Gerçek Sözcü Özel Haber

ABD ESKİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ JAMES JAFERY'LE RÖPORTAJIM

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 15 Ağustos tarihli Hürriyet gazetesinde Cansu Çamlıbel’in ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’le yaptığı bir röportaj yayınlandı. Son darbe girişimi ve Gülen cemaatiyle ilgili görüşlerini açıklayan büyükelçi Türkiye’nin Hükümetinin tavrını da açıkça eleştiriyor. 

Büyükelçi darbe girişiminde Amerika’nın rolü olabileceğine dair görüşlerin ülkesinde tepkiyle karşılandığını belirtiyor. Ne yazık ki, Amerika’nın yıllarca başka ülkelerdeki darbeleri niçin desteklediğini soran olmuyor. 
Jeffrey, Türkiye’de görev yaptığı yıllarda Gülen cemaatinin orduya, polise ve yargıya aşırı ölçüde sızdığına şahit olduğunu belirtiyor. Peki acaba bu yoldaki bilgilerini ve kaygılarını Türk hükümetiyle paylaşmış mı? Onu söylemiyor. Böyle bir cemaatin ABD’den yönetilen faaliyetlerinin dikkatle izlenmesini ve engellenmesini kendi hükümetine önermiş mi? Onu da söylemiyor.
Gazeteci de onu güç duruma düşürebilecek bu gibi soruları, herhalde nezaketinden, sormuyor.
Son darbe girişiminin Fethullah Gülen tarafından yönetildiği konusunda bazı emareler olduğunu ancak bunun yargı tarafından kanıtlanması gerektiğini söylüyor. Ancak ‘Yargının bağımsızlığı prensibini anlamayan Türklere de kızgın olduğunu’ belirtiyor. Peki evvelce adil bir yargı kararı tarafından kanıtlanmadan Ergenekon ve Balyoz davalarında nasıl kanaat sahibi olmuşlar. Bunu da soran yok. 
Büyükelçi, Erdoğan’ın, bazı başka ülkelerin yaptığı gibi, Amerika’nın duymak istediklerini söylemediği için kızgınlık yarattığını söylüyor. 
Erdoğan’a karşı bu olumsuz refleksin darbe girişiminden sonra da devreye girdiğini ifade ediyor. 
Büyükelçi Amerika’nın Gülen cemaatine karşı bazı idari tedbirler alabileceğini ancak Türkiye’nin ‘tehditkar tavrının’ Amerika’da herkesi sinirlendirdiğini, büyük güçlerin sinirlendikleri zaman, yapmaları gereken şeyleri de yapmadıklarını söylüyor. Öyle anlaşılıyor ki, Amerika’nın adil bir şekilde harekete geçmesi için sinirlendirilmemesi lazım! 
Mülakatın başka bir yerinde Batı ülkelerinin Türkiye’ye karşı temel motivasyonunun insan hakları ve özgür düşünce olduğunu söylüyor. Peki darbe girişimin kurbanlarının ve mağdurlarının insan hakları ne olacak? 
Büyükelçi darbenin kaynağında Gülen cemaatinin olup olmadığını saptamak için hukukun kılı kırk yaracağını, yargının niyet unsurunu da dikkate alacağını söylüyor. 
Bu noktada keşke ‘11 Eylül saldırılarından sonra Irak’a müdahale edilmeden önce uluslararası hukukun gereğini yapıp o saldırılardan Irak’ın sorumlu tutulması gerektiği ortaya çıkartmış mıydınız?’ sorusu da sorulabilseydi... 
Büyükelçi bazı ülkelerin kendi çıkarları gerektirdiği zaman, aksi yönde düşünseler bile Amerika’nın desteğini sağlamak için, ‘yaltaklandıklarını’, Erdoğan’ın bunu yapmadığı için Amerika’da sevilmediğini söylüyor. Bu sözler Erdoğan’a övgü mü için mi, yoksa Amerika’nın tutumuna mazeret aramak için mi söylenmiş belli değil. Her halde başka bir ülkeye ‘bize niçin yaltaklanmıyorsunuz’ sorusunu sormak garip kaçıyor. Hele Cumhuriyet döneminde dış baskılara defalarca direnmiş Atatürk’ün Türkiye’sine böyle telkinlerde bulunmak çok yakışıksız oluyor.
Amerika Erdoğan’ı ‘İslamcı ama demokratik bir lider’ olarak gördüğü için başlangıçta bazı olumlu beklentiler içine girmiş. Ama şimdi Batının değerleriyle çelişiyormuş. Büyükelçi Amerika’nın bundan rahatsız olduğunu söylüyor. Peki Amerika’nın evvelce Türkiye’de Batının değerlerini benimseyen, laik, çağdaş düşünceyi savunan ama aynı zamanda kendi ulusal çıkarlarına da sahip çıkan bir iktidarı desteklediğini hatırlayan var mı?
Röportajında zaman zaman kendi hükümetini de eleştirmesine rağmen Türkler hakkında incitici ifadeler kullanmaktan çekinmeyen James Jeffrey’in kısa bir süre önce bir darbe girişimini önleyen bir ülkeyi eleştirmekte daha dikkatli olması beklenirdi.

Türk halkının ABD’ye desteğinin son zamanlarda en alt düzeye inmiş olmasında acaba bu gibi yaklaşımların da etkisi yok mu?

İzlenme: 4249 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ