• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

1 Mart tezkeresiyle ilgili gelişmeler hakkındaki düşünceler

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Son günlerde Amerika’yla ilişkilerde yaşanan sorunlar ve gerginliklerle eş zamanlı olarak bazı yayın organlarında 1 Mart tezkeresiyle

ilgili tartışmalar ön plana çıkartıldı. ‘Eğer Meclis tezkereyi onaylasaydı şimdi karşılaştığımız sorunların çoğu yaşanmayacaktı’ diyenler var.
 
Sayın emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ’ın bu iddiaların sahiplerine verdiği cevaplar ve ortaya koyduğu bazı önemli bilgiler bugünkü Hürriyet gazetesinde ve Halk TV’de yayınlandı.
 
1 Mart tezkeresinin reddini eleştirenlerin en önemli iddialarından biri şu: Uluslararası hukuka ve Anayasamıza aykırı olmasına rağmen tezkereyi onaylamamız Türkiye’nin lehine olurdu. Çünkü böylece Kuzey Irak’ın tamamında değilse bile büyük bir bölümünde PKK’yla mücadele için Amerika’nın rızasını ve onayını alabilirdik. İmzaladığımız mutabakat muhtırası buna imkan veriyordu. Ne var ki, Sayın Elekdağ’ın belirttiği gibi iddia sahipleri mutabakat muhtırasının geçerli ve onaylanmış şeklini henüz ortaya koyamadılar.

Meselenin bence daha önemli bir boyutu var: Türkiye ne zamandan beri komşu bir ülkeden gelen terör saldırılarını bertaraf etmek amacıyla , meşru müdafaa ve sıcak takip hakkını kullanmak için başka bir ülkenin izine veya onayına ihtiyaç duymaktadır? Dünyada hangi ülke kendine yönelik terör saldırılarıyla mücadele etmek için başka bir ülkeden izin alıyor? Türk silahlı kuvvetleri 1983’le 2002 yılları arasında Kuzey Irak’a PKK’yla mücadele için girerken Amerika’dan izin mi almıştı? Harekatımızın sınırlarını Amerika mı çizmişti? 2008 yılının Şubat ayında yaptığımız kara operasyonunu Amerika’nın izniyle mi yapmıştık? Eğer öyleyse Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates niçin “Operasyonu derhal durdurun ve askerlerinizi geri çekin” yolunda bir açıklama yapmıştı?
 
Bir başka soru da şu: Şu anda Kuzey Irak’taki hava sahası kimin kontrolündedir? Irak Hükümeti bu hakkını Amerika’ya mı devretti? Eğer öyleyse Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine yönelik operasyon yapan uçaklarımız her defasında Amerika’ya bilgi mi veriyor? Bu durumda operasyonun sürpriz unsuru ortadan kalkmış olmuyor mu?
 
Bu ve benzeri soruları tartışmak yerine 1 Mart tezkeresiyle ilgili tartışmaları ön plana çıkartmanın ve tezkereye ret oyu veren milletvekillerini eleştirici beyanlarda bulunmanın amacı ne olabilir? Aradan 14 yıl geçmiş olmasına rağmen iktidarın Meclis zabıtlarının açıklanmasına izin vermemesinin sebebi nedir?
 
Ülke çıkarlarının korunmasından söz edenlerin, öncelikle Türkiye’nin terörle mücadelesinin sınırını, ölçüsünü ve zamanlamasını kendisinin, tam bağımsızlık anlayışı içinde tayin etmesi gerektiğini savunmaları gerekmiyor mu?
Bence Türkiye Büyük Millet Meclisinin 1 Mart tezkeresinin kabulünü engelleyen kararı yakın tarihte aldığı en önemli, en doğru ve en şerefli kararlardan biridir. Ben de o Meclis’te görev yapmış olduğum için gurur duyuyorum.

 

Saygılar, sevgiler,

 

İzlenme: 5557 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ