• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

23 Nisan düşünceleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

23 Nisan Çocuk ve Ulusal Egemenlik Bayramı'nı coşkuyla ama aynı zamanda bazı kaygılarda kutluyoruz. Atatürk çocukları ülkemizi aydınlığa çıkaracak bir umut olarak görüyordu. O şöyle diyordu:

‘Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa götürecek sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz’.

Kendilerinden beklenen bu büyük görevi yerine getirebilmeleri için çocuklarımız nasıl yetiştirilmeliydi? Atatürk'ün bu konudaki düşünceleri de şunlardı:

"Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğretimin sınırları ne olursa olsun, en evvel ve en esaslı olarak Türkiye'nin istiklâline, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir."

Son yıllarda eğitim sistemimize getirilen değişikliklerin Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda olduğu söylenebilir mi?

Ulusal egemenlik ve 23 Nisan konusunda da Atatürk şunları söylüyordu:

23 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.

Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur."

Bugün izlenen politikaların dış baskılara karşı ulusal egemenliğimizi ve tam bağımsızlığımızı yeterince koruyabildiğini savunmak mümkün mü? Başkanlık sistemi özleyenlerin hedefleri de her zaman böyle bir sisteme karşı çıkan Atatürk'ün hedeflerinin tam tersi değil midir?

Ancak şurası da unutulmamalıdır ki, Türk milleti geçmişte çok daha kaygı verici durumları aşmıştır ve bugün de aşacak güce ve iradeye sahiptir.

İzlenme: 4307 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR