• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

23 Nisan düşünceleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı her zamanki gibi coşkuyla kutlamak isterdik. Ne yazık ki, bu yıl içimizdeki kaygılar ağır basıyor. Egemenliği otoriter bir tek adam idaresinden alıp millete devreden devletimizin kurucuları bu egemenliği milletimizin temsilcilerinden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisine vermişlerdi. Meclis halktan aldığı yetkiyle egemenliğin güç odağı olmuştu. Yeni anayasa ise güç odağını yeniden tek bir adama veriyor. 

Halkımız bu anayasayı onayladı mı? Referandum sürecinde yaşanan usulsüzlükler ve demokrasiyle ve hukuk devletiyle bağdaşmayan uygulamalar nedeniyle bu soruya evet demek mümkün değil. 

Peki, Cumhuriyetimizi kuranların ülkemizin yükseltilmesi için büyük umut bağladığı çocuklarımızı en çağdaş, en uygar, en ileri düşünceli, en bilgili en mutlu insanlar olarak yetiştirme hedefimize ulaşabildik mi? Bazı başarılı örneklere bakarak toplumumuzun bütünü için olumlu bir tablo çizebilir miyiz? Bugün OECD'nin yaptığı araştırmalarda ne yazık ki, Türkiye eğitimde en son sıralarda yer alıyor. Hans'ın, John'un görüşleri bizi ilgilendirmez diyerek bu üzüntü verici durumu göz ardı etmek mümkün mü? 

Kuşkusuz yaşadığımız bu olumsuzluklarda çocuklarımızın ve gençlerimizin en küçük bir sorumluluğu yoktur. Onlar çağdaş ülkelerin en gerisinde kalmayı hak etmiyor. 

Ancak, bu karanlık tabloya bakarak umutsuzluğa kapılmaya da hakkımız yok. Unutmayalım ki, 18 Mayıs 1919'da bugünden daha iyi durumda değildik. Milletimizin azmi ve iradesiyle bütün güçlükleri yenmeyi başardık. Bugün de başarabiliriz. 

Büyük Atatürk en güç durumlarda bile istiklalimizi ve cumhuriyetimizi koruma görevi verdiği gençlerimizi en büyük güvence ve umut kaynağı olarak görüyor, onlara güveniyordu. Bizim de onlara güvenmemiz lazım. 

Şimdi çocuklarımıza ve gençlerimize layık olabilmek için bizim de eksiklerimizi, hatalarımızı görerek Cumhuriyetimizin hedeflerine ulaşabilmek için daha çok çalışmamız gerekiyor. 

Unutmayalım ki, gecenin karanlığının en yoğun olduğu zaman sabahın en yakın olduğu zamandır.

İzlenme: 3787 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ