• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Orta Doğu'da tehlikeli gelişmeler

Emin PAZARCI

Emin PAZARCI

E-Posta :

 Türkiye’nin  yerel  seçimlere, dünyanın da Ukrayna’daki  gelişmelere odaklandığı bu günlerde Orta Doğu’da  önemli gelişmeler yaşanıyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliği ve Bahreyn Katar’daki Büyükelçilerini geri çektiler. Suudi Arabistan, Müslüman Kardeşleri  terör örgütü saydığını açıkladı. El Nusra ve Irak Suriye İslam Devleti örgütlerini de terör örgütleri listesine ekledi. Müslüman Kardeşler  Mısır’da da terör örgütü olarak ilan edilmişti. Geçen hafta bir Mısır mahkemesi Hamas’ı da terör örgütü olarak ilan etti ve faaliyetlerini yasakladı.

 

Irak Başbakanı Maliki Suudi Arabistan’ı ve Katar’ı terör örgütü El Kaide ve ISIL  örgütüne mensup Sünni ayaklanmacılara destek olmakla suçladı. Irak’ta Şubat ayında terör saldırıları sonucunda 700 kişi öldü. 2008 yılından beri öldürülenlerin sayısı 8,000’i buldu.

Suriye’de ölenlerin sayısı 130,000’e ulaştı. Son günlerde El Nusra örgütü ISIL’a bir ültimatom vererek kuvvetlerini Suriye’nin Kuzeyinden çekmesini istedi. Batı ülkelerinin gazeteleri de Suriye’deki militanları destekleyen ülkeler arasında Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin adını ön plana çıkartıyor.

Bütün bu gelişmeler Türkiye’nin Suriye, Mısır ve genel olarak Orta Doğu politikalarını gözden geçirmesini zorunlu kılıyor. Türkiye’nin adeta hamisi olduğu Müslüman Kardeşler örgütünü ve Hamas’ı birçok ülke Terör Örgütü ilan etmiş. Körfez ülkeleri arasında büyük çatlaklar var. Türkiye’nin bu ortamda ihtilaflara taraf olması ve bazı silahlı gruplara destek vermesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Hem ihtilaflarda taraf olmak hem de birbirine zıt ülkelerle ve gruplarla aynı zamanda dost olmaya çalışmak çoğu zaman mümkün değildir. İngilizler “aynı anda iki ata binebilenler sadece sirk cambazlarıdır” derler. Dış politikada irtifa kaybediyoruz. Şimdi yanlıştan dönmenin zamanıdır.

İzlenme: 2942 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ