• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

HER GERÇEK CHP’Lİ İÇİN, “2014 YILI TAAHHÜTLERİ”

Algan HACALOĞLU

Algan HACALOĞLU

E-Posta :

HER GERÇEK CHP’Lİ İÇİN,

2014 YILI TAAHHÜTLERİ

(Öneren: Algan Hacaloğlu- 02 Ocak 2014)

 

I.- M.K.Atatürk’ün kurduğu ve 12 Eylül cuntası tarafından kapatıldıktan sonra yeniden doğan CHP içindeYeni ve Eski CHP’li” ayrımı yapmayacağım. ATATÜRK ilke ve devrimlerini, CHP Programını samimiyetle benimseyen, bunun gereği ve sorumluluklarını yaşamının her alanında yerine getirmeyi amaç edinen herkesi “gerçek CHP’li” olarak kucaklayacağım. Gerçek CHP’li olmayan, CHP’yi çıkarları için kullananları uyarmayı parti görevi bileceğim.

 

II. “Genel veya örgüt yöneticisi veya düz üye” konumunda ki tüm partililerin, “söylem, değerlendirme ve eylemlerinde”, “Parti Programı, Tüzüğü ve Laik Demokratik Cumhuriyetimizin kuruluş değerleri” ile uyum ve örtüşme içinde olmasının yakın takipçisi ve uyarıcısı olacağım.

 

III.- Cumhuriyet ve tam bağımsızlık ülküsüne gönül koymuş “her kökenden insanımızın” özverili, yürekli ve gönüllü katkıları ile kazanılan “Ulusal  Kurtuluş Mücadelemiz” ile “Ulus Devletimizin” kuruluş sürecini kapsayan “Kurucu Dönem” tarihimizi, “yaşanılan tüm başkaldırı ve zorlukları, erdemli ve ilkeli devrimci ruhu, atılım ve tarihsel dönüşümleri, acıları ve güzellikleri ile” bir bütün olarak kabul ederek onunla onur duyacağım, ona hep sahip çıkacağım.

 

IV.- Partinin “örgütlü gücünün, sağlıklı politika üretebilme yeteneklerinin, iç dayanışma ve bütünlüğünün, seçimler ve iktidarda başarısının” temel koşullarını oluşturan, Parti içi, “vefa, karşılıklı sevgi, emeğe ve politika üretimine saygı, emeğe teşekkür” duygularının Partide tekrar güçlenmesi için, gerekli olumlu çaba içinde olacağım.  

 

V.- Yerel seçimlerde Partimi destekleyeceğim. CHP adaylarının, gerçek CHP’li olmalarının, imzalayacakları “Taahhüt Belgesine”, kampanya süreci ile   Belediye Başkanı veya Yerel Meclis üyesi dönemlerinde uymalarının, yakın takipçisi olacağım.

 

VI.- İsmet İnönü’nün çizdiği doğrultuda, “temiz siyaset ve erdemli siyasi mücadeleyi” kendime bayrak edineceğim. Yasamada (TBMM’de, Belediye Başkanlıkları ile Yerel Meclislerde), veya partimin yönetim kademelerinde görevde isem veya bu görevlere seçilirsem, “siyasi etik kurallarına” uyacağım; ailemle beraber tüm “mal varlığımı” her yılın başında kamuoyuna açıklayacağım.

 

VII.- Laiklik ilkesinden”, “laik demokratik cumhuriyet değerlerinden” hiçbir koşulda ödün vermeyeceğim. İnançlara saygıyı temel alacağım, inanç ve vicdan özgürlüğünü önemseyeceğim; ancak, dini duyguların veya simgelerin hiçbir şekilde siyasete alet edilmesine  göz yummayacağım. Dini cemaatların benimsenmesini doğal özgürlük alanı olarak değerlendireceğim; ancak, dini cemaatlar veya inanç gruplarının “yürütme ve yargı” organları ile siyaset içinde yapılanlamaları ve faaliyetleri ile kesinlikle mücadele edeceğim.

 

VIII.- 1989 yılında, dönemin SHP Gn. Sekreteri Deniz Baykal başkanlığında ki Komisyon’un “Demokratikleşme ve Kürt Sorunu Raporu’nda” özünü bulan, sonra  1994 ve 2008 CHP Programları’nda parti politikasına dönüşen “Kişinin kimliği onun onurudur” anlayışına, “bireysel kültürel haklara saygı” ilkesine saygılı olacağım. Çok kültürlü yapımızın, iç barışımızın gücünü oluşturduğunun bilinci içinde, Ulus Devletimizin, her köken ve inançtan yurttaşlarımıza eşit mesafede durmasını önemseyeceğim. Kürtçe ana dilinin “öğrenilmesine,  öğretilmesine, geliştirilmesine, araştırılmasına” destek vereceğim. Ancak resmi dilimiz dışındaki “diğer ana dillerde eğitime”, Ulus Devletimizin temellerini tahrip edeceği için hiçbir şekilde “EVET demeyeceğim”.

 

 

 

 

 

 

 

 


İzlenme: 732 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ