Gerçek Sözcü Özel Haber

Bill Gates’in Yetkilisi Türkiye'ye neden geldi? Neden Başbakan İle Görüştü Haydi birlikte düşünelim.

Gölge Adam

Gölge Adam

E-Posta : golgeadamim@gmail.com

Benim dikkatimi çeken bir olay oldu! Her genel ve yerel seçim yaklaştığında seçim ya Microsoft başkanı Bill Gates Türkiye’ye geliyor Özel yatı ile Akdeniz Sahillerinde dolanıyor. Yada Microsoft yetkilisi dün olduğu gibi Türkiye’ye geliyor başbakan ile görüşüyor. Başbakanlık Merkez Bina’da Erdoğan’ın Microsoft Yetkilisi Ballmer’i kabulü yaklaşık 45 dakika sürdü.

Bunun sebebi acaba seçimlerde kullanılan "seçsis siteminin" Microsoft’un yaptığı veri tabanını Türkiye’nin kullandığı  için mi, gizli bir anlaşma için mi bu buluşmalar gerçekleşiyor. AKP nin her başı  sıkıştığında seçim verilerini oynamak için ABD tarafından mı bu yetkililer gönderiliyor.

Bu 45 dakikalık görüşmenin içeriği mutlaka kamuoyuna açıklanması gereklidir.   

2005 yılı şubat ayında gene Başbakan Erdoğan’ın özel daveti ve zorlaması ile bir davet gerçekleşmişti. Bu davette en büyük bilişim şirketlerinden Microsoft'un kurucusu, başkanı ve şu an baş yazılım Mimarı olan Bill Gates, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. Bunu hepimiz biliyoruz.

Bill Gates Türkiye'ye neden geldi? Haydi birlikte düşünelim. 
Gates, Davos zirvesi kapsamında İsviçre'de Britanya Başbakanı Tony Blair ve U2'nun artık kabak tadı vermeye başlayan solisti Bono ile birlikte küresel dertleri tartıştı. Ardından pek basına yansımasa da yüz milyonlarca avro ceza yediği Avrupa Komisyonu'nun kapısını aşındırdı ve Neelie Kroes adlı AB komiserinin pek de kolay 'kafalanacak' biri olmadığı gerçeğini öğrendi. Oradan geçtiği Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Teknoloji Bakanı Ahmet Mahmud Nazif ile görüştü. Sonra da ateş almaya gelir gibi dört saatliğine Türkiye'ye uğradı. Söylendiğine göre Başbakan Erdoğan'ın yoğun ricaları sonucu gerçekleşmiş bu ziyaret. 
Gates'in ağırlandığı ve konuşma yaptığı korkunç sahne ve organizasyona çatacak değilim. O Başbakanlık ve Microsoft Türkiye'nin ayıbı. İlginçtir ki her ikisi de bu durumdan hiç şikâyetçi değil. Dünyanın en önemli vizyonerlerinden Bill Gates de ayrı bir hayal kırıklığı. Konuşmasında tablet PC'lerden, Türklerin genç bir nüfus olduğundan falan bahsetti! Gates'in birçok konuşmasını internetten izleyen biri olarak iddia ediyorum; en boş, en çapsız konuşmasıydı. Zaten öyle bir etkinlikti ki basın bültenlerine bile geçmedi. Falanca yazılımın filanca sürümü, KOBİ'lere verim satma, filanca kıytırık etkinliğe sponsor olma gibi her konuda ortalığı ayağa kaldıran Microsoft Türkiye, bu konuyla ilgili bir basın bülteni bile hazırlamadı! Halkla ilişkiler şirketi bile olaylardan haberdar olmadığını söylüyor. Gariplikler bu kadar mı? Hayır! 
Öyle bir buluşma ki bu, çağrılanlar arasında bir tane bilişim yazarı, muhabiri yok! Bilişimle ilgi ve bilgisi kendilerine okutulan, ellerine verilen yalan yanlış, eksik gedik bülten ve raporlardan ibaret 'elit gazeteciler' karşılarında Gates'i görmenin büyüsüyle atıp tuttular; birlikte okuduk. Bu da yeni bir trend... Bilişim sektörü temsilcileri bu konuda uzmanlaşmış gazetecilerin gözünde kredi ve inandırıcılıklarını tükettiğinden 'taze kaynaklara' yöneldi. Bize 13 sene önce yutturmaya çalıştıkları dolmaları şimdi onlara sunuyorlar. Ben de elimden geldiğince hepsine tek tek mektup yazarak, yüz yüze görüşerek olayların iç yüzünü ve yaptıkları o sohbetlerin 'Türkçe altyazılarını' anlatıyorum. 
Başbakan'ın konuşmasıysa ayrı bir konu. Kendisine TÜBİSAD'ın (Türkiye Bilişim Sanayicileri ve İşadamları Derneği) zamanında verdiği raporlardan derlenenlerden bir özeti okudu durdu. Ama ne özet... Diyor ki Başbakan "Güvenlik çok önemli. Şartnamelerde firmalar kayrılmayacak. Türk yazılım uzmanlarımız sistemleri oturup inceleyecek. Kullandığımız sistemler eski ve mümkünse gelecekteki sürümlerle uyumlu olacak." Benim gözlerim ekranda Bill Gates'in suratını arıyor. Çünkü Başbakan Windows dışında bir şey; hatta neredeyse Linux tarif ediyor! 
Linux demişken belli ki Başbakan bilmiyor; bu ülkede uzun zamandır aynen tarif ettiği gibi milli ve bizim kontrolümüzde, ücretsiz olarak dağıtılacak bir işletim sistemi üstünde çalışılıyor. Üstelik bu sene ilk defa 416 milyon YTL (416 trilyon TL) bütçe ayırmakla övündüğü TÜBİTAK tarafından. Uludağ kod adıyla yürütülen bir proje bu. Kullanılabilir sürümlerini internet sitesinden BEDAVA dağıtmaya başladı. İyidir, kötüdür; onu bilemem. Ama neden böyle öksüzdür? Peki bu Bill Gates ziyareti sürecinde açık kaynak gruplarının bu kadar sessiz, pısırık kalması nedendir? 
Geçtim Linux'u; Apple diye bir şey var. Dünya eğitim için kullanıyor. İşin güzeli onda da paramız Amerikanlara gidecek. O neden üvey evlat? 
Demek ki Gates'in Türkiye'ye falan geleceği yoktu; Başbakan çok ricacı olunca uğradı. Başbakan anlamadığımız ve detayları açıklanmayan bir proje için destek sözü aldı.

İster istemez insanın aklına bazı sorular takılıyor? 
Microsoft’a Türkiye’de böyle birdenbire bir devrim gerçekleştirme isteği neden oluştu? Bunun Türkiye’nin BOP kapsamında istihbarat merkezi olarak kullanılması söylentileriyle aynı zamana denk gelmesi basit bir tesadüf mü acaba? 

Devletin en gizli belgelerine varıncaya kadar her şeyi ABD’li bir şirketin yazılımının hâkim olduğu bir teknolojiye bağlamak güvenli mi? Bunlar hiç hükümet yetkilileri tarafından düşünülüyor mu? 
Avrupa ülkeleri bile devlet işlerinde Microsoft hâkimiyetini kırmak için milli yazılımlar üzerinde çalışırken Türkiye böyle bir yanlışa niçin sürüklenmek isteniyor? Buna mecbur muyuz?
Yine Microsoft’un başkanının açıklamalarına göre Türk Telekom, Türkiye’yi dijitalleştirmek için yoğun çaba harcamaktaymış. Türkiye’ye sözde dijital devrim yaşatmak için Türk telekomun özelleştirilmesi mi beklendi acaba? Yoksa bahsedilen dijital devrim sırasında Türk milletinden bir şeyler mi gizlenecek? 
Çok dikkatli olmanın gerektiği günleri yaşıyoruz. CIA, FBI başkanları ve İsrailli üst düzey görevlilerin Türkiye’yi ziyaretleri ve bunlardan bağımsızmış gibi görünen Bill Gates’in dijital devrim konuşmaları Türkiye’nin bir yerlere hazırlanmakta olduğunu gösteriyor.

BAKALIM BU YIL  YAPILAN ZİYARETİN ARDINDAN NE ÇIKACAK….!


İzlenme: 7176 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ