• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

1 Mayıs düşünceleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

1 Mayıs işçi bayramını içtenlikle kutluyorum. Böyle bir günde ülkemizin çeşitli kentlerinde yaşanan olaylarda anayasamızla ve uluslararası antlaşmalarla güvence altına alınan toplanma ve gösteri yürüyüşü hakkının engellenmesi, çok sayıda vatandaşımızın yaralanması, bir çoğunun tutuklanması 90 yılı aşkın zamandan beri çağdaş demokrasiler arasında yer almaya çalışan üllkemize yakışmamıştır. 

Bugün, Türkiye'de işsizliğin, özellikle gençler arasında işsizliğin niçin pek çok Batı ülkesinden yüksek olduğunu, niçin kadın istihdamında Türkiye'nin çağdaş ülkelerin çok gerisinde kaldığını, niçin iş sağlığı ve iş güvenliği alanlarında da en geride kalan ülkeler arasında olduğumuzu, niçin çalışanların ücretlerinde de OECD ülkelerinin en alt sıralarında yer aldığımızı tartışmalıydık. Sendikalaşma oranında niçin geriye gittiğimizi ele almalıydık. Sendikaların toplum hayatını ilgilendiren konularda niçin seslerini yeterince duyuramadıklarını görüşmeliydik.

Eğer çalışanların bugün ülkemizin her yerinde özgürce toplanarak görüşlerini ve tepkilerini dile getirmelerine fırsat verilseydi işte bu gibi konyular gündeme gelecekti. Oysa bugün Türk ve dünya medyalarında, yaşanan olaylar, yaralananlar ve tutuklananlar ve buna gösterilen tepkiler dile getiriliyor. Bu tepkilerin dikkate alınacağının da işareti yok.

Türkiye demokrasi alanında olduğu gibi sosyal haklarda da çağdaş ülkelerin çok gerisinde kalmaya devam ediyor. Miting meydandaki söylemler bu gerçeği değiştirmiyor. 

Umut çağdaş ve gerçekten demokratik bir Türkiye vaat edenlerin Cumhurbaşkanlığı seçiminde başarıya ulaşmasında ve seçimlerde duygusal bağlılıkların değil, aklın ve sağduyunun egemen olmasında. Bütün olumsuzluklara karşı umutsuz olmayalım. Unutmayalım ki, gecenin en karanlık olduğu an sabahın en yakın olduğu andı

İzlenme: 4284 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ