• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

AHİM'in Perinçek Davasında Verdiği Kararın Önemi

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

Avrupa İnsan Mahkemesi (AHİM) Doğu Perinçek'in Ermeni soykırımı iddialerını reddeden konuşması üzerine İsviçre Mahkemesinin 2008 yılında verdiği cazlandırma kararına karşı yaptığı başvuruyu kabul etti. Böylece Ermeni soykırımı iddialarının reddini yasaklayan İsviçre Yasalarını da geçersiz kıldı. Bu Türkiye'nin tezlerinin kabulü açısından büyük bir başarıdır. Evvelce Fransız Meclisi de 2006 yılında soykırım iddiasının reddini para ve hapis cezasıyla cezalandıran bir karar almış ancakl bu karar Senato'da engellenmişti. 23 Ocak 2012 tarihinde benzeri bir karar bu defa hem Meclis hem de Senato tarafından kabul edilmiş, anak 28 Şubat 2012 tarihinde Anayasa Konseyi tarafından reddedilmişti.

AHİM'in son kararı Avrupa Konseyi ülkelerinin bundan sonra Ermeni soykırımı iddialarının reddedilmesini cezalandıran yasalar çıkartmasını önleyecek olması açısından da önemlidir.

Diğer bir nokta da şudur: Avrupa Birliği Konseyi, 28 Kasım 2008 tarihinde aldığı "Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı ile Mücadele Çerçeve Kararının" 1 (c) maddesinde soykırım suçunun inkar edilmesinin cezalandırılmasını öngörmekte, 2(4) maddesinde de hangi olayın soykırım sayılabileceği konusunun saptanmasında milli mahkemelerin de yetkili kılınabileceğini belirtmekte, 7(2) maddesinde de soykırım iddialarını reddedenlerin 1-3 yıl hapis cezasına çarptırılabileceğini vurgulamaktadır.

AHİM'in bu kararının Avrupa Birliğinin Çerçeve kararının bu maddelerinin de iptali sonucunu doğrurması gerekmektedir. 
Evvelce Türkiye-Avrupa Parlamentosu Karma Parlamento Komisyonunda (KPK) bu konuda büyük bir mücadele vererek ortak bir karar tasarısı hazırlamıştık. Ancak bu tasarı Avrupalı üyelerin çoğunluğunun oylarıyla reddedilmişti.

Şimdi AHİM'in son kararı çerçevesinde bir yandan Hükümetin söz konusu çerçeve kararının ilgili maddelerinin iptali için girişimde bulunması, bir yandan da KPK'daki milletvekillerimizin aynı yönde çaba göstermeleri önem taşımaktadır. 

Bu konuda yapacağımız girişimlerin başaılı olması, Ermenilerin öteden beri savundukları "soykırım konusundaki tezimiz tartışılamaz. Bu konuda tarihçilerin bir çalışma yapması da gerekmez." yolundaki tezini temelden çürütecektir. Zira AHİM'in kararı Ermeni soykırı iddiasının tartışılabileceğini ortaya koymuştur. Türkiye bu fırsatı mutlaka değerlendirmelidir. Perinçek'in başarıyla sonuçlanan başvurusu uluslararası alanda ülkemize karşı yapılan haksızlıkların, gerekli mücadele yapılırsa, hukuk yoluyla engellenebileceğini göstermiştir.

İzlenme: 4252 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ