• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

30 Ağustos düşünceleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

30 Ağustos Zafer Bayramının 91. yıldönümünü içtenlikle kutluyor ve başta Büyük Atatürk olmak üzere bu zaferin kazanılmasını sağlayan değerli komutanlarımızın ve şanlı askerlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyorum. 
30 Ağustos zaferi hakkında Atatürk şunları söylemişti:
“Efendiler 30 Ağustos Muharebesi Türk tarihinin en mühim bir dönüm noktasını teşkil eder. ..Türk milletinin burada ihraz ettiği zafer kadar neticei kat'iyeli ve bütün tarihe, yalnız bizim tarihimize değil, cihan tarihine yeni cereyan vermekte kat'i tesirli bir meydan muharebesi hatırlamıyorum. Efendiler, bu muazzam zaferin muhtelif âmilleri fevkinde en mühimi ve aslîsi Türk milletinin bilâkaydüşart (kayıtsız şartsız) hâkimiyetini eline almış olmasıdır…
“Milletimizin uzun asırlardan beri hanlar, hakanlar, sultanlar, halifeler elinde, onların tahakküm ve istibdadı altında ne kadar ezildiğini, onların hırslarını temin yolunda ne kadar büyük felâketlere ve zararlara uğradığını düşünürsek, milletimizin hâkimiyetini eline almış olması hâdisesinin bütün azamet ve ehemmiyeti nazarlarımızda tecelli eder. Gerçi büyük zaferin ferdasına kadar İstanbul'da halife ve sultan namı altında bir şahıs ve onun işgal ettiği hilâfet ve saltanat ünvaniyle bir makam vardı. Fakat bu zaferden sonra millet o makamları ve o makam sahiplerini lâyık olduğu akıbete isal etti.
“Efendiler, asırlardan beri Türkiye'yi idare edenler çok şeyler düşünmüşlerdir; fakat yalnız bir şeyi düşünmemişlerdir: Türkiye'yi. Bu düşüncesizlik yüzünden Türk vatanının, Türk milletinin duçar olduğu zararları ancak bir tarzda telâfi edebiliriz: O da artık Türkiye'de Türkiye'den başka bir şey düşünmemek. Ancak bu zihniyetle hareket ederek her türlü selâmet ve saadet hedeflerine vasıl olabiliriz.”
Atatürk’ün bu sözlerini bugün Osmanlı İmparatorluğunu yeniden kurma hayalleriyle Türkiye’yi maceralara sürüklemek isteyenler dikkatle okumalıdır. Türkiye’nin kaderini değiştiren bu zaferin yüksek bir cesaret, fedakarlık ve vatan aşkıyla savaşan subaylarımızın ve askerlerimiz üstün gayretiyle elde edildiği de unutulmamalıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada huzur ve güvenlik içinde yaşamasının teminatı olan Türk silahlı kuvvetlerinden bazı yabancı güçlerin ve onların Türkiye’deki uzantılarının niçin bu kadar rahatsız olduklarını, ordumuzu etkisiz hale getirmek istediklerini merak edenler bunun anahtarlarını 30 Ağustos zaferinde bulabilirler. 
Türkiye’nin bu zaferinden sonra Churchill şöyle diyordu: 
“Müttefiklerin zaferi hiçbir yerde Türkiye’deki kadar tam olmamıştı. Şimdi galibin gücü hiçbir yerde Türkiye’deki kadar gösterişli bir şekilde aşağılanmamıştır. Ve sonunda başarılı bir savaşın bütün meyveleri, uğrunda binlerce askerin hayatını verdiği Gelibolu, Filistin, Mezopotamya...başarıları, bunların hepsi bir utanç içinde sona ermiştir.” 
O zaman bu duyguları taşıyan ülkelerin ve yurt içinde onların sözcülüğünü yapmaya soyunanların bugün Türkiye’nin milli bağımsızlığa sahip çıkan çağdaş düşünceli, laik, özgürlükçü bir yönetime ve güçlü, itibarlı ve yüksek moralli bir orduya sahip olmasını arzu ettikleri düşünülebilir mi? Ama onlar ne derse desin Türk milleti 30 Ağustosun ruhuna sahip çıkacak ve Atatürk’ün hedeflerine ulaşacaktır.


İzlenme: 4268 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ