• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
g.sozcu11

Gerçek Sözcü Özel Haber

Alman İstihbaratının Türkiye'yi dinlemesine ilişkin olarak Alman basınına söylediklerim

Onur Öymen

Onur Öymen

E-Posta : ooymen@hotmail.com

 Alman istihbarat örgütü BND'nin 2009 yılından beri Türkiye'yi dinlediği yolundaki iddiaların doğrulandığını bildiren Alman basının soruları üzerine şunları söyledim:

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin çok uzun bir geçmişi var. Bu ilişkilerin temelinde karşılıklı güven yatar. Bu olay Türkiye'nin güvenini ciddi biçimde sarsmıştır ve bunun olumsuz etkilerinin uzun yıllar boyunca sürmesi beklenmelidir. 

Başka ülkelerde de bu gibi dinleme olaylarının yaşandığını ve adeta bunun doğal karşılandığının söylenmesi üzerine şöyle dedim:

Amerikan İstihbarat Örgütü NSA'in Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonlarını dinlediğinin anlaşılması iki ülke arasında ciddi bir krize yol açmıştı. Almanya bunu doğal karşılamadı, ciddi bir mesele yaptı. Şimdi Türkiye'nin tepkisinin daha az olması beklenmemelidir.

Türkiye'nin Orta Doğu'daki bazı silahlı gruplara yardımda bulunduğu yolunda iddialar olduğu. Alman istihbarat makamlarının bu nedenle Türkiye'yi dinlemiş olabilecekleri yolundaki sorular üzerine şunu belirttim:

Bu gibi kuşkular varsa yapılacak şey iki ülkenin yetkili makamlarının masaya oturup bu kuşkuları dağıtmaya çalışmalarıdır. Evvelce de Almanya'nın PKK'lıları himaye ettiği, hatta onlara destek olduğu yolunda iddialar vardı. Biz Almanya'yla masaya oturduk. Almanya PKK'yı yasakladı ve sorun bu şekilde halledilmeye çalışlıldı.

Peki şimdi ne yapılabilir sorusuna şu karşılığı verdim:

Önce Almanya'nın Türkiye'den resmen özür dilemesi ve bir daha böyle dinlemelerin yapılmayacağına dair taahhütte bulunması gerekmektedir. Ancak ondan sonra bu krizi aşacak adımların atılması gündeme gelebilir. 

Alman basınına söylediklerim bunlar. Hükümetin bu konuda nasıl bir tavır izleyeceği merak konusudur. Hükümetin bu aşamada sadece olayı doğrulatmaya çalıştığı, protesto girişiminde veya özür talebinde bulunmadığı anlaşılıyor Bu konuda göstereceğimiz kararlı tavır ileride benzeri sorunların çıkması ihtimalini azaltır. Nitekim, Angela Merkel'in sert tepkisi üzerine Başkan Obama bundan sonra kendisinin telefonlarının dinlenmemesi için talimat verdiğini söylemişti.


Saygılar, sevgiler

İzlenme: 4144 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ