Gerçek Sözcü Özel Haber

10 Kasım Düşünceleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Büyük Atatürk’ü ölümünün 79. yılında ulusça saygıyla, şükranla ve minnetle anıyoruz.

 

Ancak, Atatürk’ü anmaktan daha önemlisi onu anlamak, düşüncelerine, ilkelerine ve dünya görüşüne sahip çıkmaktır. Son zamanlarda, Atatürk’ten övgüyle söz eden siyasetçilerin sayısı arttı. Bu gelişmeyi onların da Atatürk’ün düşüncelerini ve dünya görüşünü paylaşacak noktaya geldiği şeklinde yorumlayanlar var. Acaba bu aşamada bu kadar iyimser olmak mümkün mü?

 

Atatürk’ün bilim, medeniyet, kültür, milliyet, din ve dış politikayla ilgili başlıca görüşleri şunlardır:

·                “Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.”

·                                “Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi tercih edin.”

·                “En büyük iftiharım Türk olarak yaratılmamdır.”

·                “Ne mutlu Türk'üm diyene!”

·                “Benim hayatta yegane fahrim, servetim, Türklükten başka bir şey değildir.”

·                “Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde yaşayan, Türk dili ile konuşan Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her vatandaş, hangi din ve mezhepten olursa olsun Türk’tür, Türk Milliyetçisidir.”

·                “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına Türk Milleti denir.”

·                “Biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanağı Türk toplumudur. Bu toplumun fertleri ne kadar Türk kültürü ile dolu olursa, o topluma dayanan Cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur.”

·                “Memleketler muhteliftir fakat medeniyet birdir ve bir milletin gelişmesi için de bu yegâne medeniyete iştirak etmesi lâzımdır. Osmanlı İmparatorluğunun çöküşü Batıya karşı elde ettiği zaferlerden çok mağrur olarak kendisini Avrupa milletlerine bağlayan ilişkileri kestiği gün başlamıştır. Bu bir hata idi bunu tekrar etmeyeceğiz.”

·                “Din ve mezhep herkesin vicdanına kalmış bir iştir. Hiç kimse hiçbir kimseyi, ne bir din, ne de bir mezhebi kabul etmeye zorlayabilir. Din ve mezhep hiçbir zaman politika aleti olarak kullanılamaz.”

·                “Efendiler ve ey millet iyi biliniz ki Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, tarikatı medeniyedir.”

·                “Takip olunması akla uygun olan siyaset milletin doğal kabiliyet ve ihtiyacına uygun olanıdır. Bizim için ne İslam birliği ve ne de Turanizm mantıki bir siyasi prensip olamaz inancındayım.”

·                “Artık Türkiye’nin devlet siyaseti milli sınırları içinde egemenliğine dayalı bağımsız yaşamaktır. Bugünkü milli hükümetimizin hareket kuralı budur.”

·                “Komşuları ile ve bütün devletlerle iyi geçinmek Türkiye siyasetinin esasıdır.”

·                “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh!”

 

Bu düşüncelere sahip çıkmadan Atatürk’e sahip çıkmak, onun izinden gittiğini söylemek mümkün değildir.

 

 

Atatürk’ün bu ve benzeri düşüncelerini savunan Türk milletinin ezici çoğunluğu hangi partiden olursa olsun bütün liderlerden ve siyasetçilerden bu görüşleri benimsemelerini beklemektedir.


İzlenme: 2605 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ