Gerçek Sözcü Özel Haber

CHP'de Çizik Savaşları Başlıyor!

Gölge Adam

Gölge Adam

E-Posta : golgeadamim@gmail.com

 

CHP'de, 5-6 Eylül'de yapılacak olağanüstü kurultay öncesinde liste kavgası kızışıyor. CHP, 5-6 Eylül'de ATO Kongre Merkezi'nde yapılacak olağanüstü kurultaya hazırlanıyor. CHP'nin 18. Olağanüstü kurultayında genel başkan, 60 kişilik PM ve 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri seçilecek.

CHP delege sayısı ise 1216. CHP'li MYK üyeleri, milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri delege olarak oy kullanacak. Delegelerin 173'ünü ilçe başkanları, 53'ünü il başkanları, 34'ünü CHP'li ilçe belediye başkanı, 1'ini CHP'li il belediye başkanı, 3'ünü büyükşehir belediye başkanı ve diğerlerini de seçilmiş delegeler oluşturuyor.

Delege sayısı açısından ağırlık ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde bulunuyor. Kılıçdaroğlu cephesinde delege hesapları sürerken parti içi muhalefet ise Muharrem İnce'yle kurultaya gidecek. Beklentilerin aksine Baykalcılar ve Kılıçdaroğlu yönetiminde parti dışında kalan Önder Sav, Eski Grup Başkan Vekili duayen siyasetçi Kemal Anadol ve ekibi Muharrem İnce'yi destekliyor.

Muhalifler de delegelerle tek tek görüşerek destek isterken Baykal, kurultay kulisini Antalya'da, Sav ise Ankara ve İstanbul'da sürdürüyor. Kurultay öncesinde ise partide çarşaf liste- blok liste tartışması yaşanıyor. Kılıçdaroğlu'nun çarşaf listeden yana olduğu ancak delegelerin blok liste talebi halinde bu yöntemin de geçerli olabileceğine ilişkin verdiği mesajlar örgütlerde ve PM mücadelesi yürüten çok sayıda isim arasında sıkıntıya yol açıyor.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu kendine yakın olan isimlerin çizik yemelerinden ve kendi hazırladığı anahtar listenin delinmesinden korktuğu için tedirginlik yaşamaktadır


Kurultayda seçimler maddesine geçilmeden hemen öncesinde tepki olmaması için dışarıdan Kılıçdaroğlu’nun güvendiği asker il başkanlarına bağlı en az 121 delegeye imza attırarak, son dakika önergesi ile çarşaf listeden vazgeçip blok listeye geçme hesapları da yapılıyor. 

Kılıçdaroğlu 60 kişilik PM'de yer almasını istediği isimlere yönelik anahtar liste üzerinde çalışmalarını sürdürürken listeye girmek isteyenler arasında ise kıran kırana mücadele yaşanıyor. CHP liderinin PM'de bazı 'vitrin' olabilecek popüler ve sürpriz isimlere de yer vermesi bekleniyor. Kulislerde parti içi muhalefetin de PM hesabı yaptığı ve Kılıçdaroğlu'nun listesini büyük oranda delerek PM'de yer almayı hedeflediği kaydediliyor. 


LİSTELERDE ÇİZİK SAVAŞLARI YAŞANACAK

Yukarıda anlatıldığı gibi CHP’de kutuplaşmalar mevcut. Kılıçdaroğlu'nu destekleyen ekip şimdiden üçe bölünmüş durumda.

CHP'de mevcut yönetim içersinde birbirlerinden rahatsız olan yöneticiler var. Bu yöneticiler bağlı oldukları seçim bölgeleri ve Türkiye genelinde kontrol ettikleri delegeler ile mevcut yönetimdeki çalışma arkadaşlarının üzerini çizdirmek için uğraşacaklar.

İşte CHP Üst Kademesinde yaşanan bu iç savaşın çizik analizi;

Kemal Kılçdaroğlu yanındaki ekip içersinde bulunan ulusalcılar ve parti içersindeki ulusalcı delegelere etkin olan kesim ile HDP'ye yakın  2. Cumhuriyetçiler birbirlerini çizecekler.

 
Deniz Baykal, Emine Ülker Tarhan, Arif Bulut, Osman Kaptan, Yıldıray Sapan, Uğur Bayraktutan, Metin Lüfti Baydar, Nedret Akova, Tanju özcan, Sühel Batum,  Ali Haydar Öner, Oktay Ekşi, Nur Serter, Birgül Ayman Güler, Şevki Kulkuloğlu, İsa Gök, Emre Köprülü, Dilek Akagün Yılmaz, Gülsüm Bilgehan.

Bu isimlerin bir kısmı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alıyor. Fakat ulusalcıların büyük bir çoğunluğu ise Muharrem İnce’nin yanında yer alıyorlar.

Parti İçinde Solkanat olarak hareket eden ve HDP’ye BDP’ye yakın olan 2. Cumhuriyetçiler Mevcut.

Kemal Ekinci, Aykan Erdemir, Sena Kaleli, İhan Cihaner, Süleyman Çelebi, Ayşe Eser Danışoğlu, Melda Onur, Şafak Pavey, Erdal Aksüner, Hülya Güven, Özgür Özel, Mustafa Moroğlu, Atilla Kart, Veli Ağababa, Nurettin Demir, Hüseyin Aygün, Candan Yüceer, Alattin Yüksel.

Muhareem İnce Ekibi CHP’li olamayan HDP ile işbirliğinden yana olan isimlerin  çizilmesi için küçük alternatif bir anahtar listesi oluşturacak. Bu alternatif anahtar listenin başında  Milletvekili olmayan aşağıda isimleri bulunan solcular geliyor.

Burhan Şenatalar, Fikri sağlar, Ercan Karakaş, Mehmet Karlı, Gülseren Onanç.

 Bu çizilecekler listesindeki milletvekili olanlar ise; 

Başta Sezgin Tanrıkulu, Rıza Türmen, Veli Ağababa, Candan Yüceer, Melda Onur, İlhan Cihaner, Sena Kaleli, Binnaz Toprak, Hüseyin Aygün, Gülesern Onanç gibi isimlerin üzerlerinin çizilerek PM girmemesi için çaba gösterecekler.

Muharrem İnce ekibinin hedefinde olan diğer isimler ise şöyle

 

Mustafa Sarıgül, Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak, Burhan Şenatalar, Ekrem Kerem Oktay, Aydın Ayaydın, Mehmet Bekaroğlu, Hasan Aydın ve Kılıçdaroğlunun PM listesine alması dahilinde  CHP İstanbul, İzmir, Ankara ve  Antalya İl Başkanlarının üzerlerini çizilecekler. 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Partiye dışarıdan transferleri devam ediyor, Mehmet Bekaroğlundan sonra Vural Savaş’ın da PM’e girmesi bekleniyor. 

Kemal Kılıçtaoğlu mevcut (MYK) Merkez Yürütme Kurulu’nda görev alan kişilerin büyük bir kısmını tasfiye etmeyi düşünmektedir.

Tekin Bingöl, Haluk Koç, Faik Öztrak, Gürsel Tekin, Burhan Şenatalar, Aytun Çıray dışındaki MYK Üyelerine yeni MYK oluşumunda yer vermeyeceği, Kalan MYK üyelerinin bazılarının görev alanlarında ise değişiklik olabileceği aldığımız kulisler arasındadır.

Kılçdaroğlu ve İnce ekibinde iki kesimin de üzerini çizmeyi düşündüğü isimler mevcut. Bu isimler arasında başta Mustafa Sarıgül, sonrasında ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun dışarıdan getirmeyi düşündüğü isimler var.

CHP DNA ve genetiğine ters düşen, örgütlerin ve delegenin tanımadığı Tansel Çölaşan, Şirin Payzın, Utku Çakırözer, Alper Demirbaş, Mansur Yavaş, Mehmet  Bekaroğlu, Vural Savaş isimleri geliyor. 

Bu isimler hiçbir oluşum tarafından dışarıdan oldukları, sağ tabandan geldikleri için benimsenmiyor, istenmiyorlar ve bu nedenle çizik yemeleri gündemde.

Çok az bir süre kalan CHP Olağanüstü Kurultayı'nda bakalım çizik savaşları kimleri koltuğundan edecek, bekleyip göreceğiz... 

Ayrıca çok çizik yiyerek PM listesine giremeyen Kılıçdaroğlu’nun çalışmak istediği milletvekili olan bir isimi Muharrem İnce’nin Genel Başkan Adaylığı için istifası ile boşalan Grup Başkan Vekilliği koltuğuna kaydırması bekleniyor.


HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Flaş! İşte CHP’DEN SIZAN YENİ PM VE MYK İSİMLERİ

İzlenme: 5119 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ