• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

1 Kasım seçimlerinin düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Dün yapılan seçimler kamuoyunun beklemediği sonuçlar verdi. Hiçbir araştırma şirketi bu sonuçları tahmin edemedi. 7 Haziran seçimlerinde 9 puan kaybederek inişe geçen iktidar partisi nasıl olmuştu da bu oyları geri almış, nasıl olmuştu da muhalefet partileri beklenileni verememiş, CHP yerinde saymış, MHP ve HDP önemli ölçüde oy kaybına uğramıştı.

 

Köşe yazarları çeşitli değerlendirmeler yapıyorlar. Benim kanaatim özetle şöyle:

 

İktidar partisi AKP'nin 7 Hazirandan önceki süreçte izlediği politikalar toplumda genel bir hoşnutsuzluk ve tepki yaratmıştı. Özellikle terör örgütü PKK'yla mücadele yerine müzakere yolunun seçilmesi ciddi rahatsızlık doğuruyordu. ;İktidar partisi mensupları aleyhindeki yolsuzluk iddialarının yeterince soruşturulmaması, hukuk, basın özgürlüğü ve insan hakları alanlarındaki uygulamalar da ciddi eleştirilere yol açıyordu.Suriye konusunda izlenen tutum eleştirilen konular arasındaydı. AKP'nin bazı mensuplarının demeçleri de halkın tepkisine yol açıyordu.

 

Seçimlerden sonraki dönemde AKP terörle müzakereleri askıya aldı ve mücadeleye başladı. Bazı terör eylemlerine güvenlik güçleri etkili biçimde karşılık verdi. Halkın beklediği de buydu.

AKP kadrolarında ve önemli değişiklikler yaptı. Milletvekili adaylarının bir kısmını değiştirdi. Yeni söylemler geliştirmeye çalıştı, ekonomik ve sosyal alanlarda halkın beklentileri doğrultusunda yeni vaatlerde bulundu.

 

Ana muhalefet partisi CHP, kadro, politika ve söylem değişikliği yapma ihtiyacı duymadı. Bazı küçük ilave vaatlerle eski söylemlerini tekrarladı. 7 Haziran'da elde edilen başarısız sonuçların nedenlerinin kapsamlı biçimde araştırılmasına ve öz eleştiri yapılmasına gidilmeden koalisyon görüşmeleri ön plana çıkartıldı. Biz o zaman aynı politikalarda, aynı söylemlerde ve aynı kadrolarda ısrar edilirse bir sonraki seçimde farklı ve daha başarılı sonuç alınamayacağını söylemiştik. Maalesef öyle de oldu.

 

7 Haziran'da halk AKP'siz bir hükumet kurma şansı vermişti. Ancak 3 parti ortak bir hükumet kurma veya HDP'nin dışarıdan desteğiyle bir CHP MHP hükumeti kurma fırsatını kaçırdı. AKP bu durumdan yararlanarak koalisyon arayışına girmeden yeni seçim yoluna gitti.

MHP'nin bütün çözüm seçeneklerini reddetmesi, HDP'nin de terör örgütüyle bağlarını tamamen kesememesi 1 Kasımdaki tabloyu yarattı.

 

Bu durumda muhalefetin karamsarlık ve çaresizlik duygusuna kapılmadan çözüm arayışına girmesi gerekiyor.

 

Öncelikle bir öz eleştiri yapmanın zamanıdır. Kendimizin dışındaki nedenlerin arkasına saklanarak başarısızlığımızı örtmek mümkün değildir. Örneğin terör eylemlerini bugünkü başarısızlığın nedeni olarak öne çıkartırsak 7 Haziranda terör eylemi olmamasına rağmen başarısızlığa uğramamızı izah etmekte zorlanırız.

 

Aslında demokrasilerde muhalefet partilerinin yapabilecekleri çok şey vardır. Örneğin 22 ve 23. dönemlerde CHP, sayıca azınlıkta olmasına rağmen, 1 Mart tezkeresinin reddine öncülük yapmış, Dubai anlaşmasını engellemiş, Habur skandalını durdurmuş, Ermeni protokollerinin ve Kıbrıs'ta büyük taviz verilmesini öngören 2005 mutabakatının onaylanmasını engellemiş, ülkemizin temel hukuk yapısını zedeleyecek anayasa değişikliği çalışmalarına katılmayarak bunun gerçekleştirilmesini olanaksız kılmıştır. 

 

Bu ve benzeri sonuçlar ancak güçlü liderlik, güçlü kadrolar,sağlam politikalar ve doğru söylemlerle gerçekleştirilebilir. Onun için bence muhalefet partileri açısından şimdi yapılacak iş vakit geçirmeden partilerin liderlerden başlayarak kadrolarını, politikalarını ve söylemlerini değiştirmeleridir.

Türkiye'nin Atatürk ilkelerine ve Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkan çağdaş düşünceli insanları geçmişte çok daha zor durumlardan başarıyla çıkmasını bilmişlerdir. Bugün de bunu yapabilecek güce ve cesarete sahiptirler. Şimdi doğru düşünme ve siyasi tavır alma zamanıdır,

 

Saygılar, sevgiler. 

 

Onur Öymen

İzlenme: 4131 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ