• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

10 KASIM DÜŞÜNCELERİM

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 

Ulu önder Atatürk’ü ölümünün 76. yıldönümünde saygıyla, şükranla ve özlemle anıyoruz. 
Ülke bütünlüğümüze kasteden terör eylemlerinin yoğunlaştığı bugünlerde Atatürk’ün şu sözü hatırlanmalıdır: “Mühim olan iç cephedir. Dış cephedeki yenilgiler, hatalar düzeltilir. Ama iç cephe çökerse ülke çöker”. O nedenle Atatürk yalnız yurt dışından gelebilecek saldırılara değil, ülke içinden kaynaklanan isyanlara karşı da son derecede duyarlıydı ve ülkenin birliğini, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü korumayı öncelikli hedef saymaktaydı. 
Ne yazık ki, bugün devlet sorumluluğu taşıyanların aynı duyarlılığı gösterdiklerini söylemek zordur. Başbakan Davutoğlu’nun Atatürk dönemindeki bazı iç isyanlara karşı yapılan mücadeleyi Kerbela’yla kıyaslayabilmesi hazindir. Daha da hazin olan bugün Atatürk’ün koltuğunda oturanların bu yakışıksız benzetmeye hak ettiği cevabı verememiş olmalarıdır. 
Atatürk’ün barışçı ve insan haklarına saygılı dünya görüşü uluslararası alanda bile daima saygıyla karşılanırken yurt içinde Atatürk dönemine yönelik saldırıların artması düşündürücüdür. Bakın UNESCO Genel Konferansı’nın 27 Kasım 1978 tarihinde Atatürk’ün 100. Doğum Yıldönümü dolayısıyla kabul ettiği karar suretinde ne deniliyor: “ Atatürk’ün, dünya ulusları arasında karşılıklı anlayışın, sürekli barışın kurulması için çalışmaları olağanüstü bir örnek oluşturmuş ve eylemleri her zaman barış, uluslararası anlayış ve insan haklarına saygı yönünden gerçekleştirilmiştir.” 
Yurt içinde de Atatürk döneminde daha fazla özgürlük için mücadele edenler bile ölümünden sonra onun niteliklerini saygıyla değerlendirmişlerdir. 
Bunlardan biri olan Zekeriya Sertel şöyle diyor: “Atatürk’ün cenaze törenini izlerken vicdanımla bir hesaplaşma gereğini duydum. Sağlığında biz bu adama karşı demokrasi ve özgürlük savaşı yapmıştık. Onu demokrasi ve hürriyet getirmediği için adeta suçlu sayıyorduk. Çünkü o vakit ağaçların içindeydik, ormanı göremiyorduk. Şimdi geçenleri daha aydın görebiliyorum. Atatürk memleketin sosyal, siyasal ve ekonomik hayatında büyük devrimler yapmıştı. Halifeliği ve Padişahlığı yıkmış yerine bir cumhuriyet rejimi getirmişti. Halkın sosyal hayatında ve geleneklerinde birçok esaslı değişiklik yapmıştı. Bu devrimler bazılarında hoşnutsuzluk yaratmıştı. Halife ve Padişahtan yana olanlar ona cephe almışlardı. İttihatçılar ona karşı suikast tertiplemişlerdi. Emperyalistler de memleket içinde isyanlar çıkartmışlardı. İstanbul’da bütün Halifeci, Padişahçı ve gerici basın Atatürk’e karşı yaylım ateşi açmıştı. Bütün bu koşullar içinde hürriyet ve demokrasi gelişebilir miydi? Tersine devrim düşmanlarına karşı az çok sert davranmak gerekir. Atatürk de iç ve dış düşmanlara karşı ihtiyatlı ve tedbirli bulunmak ihtiyacındaydı. Böyle olmakla beraber Hitler ve Mussolini biçiminde bir diktatörlüğe gitmedi. Kişi egemenliğinden çok Meclis egemenliğine, yani halk egemenliğine önem verdi. ...yumuşak, sevimli ve akıllı bir otorite kurdu. Bu otorite diktatörlükte olduğu gibi korkuya değil, sevgiye dayanıyordu. Onun için bizim istediğimiz kadar değilse de gene de günün koşullarının elverdiği ölçüde hür bir rejim kurdu. Biz eleştirilerimizi özgürce yapabildik. Nazım Hikmet en devrimci şiirlerini onun döneminde yazdı. Nazım’ın en son ve uzun mahkûmiyeti de Atatürk’ün hastalık yıllarına rastlar. Bugün memlekette ilerici kuvvetler Atatürk ilkelerine dayanarak savaşabiliyorlar. Onun için Atatürk dün de büyüktü, bugün de büyüktü, yarın da büyük kalacaktır. Biz uğrunda savaştığımız özgürlük ve demokrasiye ancak onun açtığı yoldan ulaşabiliriz.”
Atatürk’ün dünya görüşünü ve devrimlerini savunmak şimdi daha da öncelikli bir görev haline gelmiştir. Bugün yaşadığımız sıkıntıları ancak onun ışıklı yolundan giderek aşabiliriz.


İzlenme: 4120 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ