Gerçek Sözcü Özel Haber

AHİM'in Perinçek davasında İsviçre'nin temyiz başvurusunu kabul etmesinin düşündürdükleri

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

İsviçre Hükümeti'nin Doğu Perinçek'in başvurusunu haklı bulan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına karşı yaptığı temyiz başvurusu AHİM'in görevlendirdiği 5 hakimden oluşan kurul tarafından kabul edildi. Konu 5 Kasım tarihinde üst mahkemede ele alınacak. AHİM'in kararı soykırım iddiasıyla yıllardan beri propaganda yapan Ermenistan'a, Ermeni diyasporasına ve onları destekleyen ülkelere karşı büyük bir darbe olmuş ve Türkiye'nin tezlerine güç kazandırmıştı. AHİM'deki İsviçre'li hakîmin bile bizim beklentilerimiz doğrultusunda oy kullanması bizim açımızdan sevindirici olmuştu.

Şimdi nasıl olmuştur da İsviçre Hükümeti üç aylık başvuru süresinin sonuna kadar bekledikten ve Türkiye'de iyimser beklentiler yarattıktan sonra temyiz başvurusunda bulunmuştur? İsviçre'nin başvurusu ne anlama gelmektedir? İsviçre Hükümeti kendi mahkemesinin kararı doğrultusunda sözde soykırım iddiasını desteklemekte midir? 

İsviçre'yi bu başvuruda bulunmaya teşvik eden bazı sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Fransa gibi bazı ülkelerin de telkinleri olmuş mudur?

Türkiye bu süre içinde İsviçre Hükümeti nezdinde ne gibi girişimlerde bulunmuştur ve niçin sonuç alamamıştır? AHIM bu gibi temyiz başvurusunda bulunan ülkelerden pek azının talebini benimsemişken bu defa hangi gerekçeyle bu başvuruyu kabul etmiştir? 
Başbakan Erdoğan'ın Ermenilere taziyede bulunurken kullandığı ifadeler, bu arada tehcir olayını eleştirici sözleri acaba AHIM tarafından Ermeni tezleri lehinde yeni bir unsur olarak mı değerlendirilmiştir? Acaba Başbakanın AHIM davasının en kritik aşamasında böyle bir beyanda bulunmasını öneren yabancı devletler olmuş mudur? 

Eğer İsviçre hükümeti temyiz başvurusunda bulunmasaydı kesinleşmiş olacak olan Perinçek davası şimdi belirsizlik içine girmiştir. 

Siyasi içerikli davalarda uluslararası yargı kuruluşlarının etkilenmesi için bazı.büyük devletlerin nasıl çaba harcadıklarını bilenler açısından bütün bu gelişmeler kaygı verici olmuştur. AHİM'in Yüksek Kurulu'nun 5 Kasım'dan sonra dış baskılara direnerek Perinçek'in başvurusuna hak verecek bir karar almasın ümid ediyoruz ancak aksi yönde bir kararın çıkması da ihtimal dışında değildir. Bu takdirde Ermenistan ve onu destekleyen güçler büyük bir avantaj sağlayacaklardır. Türkiye açısından bunun bedeli yüksek olacaktır. 

Bu kadar önemli bir konunun Türkiye'nin siyasetinde ve basınında yeterince yer almaması şaşırtıcıdır. Şimdi devlete, siyasi partilere ve Türkiye'nin tezlerinin doğruluğuna inanan bütün sivil toplum örgütlerine büyük görev düşmektedir. İşin ciddiyetini görmezden gelmek veya Iyimser demeçlerle konuyu geçiştirmeye çalışmak büyük hata olur. Konu gecikmeden TBMM'de ele alınmalı ve Hükümetten izahat istenmelidir.

İzlenme: 4368 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ANKARA - HAVA DURUMU

ANKARA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ