• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

10 Kasım düşünceler​i

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Büyük Atatürk’ü ölümünün 75. yılında minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.

O’nun kurduğu laik, çağdaş ve uygar Türkiye Cumhuriyeti’nin ve dünyada emsali görülmemiş devrimlerinin özünde bir medeniyet projesi yatar. Bugün Atatürk’ün eserlerine karşı çıkanları, karşı devrimci bir anlayışla Onun izlerini yok etmek isteyenleri, O’nun ülkemizi yönettiği dönemi her vesileyle kötüleme gayreti içinde olanları en çok rahatsız eden de O’nun bu medeniyet projesidir.

Bakın Atatürk medeniyet için ne diyor:

« … Memleketler çeşitlidir, fakat medeniyet birdir ve bir milletin gelişmesi için bu tek medeniyete katılması lazımdır… » 29.10.1923, Fransız Muhabiri Maurice Pernot’ya verdiği demeç.

Dikkat edilecek olursa, Atatürk hiçbir zaman “medeniyetlerden” söz etmiyor. Onun için medeniyet tektir ve Türkiye Cumhuriyeti bu medeniyetin içinde yerini almalıdır. Şimdi iktidarda olanlar ise bu görüşü benimsemiyor. İspanya’yla birlikte “Medeniyetler İttifakının” eş başkanı olmakla övünüyorlar. İspanya Batı’yı temsil ediyor. Türkiye kimin, hangi medeniyetin temsilcisidir?   

Atatürk şöyle diyor:

« … Medeniyet yolunda yürümek başarılı olmak hayatın şartıdır. Bu yol üzerinde bekleyenler veyahut bu yol üzerinde ileri değil geriye bakmak bilgisizlik ve gafletinde bulunanlar, umumî medeniyetin coşkun seli altında boğulmaya mahkûmdurlar. » 30.081924, Dumlupınar konuşması.

Şimdi Osmanlı İmparatorluğu’nun özlemini çekenler, her alanda ülkemizi geriye götürmeye çalışanların Atatürk’ün medeniyet anlayışını benimsediklerini söylemek mümkün müdür?

« … Fikrimiz, zihniyetimiz medeni olacaktır. Şunun bunun sözüne önem vermeyeceğiz. Medeni olacağız. Bununla iftihar edeceğiz. Bütün Türk ve İslâm âlemine bakınız. Zihinleri medeniyetin emrettiği şümul ve yükselmeye uyamadıklarından ne büyük felaketler, ne ıstıraplar içindedirler. Bizim de şimdiye kadar geri kalmamız ve sonuç olarak son felaket çamuruna batışımız bundandır… » 24.08.1925, Kastamonu’da bir konuşma.

Şimdi ülkenin eksenini kaydırarak İslam ülkelerinin siyasi liderliğini üstlenmek isteyenler Atatürk’ün yolunda gidiyor olabilirler mi?

Atatürk diyor ki:

« Efendiler, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkı medenidir. Tarihte medenidir, hakikatte medenidir… Türkiye Cumhuriyeti halkı, fikriyle, zihniyetiyle medeni olduğunu ispat ve göstermek mecburiyetindedir. Medeniyim diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı, aile hayatıyla, yaşayış tarzıyla medeni olduğunu göstermek mecburiyetindedir. Sonuç olarak medeniyim diyen, Türkiye’nin hakikaten medeni olan halkı başından aşağıya dış görünüşüyle dahi medeni ve gelişmiş insanlar olduğunu göstermeye mecburdurlar… » 28.08.1925, İnebolu konuşması.

Şimdi fikirleriyle, zihniyetleriyle ve icraatlarıyla çağdaş dünyadan uzak olduklarını her gün gösterenler, Türk halkını dış görünüşüyle de medeni ülkelerden farklılaştırmak isteyenler veya ‘insanların ne giydikleri bizi ilgilendirmez’ diyenler Atatürk’ün gösterdiği hedefi benimsemiş sayılabilirler mi?

Atatürk’ün dünya görüşünü içtenlikle benimseyen Türk milletinin ezici çoğunluğu ülkemizi O’nun yolundan saptırmak isteyenlerin peşinden gitmeyecek, Atatürk’ün ışıklı yolunda ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine taşıyacaklardır.


İzlenme: 4249 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ