• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

"ERDEMLİ SİYASET, DÜRÜST YÖNETİM VE AÇIK TOPLUM" İÇİN AYAĞA KALKMA ZAMANI!!!

Algan HACALOĞLU

Algan HACALOĞLU

E-Posta :

“ERDEMLİ SİYASET, DÜRÜST YÖNETİM VE AÇIK TOPLUM” İÇİN AYAĞA KALKMA ZAMANI!!!

Kendisi ile, 2011 yılında eski CHP PM üyesi Hüsniye Kaya’nın başkanlığını yaptığı Toplumsal Dayanışma Derneği’nin İstanbul Maltepe’de düzenlediği bir açılış kokteylinde karşılaşmıştık. Siyaset ve Anayasa Referandumu sohbeti yaptık. Bu arada bana önemle gereğinin yapılması hususunda desteğimi isteyerek;

“Algan Bey, günümüzde üç kesimde kayıtdışı büyük para var. Ağırlıklı olarak Türkiye’nin dışında konuşlanmış olan iki kesimin her birinin, 25’şer milyar dolara yakın kaynağı kontrol ettikleri herkes tarafından biliniyor.

Üçüncüsü ise, onlara oldukça yakın düzeylerde bir kaynağı, çekirdek ailesi çerçevesinde kontrol ettiği bilinen bir kişi... 70’lere kadar var olmayan, nasıl kazanıldığı açıklanmamış olan bir büyük servet sahibi olan kişi... ” Söyleyen, devletin arşivini, perde arkası ilişkileri en yakından bilen ve izleyen bir “eski bürokrat, siyasetçi ve bakan”. Toplumda dobra ve dürüst kişiliği ile tanınır.

O dönemde çevremden gerekli kişilerle paylaştığım bu konuyu şimdi niye yazıyorum. Nedeni İsviçre’den sızan/sızdırılan banka hesapları. Medyadan öğrendiğimize göre, söz konusu İsviçre bankasında, Türkiye’den 3.105 kişinin 1988-2007 döneminde açılmış  toplam 3 milyar 400 milyon dolar tutarında hesabı varmış. Yani, kişi başına ortalama bir milyon dolar. Bu, basına sızdırılan; ya sızdırılmayanlar!!! Ya, diğer yurtdışı bankalarda veya 2007’den günümüze açılmış olan hesaplar...

Bence toplum olarak herkes şöyle bir etrafa baksın, araştırsın... Kimlerdir acaba bu bu gizli, kayıtdışı hesap sahipleri!!!

Mesele kimin nekadar zengin olduğu değil, kimin vergisi ödenmemiş kayıt dışı nekadar servet sahibi olduğu!!!

Parlamentomuz, yansız medyamız ve yargımız, bu durumu bir fırsat olarak değerlendirip duruma el koymalıdır. Tüm bu tür hesap sahiplerinin, NEREDEN BULDUN sorusuna hukuk devleti kuralları içinde kabul edilebilir bir yanıt vermeleri için,  cesaretli ve kararalı adımlar atılmalıdır.

Ancak konu, genel seçimler öncesi, bir seçim malzemesi olarak değil, erdemli/açık toplumum gereği olarak ele alınmalıdır.

Ama açık söyleyeyim, ben dahi, bu konuda sonuç alınabileceği hususunda pek umutlu değilim.  Gerçek demokrasi ile yönetilen ülkelerde yürürlükte olan Siyasi Etik/Ahlak Kurallarını yıllardır ülkemizde yaşama geçirmeye karşı direnen, Milletvekilli Dokunulmazlığını adi suçlara karşı kalkan olarak kullanan “sağ ve sığ” siyasetin egemen olduğu Parlamentomuzdan, mevcut “yanlı medya ve hukuk sisteminin” yoğun baskısı altında olan kamuoyundan, bu konuda maalesef pek umutlu değilim.

Dört dönem milletvekilliği yapmış, CHP’li milletvekili arkadaşlarımla bu konuda her dönemde TBMM Başkanlığı’na “Siyasi Etik/Ahlak Yasa Teklifi” (tümü dönemin iktidarları tarafından TBMM raflarından uyutulmuştur) sunmuş bir siyasetçi olarak, bu konularda, umudumu oldukça yitirmiş durumdayım. Umarım Yüce Meclisimiz, beni ve benim gibi düşünenleri bu defa yanıltır.

Umarım, İstanbul milletvekilimiz Umut Oran ve CHP’li milletvekili arkadaşlarımızın son bir ay içinde sunmuş oldukları yeni “Siyasi Ahlak/Etik Yasa Teklifi” gerekli ilgiyi ve desteği görür; çok ihtiyaç duyduğumuz “vicdanların şahlanmasına” öncülük eder, toplum olarak çok ihtiyaç duyduğumuz “yeniden aydınlanmaya” kapılar aralanır...

Selam ve saygılarımla...Algan HACALOĞLU (09 Şubat 2015- İstanbul)

İzlenme: 696 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ