• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

1 Mart tezkeresinin reddinin yıldönümü vesileiyle yaptığım konuşma

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 rn

1 Mart tezkeresinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde reddedilmesiinin 13. yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz.

rn

Bu vesileyle İstanbul Demokrasi Derneğinin düzenlediği panelde yaptığım konuşmada özetle şunları söyledim:

rn

-62.000 Amerikan askerinin ve bunların hava unsurlarının Türkiye'de konuşlandırılmasını ve bunlardan bir bölümünün Güney sınırlarımızdan Irak'a geçirilmesini öngören Hükümet tezkeresinin reddedilmesi TBMM'nin tarihinde aldığı en önemli ve en şerefli karalardan biridir. Buna benzer bir durumun dünyada başka örneği yoktur.

rn

-Anayasamızın 92. maddesi sadece uluslararası hukukun meşru saydığı hallerde yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasına izin vermektedir. Oysa Irak'a yapılan hareketi meşru sayan bir Birleşmiş Milletler kararı yoktur. O nedenle yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması ve Irak'a geçirilmesi Anayasamıza açıkça aykırı olacaktı.

rn

-Harekatın gerekçesi Irak'ın elinde kitle tahrip silahlarının buluduğu iddiasıydı. Oysa Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu yetkilileri, Irak'taki incelemelerinde, bu silahların varlığını tespit edememişlerdi. Buna karşılık Amerika ve İngiltere, kendi istihbaratlarına dayanarak harekatı başlattılar. Türk Hükümeti de onların istihbaratını doğru kabul ederek tezkereyi Meclise sevketti

rn

- Şimdi Tony Blair ve Hillary Clinton gibi siyasetçiler o istihbaratın yanlış olduğunu kabul ediyorlar ve halktan özür diliyorlar.

rn

-Amerika'nın Türkiye üzerinden Irak'a harekatına izin verseydik, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun "Saldırganın Tarifine" ilkişkin 3314 sayılı kararının 3. maddesinin (f) fıkrasına göre biz de saldırgan ülke durumuna düşecektik.

rn

-Maalesef Türkiye'de hala, o zaman sorumlululuk taşıyan yabancıların bile yanlışlığını kabul ettikleri bir operasyona destek vermediği için TBMM'nin ret kararını eleştirenler var.

rn

-Tezkerenin hazırlanması aşamasında Amerikalılarla yapılan müzakerelerde Türkiye'ye Kuzey Irak'ta PKK'yı tasfiye hakkının tanındığı iddiası da doğru değildir. Fikret Bila'nın Ankara'da Irak Savaşları isimli kitabının 7. ekinde yer alan Mutabakat Muhtırasının metninde Türkiye'nin Irak'ta PKK'nın saldırılarına cevap vermek dışında hiçbir askeri harekata girişemeyeceği bildirilmektedir.

rn

-Daha sonra bu metinde bazı düzeltmeler yapıldığını iddia edenler olsa da hiç kimse Kuzey Irak'ta sınırlı bir bölgeye girişine izin verilecek Türk güvenlik güçlerine PKK'nın, Kandil dahil, Kuzey Irak'tan tamamen tasfiyesi yetkisinin verildiğini söyleyememektedir.

rn

-Kaldı ki, hangi ülke komşu bir ülkeyi üs yaparak topraklarına saldıran teröristlerle mücadele için büyük devletlerden izin ister? Dünyada bunun örneği var mıdır?

rn

- Irak'a geçecek Amerikan askerlerinin , PKK'yla da mücadele edecekleri konusunda Türkiye'ye verilmiş bir söz de yoktur. Hatta bunun tarafımızdan talep edildiğine dair de bir işaret yoktur. Nitekim, Amerikan birlikleri Irak'ta başka terör örgütleriyle savaşırken
rnPKK'yla mücadeleye girmemiştir. Bunu önemle kaydetmek gerekir.

rn

-Bugün de Türkiye'nin yurt dışında PKK'yla mücadele etmesine karşı çıkıp müzakerede bulunulmasını öneren yabancıların yaklaşımlarını yadırgıyoruz. 
rnve ülkemizde son zamanlarda yaşanan acılara rağmen hala açılım sürecinin sürdürülmesini isteyen yabancı devletlerin tutumunu dikkatle not ediyoruz.

rn

-Bugün ülkemizde ve bölgede yaşanan gelişmeler TBMM'nin 1 Mart tezkeresini reddetmesinin ne kadar isabetli olduğunu bir kere daha ortaya koymaktadır.

rn

-Bütün bu nedenlerle ben, o dönemde, tezkereyi reddeden Türkiye Büyük Millet Meclisinin bir üyesi olduğum için gurur duyuyorum.

rnrn
rn

 

rn
rn
rn

Saygılar, sevgiler.

rn
rn
rn

 

rn
rn
rn

Onur Öymen

rn

İzlenme: 3944 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ