Gerçek Sözcü Özel Haber

GERÇEK BAŞARI NEDİR ?

Giray KÜÇÜKÇELEN

Giray KÜÇÜKÇELEN

E-Posta : giraykucukcelen@hotmail.com

 C:UsersAdminDesktop3.jpg

Başarı aslında herkese göre değişebilen göreceli bir kavram.Öğrenciye göre derslerinden iyi notlar almak, öğretmenine göre öğrencilerinin iyi bir eğitim alarak iyi üniversitelerde okumalarını sağlamak, bir sanatkara göre yapılması zor bir şeyleri üretmektir.Herkes aslında “hayatta nasıl başarılı olurum? Sorusunu sorup bununda hayallerini kurmuştur.Başarmanın yollarından birisi de kitaplardan öğrenmektir.Burada araç kitaplardır.Ancak her başarı kendine özgü şartlarda gerçekleşiyor.

1882 yılında doğan Amerikan’ın 32.devlet başkanı Franklin ROOSVELT 1921 yılında ülkedeki çocuk felci salgını sırasında bu hastalığa yakalanmış .Sağ kalmış ancak yürüme yeteneğini kaybetmiştir. 38 yaşındayken yürüme yetisini kaybeden ROOSVELT  1924 de kaplıcaya giderek tedavi görmüştür.7 yıl burada kaldıktan sonra ancak ayak parmağını kımıldatabilmiştir.4 kez Amerikan başkanı seçilmek, Amerika’nın en uzun dönem başkanlık yapmış olma başarısının yanında Onun gerçek başarısı 7 yıl süren tedavisinin 3.yılında  ayak  parmağını oynatabilip, bundan 4 yıl sonrada  ayakta durabiliyor olması ve bu kararlı tutumudur. Hayatı boyunca konuşmalarını ayakta yapmıştır.

Aslında yapılan önce başarıyı hazırlamak, sonra da  gerçekleştirmektir. Başarmanın yöntemlerinden deneme-yanılma, yada yaşayarak öğrenmede bazı tesadüfi başarılar kazanılır ancak önemli olan başarılı olarak kalabilmektir. Bir kılavuz kitap yada bir kişi eğer siz başarılı olabilecek birisi iseniz sizi başarıya ulaştırabilir.

Peki başarı ödüllendirilmeli mi ?Aslında insan başarılı olunca ,yada kendini bir konuda başardığını hissettiğinde beyne mutluluk hormonu (dopamin )salgılıyor.Yazar Özgür BOLAT a göre başarmak;Yaşamda kalabilmek için çevreyi kontrol edebilmek demek.Ona göre üç yaşındaki çocuk kendi başına yemek yiyince,altı yaşındaki bir çocuk odun parçası taşıyınca başarı hissini tadıyor ve vücut beyne dopamin salgılıyor.Aslında toplumda kendisine direkt yarar sağlayan insanları yüceltiyor.Atatürk,Mandela,Gandi değişim yaptı toplum onları yüceltti.Kısacası etki yaratanların ya da eser düşünce yaratanların ödülünü toplum veriyor.Ve bu gerçek  bir karşılığı olan, gerçek bir başarı oluyor.

Peki yapay olan başarı nedir ? Yine Özgür BOLAT a göre İnsanlar Atatürk’ü okul başarısından ötürü değil,liderliğinden ve cesaretinden dolayı kabul etmiştir.Ancak günümüzde ülkemizdeki okullar ne eser, ürün vermeyi ne de etki yaratmayı öğretmektedirler.Çocuklarda gerçek karşılığı olan işler yapmadığı için de gerçek başarı hissini yaşayamamaktadırlar.

Gerçek başarı hissini yakalayamayınca da yapay başarı hissini veren sistem ortaya çıkmaktadır.Eğitimin gerçek karşılığı olmadığı  için de bu hissi  yapay teşekkür takdir belgeleri ile vermektedirler..İşin kötü tarafı bu yapay belgeler çocukları,insanları gerçek hayat başarısından ve etki yaratmaktan uzaklaştırmaktadır.Aileler çocukların değerini bu belgelerle ölçmektedir.Ülkemizdeki eğitim yaşamla bağlantılı olmadıkça ve aileler çocuklarını koşulsuz sevmedikçe bu sorun devam edecektir.Çoğu ülkede buna benzer belgeler verilmemektedir.Ancak değişik ödüllendirme yöntemleri kullanılmaktadır.Almanya ‘da ki sistemde başarılı olan üst sınıf öğrencisi alt sınıflarda ki öğrenciye kurs vermekte ve parası bu öğrenciye ödenmektedir.2011 de üniversite sınavlarında matematik sorularını çözme oranı 40 soruda 15.12 iken 2015  de 40 soruda 9.72 olmuştur.Yani 40 soruda 9.73 yapan başarılı sayılmaktadır bu tamamen suni bir başarıdır.Önemli olan uygulamada başarılı olmasıdır.

Okulların 2017-2018 Eğitim öğretim yılına başlayacağı 18 Eylül 2017 tarihinden itibaren umarım ki Milli Eğitim bakanlığı uzmanları öğrencilerin başarılarının artırılması için  eğitimle ilgili tüm önlemleri almışlardır.Tüm öğretmen arkadaşlara başarılar dilerim.


İzlenme: 47577 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Her zamanki gibi süpersin ...

    Misafir: Enerjisi,yüksek seviyesi ile örnek insan ve öğretmen Giray abimizi güzel çalışmasından dolayı kutluyorum.Av.H.Vadi Dalkılıç 03 Haziran 2020 22:07

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ