güçler ayrılığına işaret eden, Türkiye'nin Kopenhag Kriterleri'ne tam uymasına ilişkin güçlü ve aleni bir ısrarın eşlik etmesi,

rn

·         Türkiye’ye, “Düşünce, basın, toplanma ve iletişim özgürlüklerine tam saygı duyulmasına ilişkin bir çağrının yapılması”,

rn

·         Türkiye'deki duruma ilişkin endişelerin net bir biçimde ifade edilmesi”,

rn

gerektiğine ilişkin bölümlerin,

rn

“içerik” açısından değil, “muhattabı” bakımından uygun düşmediğine inandığımı belirtmek isterim.

rn

 

rn

Evet “Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyeti”, 10 yıllık AKP iktidarı ile, Başbakan R.Tayyip Erdoğan ve ekibinin, boğazına kadar yolsuzluklara bulaşmış despot, dış odaklara teslimiyetçi yönetim anlayışıyla, Cumhuriyet  tarihimizin en sorunlu bir dönemini yaşamaktadır.

rn

 

rn

Evet “çoğulcu, özgürlükçü demokrasimiz”, son on yıldır, giderek yoğunlaşan bir baskı rejimi altındadır... AKP’nin sürdürülemez nitelikteki yönetimi altında;

rn

·         “Atatürk ilke ve devrimlerine”, “ulusal bağımsızlığımıza”, “ulus devlet değerlerimize ve ülkemizin bütünlüğüne”, “laik sosyal hukuk devleti yapımıza” yönelik iç ve dış tehditlere duyarsız kalınmaktadır.   

rn

·         “Erkler ayrılığı”, “hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı”, “adil ve tarafsız yargı”, “dürüst ve şeffaf yönetim” ilkeleri hoyratça çiğnenmektedir.

rn

·         “Paralel devlet yapılanması” itirafları altında, “adalet ve yargı sistemi”  çökertilmekte, yolsuzluk dosyaları adaletten kaçırılmakta, düzmece davalarla yurtseverlerin hayatları söndürülmektedir.

rn

 

rn

Ancak, “ülkemizin, ulusumuzun, demokrasimizin, onurlu ve yurtsever insanlarımızın” içine sokuldukları bu karanlıklar dahi, bu koşullara ve bu yozlaşmayı dayatanlara karşı mücadele azmimizi, bir an için dahi azaltmamalı, kırmamalıdır.

rn

 

rn

Bu koşullar dahi, mücadelemizin kaynağını dış odaklarda aramamıza neden olmamalıdır.

rn

 

rn

Çünkü M.Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi;

rn

·         “Kendi örgütlü gücünün, ezilen halkının, emekçilerin, üreticilerin, gerçek aydınların, yani tüm yurtseverlerin” desteğini arkasına alarak,

rn

·         CHP’nin “özü, kimliği ve ilkelerinin” aydınlattığı yoldan hiç ayrılmadan,

rn

Türkiye’yi, içine sokulduğu bu karanlıktan aydınlığa çıkartacak güce sahiptir.

rn

 

rn

Bu bilinç ve kararlılıkla, CHP, TÜRKİYE’NİN AYDINLIK GELECEĞİNİN TEK GÜVENCESİDİR...

rn

 

rn

Algan HACALOĞLU (19 Ocak 2014)

rn

İzlenme: 809 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ